Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienie ze składek ZUS i świadczenie postojowe. Dla kogo? Jakie są zasady? Pomoc w ramach "tarczy antykryzysowej" - 6.04.2020

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Wnioski należy składać na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i na stronie www.zus.pl;nf.  Drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem poczty, osobiście w placówce ZUS - do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa”, bez kontaktu z pracownikiem ZUS.
Wnioski należy składać na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i na stronie www.zus.pl;nf. Drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem poczty, osobiście w placówce ZUS - do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa”, bez kontaktu z pracownikiem ZUS.
Zwolnienie małych firm ze składek ZUS, świadczenie postojowe czy brak opłaty prolongacyjnej – to tylko niektóre rozwiązania prawne realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

Zwolnienie małych firm z ZUS-u. Dla kogo?

- Obowiązujące od 1 kwietnia nowe rozwiązania prawne przewidują m.in. zwolnienie małych firm, zgłaszających do dziewięciu osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Oznacza to, że państwo przejmie na trzy miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego 2020 r. - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolnienie z ZUS-u?

  • Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby.
  • Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł, czyli 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.

ZOBACZ TEŻ:

Prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych

Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za czas zwolnienia ze składek.

Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia i osoby z nimi współpracujące zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli były objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym 1 lutego 2020 roku.

Wsparcie dla przedsiębiorców w formie zwolnienia z opłacania składek, o którym mowa w ”tarczy antykryzysowej”, stanowi pomoc publiczną. Wynika to z przepisów Unii Europejskiej.

- Dlatego ze zwolnienia będą mogli skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy na 31 grudnia 2019 r. nie zalegali z opłacaniem składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy - informuje Karol Jagielski regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Co ważne jeżeli przedsiębiorca na 31 grudnia 2019 r. miał zadłużenie większe niż za 12 miesięcy, ale zawarł z ZUS do tego dnia umowę o rozłożenie tej należności na raty i umowę tę realizuje, będzie mógł być zwolniony z opłacania składek od marca do maja 2020 roku.

ZOBACZ TEŻ:

Świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne

W myśl przyjętych regulacji świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne co do zasady wynosi 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia). I jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.

W przypadku osób, których suma przychodów z tych umów w miesiącu przed tym, w którym złożono wniosek o świadczenie postojowe wynosi do 1 299,99 zł (mniej niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia w 2020 r.), to świadczenie postojowe jest równe sumie wynagrodzeń z tych umów.

Pozostałe osoby, które mają umowy cywilnoprawne, dostaną świadczenie postojowe, jeśli przychód w miesiącu przed tym, w którym złożyli wniosek, nie przekraczał 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez GUS.

Poza tym zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 lutego 2020 roku.

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych co do zasady wynosi 2 080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych. Zasady:

  • Aby uzyskać świadczenie przychód w miesiącu przed tym, w którym złożono wniosek, nie może być wyższy niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
  • Dodatkowo musiał on spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego. A działalność rozpoczęto przed 1 lutego tego roku.
  • Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia 2020 roku, jeżeli przychód za poprzedni miesiąc nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 złotych.

ZOBACZ TEŻ:

Bez opłaty prolongacyjnej

Ulga dotyczy wszystkich płatników składek. Nie ma znaczenia od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy. Z ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni.

Ulga dotyczy składek od stycznia 2020 roku. Dzięki uldze można opłacić składki do ZUS w dłuższym czasie. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

Wsparcie z ZUS, w ramach "tarczy antykryzysowej". Co trzeba zrobić?

- Żeby otrzymać wsparcie z ZUS, w ramach "tarczy antykryzysowej", trzeba złożyć odpowiedni wniosek - podkreśla Karol Jagielski. - Są one dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i na stronie www.zus.pl.

Wnioski można złożyć drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem poczty, osobiście w placówce ZUS - do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa”, bez kontaktu z pracownikiem ZUS.

ZOBACZ TEŻ:

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


  • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

  • Ilu jest zakażonych?

  • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:


Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński