MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza antykryzysowa ma podpis prezydenta. Co naprawdę podpisał Andrzej Duda? Czym jest tarcza antykryzysowa?

Wojciech Rogacin, TK
Tarcza antykryzysowa z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy
Tarcza antykryzysowa z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy Bartek Syta / Polska Press Grupa
Tarcza antykryzysowa z podpisem prezydenta. To zbiór ustaw, które mają na celu wspomóc polskich przedsiębiorców, a także zapewnić ochronę pracownikom i pracodawcom w obliczu kryzysu gospodarczego. Wszystko przez pandemię koronawirusa z jaką mierzy się Polska. Wcześniej Sejm odrzucił większość poprawek zaproponowanych przez Senat. Czym jest tarcza kryzysowa i co warto o niej wiedzieć?

Tarcza antykryzysowa z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy

Tarcza antykryzysowa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę wieczorem, 31 marca 2020. O tym fakcie poinformował Błażej Spychalski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Zgodnie z obietnicą Prezydent RP Andrzej Duda niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące tarczę antykryzysową. - napisał na Twitterze.

Przypomnijmy, że:

 • Sejm odrzucił większość poprawek Senatu,
 • przyjął jedynie te poprawki, które nie miały wpływu na kwotę budżetu przeznaczonego na tarczę.

Wśród odrzuconych zmian zaproponowanych przez Senat znalazły się m. in.:

 • odłożenie podatków,
 • wyższe wsparcie pensji pracowników, którzy w dobie koronawirusa mają przymusowy postój w zakładach pracy,
 • zmiany dotyczące wyposażenia szpitali i zakupów sprzętu do walki z koronawirusem.

Czytaj więcej o tym, co działo się w Sejmie:
Sejm przyjął ustawę o tarczy antykryzysowej, opozycja mówi o "zwykłym oszustwie"

Czym jest tarcza antykryzysowa?

Tarcza antykryzysowa ma przynieść wsparcie dla polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, pracowników i pracodawców, a także rolnictwa. - napisał na Twitterze Spychalski.

Cała ustawa została przyjęta przez Sejm większością głosów (446 głosów), jednak większość senackich poprawek została odrzucona

Usunięte zostały poprawki:

 • zmieniające Kodeks wyborczy: zakładały one umożliwienie osobom powyżej 60. roku życia oraz przebywającym na kwarantannie możliwość głosowania korespondencyjnego,
 • dotyczące Rady Dialogu Społecznego: PiS uchwalił w Sejmie poprawkę dającą premierowi prawo samodzielnego odwoływania i powoływania członków Rady,
 • o dodatkowych uprawnienia dla policji, niezwiązane z koronawirusem.

Czytaj więcej:
Tarcza kryzysowa, czyli pomoc na jaką mogą liczyć zleceniobiorcy, samozatrudnieni, pracownicy i małe firmy?

Senat przyjął też szereg poprawek do ustawy o tarczy antykryzysowej, mającej wesprzeć firmy w czasie kryzysu:

 • Firmy zostaną zwolnione z płacenia podatków i opłat na czas stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego z nią związanego. Podatki musiałyby zostać spłacane, ale nie wcześniej niż po 90 dniach od ustania stanu zagrożenia epidemicznego. Nie byłyby za to również pobierane odsetki za zwłokę.
 • Uchwalono zwolnienie z ZUS na trzy miesiące dla małych i średnich firm oraz mikroprzedsiębiorców. Wprowadzono też zapis o pożyczkach dla firm w wysokości 40 tys. zł - zamiast wcześniej proponowanych przez rząd 5 tys. zł - z możliwością umorzenia.
 • Wprowadzono też zapis zwalniający mikroprzedsiębiorstwa na trzy miesiące z płacenia składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. Chodzi o firmy zatrudniające do 9 osób oraz o samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia .
 • Uchwalono poprawkę wprowadzającą 75 proc. rekompensat wynagrodzeń pracownikom w firmach dotkniętych stratą spowodowaną epidemią koronawirusa. Rekompensaty pochodziłyby z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Rekompensowałby on nie więcej niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Pozostałą cześć miałby płacić pracodawca. Dotyczy to pracodawców, którzy nie zalegali z podatkami, czy składkami na ZUS.
 • Przegłosowano także objęcie zasiłkiem opiekuńczym rodziców dzieci do lat 12, które z powodu koronawirusa nie mogły uczęszczać do szkoły i przedszkola, a rodziców dzieci niepełnosprawnych - do 18 roku życia tych dzieci.
 • Dodano 20 mld zł na ochronę zdrowia z funduszy UE, uchwalono obligatoryjne cotygodniowe testy dla służby zdrowia, testy dla osób ze szczególnego ryzyka.

WIRUSY I BAKTERIE – ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński