Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostań wolontariuszem w schronisku w Szczecinie! Pomóż bezdomnym zwierzętom

Adriana Reczek
Adriana Reczek
Wszystko zaczyna się od darmowego szkolenia pod nazwą “Wolontariat w pierwszych krokach”. Następnie jeszcze kilka formalności i... możemy zaczynać

Choć na chwilę obecną Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie jest zamknięte dla odwiedzających, to wciąż jest otwarte na współpracę z ludźmi dobrej woli, którzy chcą nieść pomoc potrzebującym miłości zwierzętom.

Jak zacząć?

Początek współpracy ze schroniskiem zaczyna się od szkolenia, które trwa około dwóch godzin. Przeprowadzane jest przez Stowarzyszenie POLITES z siedzibą w Szczecinie całkowicie za darmo. Na nich dowiemy się między innymi jakie mamy prawa i obowiązki związane z wolontariatem oraz jakie korzyści wypływają z podjęcia takiej aktywności.

- Nie wolno zapominać, że wolontariusz, to współpracownik. Zależy nam na tym, aby poprzez to szkolenie osoba zainteresowana wolontariatem w naszej placówce wiedziała, że są pewne określone prawa i obowiązki, a także pewne zasady współpracy wynikające z bycia wolontariuszem - mówi Ewa Mrugowska, pełniąca obowiązki Kierownika Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie.

Następnie po otrzymaniu odpowiedniego zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu składa się wniosek o zostanie wolontariuszem w szczecińskim schronisku. Konieczne jest również zapoznanie się z Regulaminem Schroniska, który dostępny jest pod adresem: schronisko.szczecin.pl

ZOBACZ TEŻ:

Co robi wolontariusz?

Czasami trzeba stworzyć tymczasowy dom małemu kociakowi lub szczeciakowi. Maluchy do 4 tygodnia życia trzeba przecież karmić butelką. Do głównych obowiązków wolontariusza należy jednak szeroko rozumiana pomoc w opiece nad zwierzętami.

  • W przypadku kotów: uspołecznianie zwierząt, czyli głaskanie, tulenie, rozmawianie z podopiecznymi, zmienianie kocyków, dolewanie wody, pomoc w adopcjach.
  • W przypadku psów: wyprowadzanie ich na spacer czy to na wybiegu wewnętrznym, czy zewnętrznym, ale też (w przypadku wielomiesięcznej/wieloletniej współpracy, kiedy zwierzęta są związane emocjonalnie z wolontariuszami) kąpiele, zabiegi pielęgnacyjne takie jak wyczesywanie oraz uczestnictwo w spacerach zapoznawczych.

- Nie wymagamy od wolontariuszy, aby sprzątali odchody po zwierzętach, poili je bądź karmili. To mają zapewnione przez swoich opiekunów. Oczywiście wolontariusze też to robią, jeśli chcą, ale nikt od nich tego nie wymaga. Bardziej oczekujemy tutaj uspołeczniania, wychodzenia na spacery, zabawy. Po prostu zapewnienia zwierzętom radości z przebywania z człowiekiem. - dodaje Ewa Mrugowska.

ZOBACZ TEŻ:

Pamiętać należy, że zwierzęta są tu tylko na chwilę, dlatego zalecana jest umiejętność zachowania zdrowego emocjonalnego dystansu.

Najbliższe szkolenie odbędzie się 24 marca (środa) w godz. 17.00 - 19.00. Szkolenie w związku z pandemią w całości odbywa się online. W celu zapisu konieczne jest wcześniejsze wypełnienie odpowiedniego formularza.

Organizatorem szkolenia jest Stowarzyszenie POLITES z siedzibą w Szczecinie. Szczegóły znajdziecie pod adresem: www.polites.org.pl.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński