MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zorza polarna znów będzie widoczna nad Polską dziś w nocy (2/3 lutego 2022). Co jeszcze warto zobaczyć w tym roku na nocnym niebie?

Emil Hoff
Emil Hoff
Zorza polarna wróci na polskie niebo, ale w 2022 r. czeka nas jeszcze wiele innych niesamowitych zjawisk astronomicznych, które warto obejrzeć.
Zorza polarna wróci na polskie niebo, ale w 2022 r. czeka nas jeszcze wiele innych niesamowitych zjawisk astronomicznych, które warto obejrzeć. Photo by Bit Cloud on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne
Zorza polarna może być znów widoczna na polskim niebie. W nocy ze środy na czwartek (2/3 lutego 2022) dotrze do nas wiatr słoneczny z kolejnego wybuchu koronalnego. Zorza polarna nad Polską to nie jedyne niesamowite zjawisko, które warto obejrzeć w 2022 r. Sprawdźcie, gdzie w Polsce najlepiej obserwować zorze, gwiazdy i inne niezwykłe zjawiska astronomiczne.

Spis treści

Zorza polarna wraca na polskie niebo. Ostatnio było ją widać w połowie stycznia 2022

Zorza polarna to zjawisko wyjątkowo piękne, ale na polskim niebie także wyjątkowo rzadkie. Polska leży zbyt daleko na południe, by warunki do obserwacji polarnej zorzy były u nas odpowiednie. Z reguły zorze polarne można u nas obserwować zimą tylko nad Bałtykiem.

Zdarza się jednak, że w wyniku zwiększonej aktywności słońca zorze polarne stają się tak intensywne, że można je zarejestrować, a czasem zobaczyć gołym okiem, niemal w całej Polsce. Ostatnio w połowie stycznia 2022 mogliśmy oglądać zorzę polarną nawet w okolicach Warszawy!

Zorza polarna znów nad Polską. Wiatr słoneczny uderzy w atmosferę Ziemi późno w nocy

Jak donosi Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa, być może późną nocą z 2 na 3 lutego 2022 zorza polarna znowu będzie widoczna na polskim niebie.

Wszystko przez wybuch koronalny na słońcu z 1 lutego, który wyrzucił w kierunku Ziemi silny podmuch wiatru słonecznego. Wiatr słoneczny to strumień plazmy, złożonej z protonów, cząstek alfa i elektronów. Gdy plazma dotrze do ziemi, wejdzie w reakcję z gazami atmosferycznymi i stworzy efekt zorzy polarnej – mieniącego się na niebie morza koloru.

Wszystko wskazuje na to, że przy dobrych warunkach pogodowych dzisiejszej nocy znowu będzie można oglądać nad Polską zorzę polarną. Niestety, prognozy pogody nie są obiecujące – przewidywane jest zachmurzenie.

Nie tylko zorza polarna. Jakie zjawiska astronomiczne warto obejrzeć w 2022?

Być może jednak w Waszej okolicy niebo okaże się czyste i zorza będzie dobrze widoczna. Warto zarwać noc dla takiego zjawiska. Nie wiadomo, kiedy następnym razem wybuch koronalny na słońcu stworzy znowu sprzyjające warunki do obserwowania w Polsce zorzy polarnej - jednego z najbardziej spektakularnych widowisk, jakie ma w zanadrzu Matka Natura.

Zorza polarna to nie jedyne zjawisko na nocnym niebie, które warto obserwować w 2022 r. Przygotowaliśmy dla Was listę niebiańskich fenomenów – zaćmień, koniunkcji, deszczów meteorów – które każdy fan astronomii powinien obejrzeć. Zajrzyjcie do artykułu poniżej, by poznać wszystkie szczegóły.

Niebo w 2022 roku ma nam wiele do zaoferowania! Sprawdź kalendarz zjawisk astronomicznych, których nie można przegapić i dowiedz się, gdzie będą najlepiej obserwowalne!

Nie przegap tych zjawisk astronomicznych w 2022 roku! Sprawd...

Gdzie najlepiej obserwować zorzę polarną i gwiazdy w Polsce?

Nie każde miejsce nadaje się dobrze do obserwacji zjawisk na nocnym niebie.

Jeśli chcecie zachwycać się gwiazdami i rzadkimi zjawiskami na nieboskłonie, przeszkodzić Wam może tzw. zanieczyszczenie świetlne. Polega ono na tym, że blask świateł bijący z wielkich miast utrudnia lub wręcz uniemożliwia obserwację gwiazd. Dlatego np. z Warszawy czy Krakowa nigdy nie widać Drogi Mlecznej.

By obserwować zorzę polarną, zaćmienia, koniunkcje i tzw. spadające gwiazdy, najlepiej udać się w miejsce, gdzie nie ma zanieczyszczenia świetlnego. Najlepsze są tereny niezurbanizowane, z których dobrze widać niebo – góry, równiny, stepy, wrzosowiska.

Obserwacja nocnego nieba to świetny pretekst, by wybrać się ze znajomymi na biwak, działkę albo wypad w góry!
Zapoznajcie się z mapą zanieczyszczenia świetlnego w Polsce i na świecie. Dzięki niej zorientujecie się, z którego miejsca w Waszym sąsiedztwie najlepiej widać gwiazdy. Mapa dostępna jest TUTAJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zorza polarna znów będzie widoczna nad Polską dziś w nocy (2/3 lutego 2022). Co jeszcze warto zobaczyć w tym roku na nocnym niebie? - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński