MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w realizacji recept od 1 marca 2024. Obejmą głównie pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi. Czy ułatwią wykupienie leków?

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
1 marca 2024 wchodzą w życie zmiany w realizacji recept. Farmaceuta nie będzie już wyliczał ilości wydawanego leku. Zrobi to za niego specjalny system informatyczny. Zmiana dotyczy przede wszystkim osób chorujących przewlekle, które przyjmują leki na stałe. Czy nowe rozwiązanie ułatwi wykupywanie leków? Okaże się już jutro.

Spis treści

Nowe zasady realizacji recept dla pacjentów chorujących przewlekle

1 listopada 2023 r. weszła w życie znowelizowana ustawa refundacyjna, która zmieniła sposób wystawiania i realizacji tzw. recepty rocznej. Recepta roczna ważna jest przez 365 dni, a ilość przepisanych na niej leków jest większa niż do 120-dniowego stosowania. Tego rodzaju recepty wydawane są głównie osobom chorującym przewlekle, które przez długi czas stosują te same leki w niezmiennych dawkach.

Starsza kobieta wykupuje leki w aptece, podaje receptę farmaceutce
Recepty roczne można wykupić maksymalnie na 120 dni stosowania danego leku. Realizacja kolejnego modułu możliwa jest dopiero po minimum 90 dniach. Morsa Images/gettyimages.com

Według nowych zasad został skrócony okres jej realizacji i ilość wydawanych jednorazowo leków. Wcześniej było to 180 dni, obecnie 120 dni. Oznacza to, że pacjent może zrealizować za jednym razem receptę na maksymalnie cztery miesiące. Musi on więc udać się do apteki co najmniej 3 razy w roku.

Sprawdź: Co dalej z darmowymi lekami? Problem będzie rozwiązany w połowie 2024 r.

W przypadku, gdy pacjent rozpoczął realizację recepty rocznej „kolejną ilość produktu leczniczego niezbędną do następnego 120-dniowego okresu stosowania pacjent może otrzymać po upływie 3/4 okresu, na który zrealizował receptę.” Następna realizacja recepty możliwa jest dopiero po upływie 90 dni od poprzedniej.

Zmiany w receptach rocznych od 1 marca 2024

Pod koniec ubiegłego roku farmaceuci wystosowali petycję do Naczelnej Izby Aptekarskiej, Ministerstwa Zdrowia oraz obecnej minister zdrowia w sprawie uproszczenia zasad realizacji recept. Aptekarze mieli zastrzeżenia co do prawidłowego dzielenia dawek wydawanych jednorazowo leków. Podkreślali, że systemy komputerowe nie zawsze potrafią prawidłowo podzielić dawki produktów leczniczych (np. w formie ampułek).

Z tego powodu od 1 marca 2024 obliczenia te będą dokonywane automatycznie przez system teleinformatyczny, a nie farmaceutę. Zasada ta nie dotyczy m.in. produktów przeznaczonych do stosowania na okres nieprzekraczający 120 dni oraz leków recepturowych.

[cyt]Od 1 marca 2024 r. system informatyczny (tzw. system P1) powinien obliczać ilość leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego, przepisanego na tzw. e-recepcie rocznej, jaki należy wydać pacjentowi w aptece – czytamy w komunikacie ministra zdrowia wydanym 28 lutego 2024 r.[cyt]

To, czy nowe rozwiązanie ułatwi pracę farmaceutom i realizację recept pacjentom okaże się już w najbliższych dniach.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiany w realizacji recept od 1 marca 2024. Obejmą głównie pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi. Czy ułatwią wykupienie leków? - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński