MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 marca ważne zmiany w przychodniach. Ci pacjenci wejdą do lekarza bez kolejki. Dodano też nowe zawody medyczne. Co jeszcze się zmieni?

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowe przepisy dotyczące m.in. przyznania prawa do korzystania poza kolejką z badań i porady lekarza nowej grupie pacjentów, a także opieki koordynowanej oraz pacjentów onkologicznych wejdą w życie już 1 marca. Zmiany dotyczą zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Mają być ułatwieniem, ale czy na pewno tak się stanie? Sprawdź, co się zmieni i co cię czeka od marca w przychodni, poradni czy szpitalu.

Spis treści

Zmiany w przychodniach od 1 marca. Ci pacjenci wejdą do lekarza bez kolejki

12 lutego br. w Dzienniku Ustaw opublikowano „Rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych”. Według nowelizacji prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej zyskuje nowa grupa osób. Resort zdrowia w projekcie ustawy dodał nowy kod tytułu uprawnienia dodatkowego. Z prawa do wejścia bez kolejki do lekarza będą mogły skorzystać ofiary błędów medycznych.

W związku z przyznaniem prawa do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom, którym przyznano świadczenie kompensacyjne za szkody medyczne doznane w trakcie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w szpitalu zmiany wymaga tabela nr 13 „Kod tytułu uprawnienia dodatkowego” w części III „Prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej” załącznika nr 3 do rozporządzenia, która dla każdego uprawnienia przewiduje odrębny kod – wyjaśnia resort zdrowia.

Opieka koordynowana na nowych zasadach

Do tej pory przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej przekazywały informacje do ubezpieczyciela o przyczynie głównej udzielonego świadczenia. Zmieniło się to jednak po wprowadzeniu opieki koordynowanej. W jej ramach lekarz POZ obejmuje kompleksową opieką pacjentów chorujących przewlekle na:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzycę,
  • astmę oskrzelową,
  • przewlekłą chorobę obturacyjną płuc.

Z tego powodu od 1 marca br. lekarz będzie musiał przekazywać do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) dodatkowo informacje o przyczynach współistniejących w przypadku udzielania porad pacjentom, którzy są objęci opiekę koordynowaną. Jest to podyktowane tym, że za realizację świadczeń udzielanych osobom objętym takim świadczeniem Narodowy Fundusz Zdrowia wypłaca dodatkowe środki finansowe.

Nowe zawody medyczne i zmiany w opiece onkologicznej

W tabeli „Kod przynależności do danej grupy zawodowej” dodano pedagoga oraz psychoterapeutę dzieci i młodzieży. Od 1 marca osoby wykonujące te zawody będą wchodziły do wykazu zawodów medycznych.

W nowelizacji zawarto również zmianę dotyczącą poszerzenie katalogu przypadków, w których przekazywana jest informacja o stopniu zaawansowania choroby nowotworowej. Informacja dotycząca zaawansowania choroby nowotworowej ma być przekazywana w przypadku pierwotnego zabiegu chirurgicznego albo pierwotnej radioterapii lub radiochemioterapii (a nie jak dotychczas w przypadku każdego zabiegu lub każdej terapii) po wykonaniu leczenia o charakterze radykalnym.

Przekazywanie informacji o stadium zaawansowania choroby nowotworowej będzie obowiązywać także w przypadku rozpoczynania leczenia choroby nowotworowej, w przypadku stwierdzenia zmiany ustalonego wcześniej zaawansowania choroby nowotworowej albo nawrotu choroby nowotworowej, jeżeli zmiana lub nawrót nastąpiły po przeprowadzeniu radykalnego leczenia.

Te informacje mają ułatwić Narodowemu Funduszowi Zdrowia skuteczniejsze monitorowanie jakości i efektywności leczenia onkologicznego. Wszystkie przepisy mają wejść w życie 1 marca 2024 r.

Źródło: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych Dziennik Ustaw 2024 r. poz. 173

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Od 1 marca ważne zmiany w przychodniach. Ci pacjenci wejdą do lekarza bez kolejki. Dodano też nowe zawody medyczne. Co jeszcze się zmieni? - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński