MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowotwory, które najlepiej rokują. Wykryte wcześnie dają szanse na długie życie po wyleczeniu. W tych przypadkach rak nie oznacza wyroku

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Regularne robienie mammografii pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych zachodzących w piersiach.
Regularne robienie mammografii pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych zachodzących w piersiach. Povozniuk/gettyimages
Większość chorób nowotworowych zdiagnozowanych we wczesnym stadium daje duże szanse na 5-letnie przeżycie. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i rozpocznie się leczenie, tym szanse na długie życie wzrastają. Niektóre nowotwory złośliwe cechują się szczególnie wysokim odsetkiem przeżywalności. Sprawdź, które nowotwory mają najlepsze rokowania na długie życie.

Spis treści

Najczęściej występujące nowotwory w Polsce

Co roku w Polsce na różnego rodzaju nowotwory zapada ponad 160 tys. osób, a do 2030 r. może wzrosnąć nawet do 200 tys. nowych przypadków rocznie.

Zobacz też: U księżnej Kate wykryto raka. To może spotkać każdego. W Polsce nowotwór wyleczysz za darmo

Z najnowszego raportu opublikowane przez Health at a Glance wynika, że wskaźnik zachorowań na nowotwory złośliwe w naszym kraju jest niższy niż średnia krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), ponieważ w Polsce wynosi on ok. 267 nowych przypadków nowotworów na każde 100 tys. mieszkańców, przy czym średnia europejska – 294 przypadki/100 tys. osób.

Czytaj też: Masz raka i co dalej? Skorzystaj z darmowej pomocy. Sięgnij po wsparcie również finansowe w walce z nowotworem

Jakie są najczęściej występujące nowotwory wśród Polaków? Z analizy przeprowadzonej przez OECD wynika, że najczęstszymi nowotworami złośliwymi w Polsce są:

 • rak prostaty,
 • rak piersi,
 • rak płuc,
 • rak jelita grubego.

Nowotwory, które najlepiej rokują

Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium i wdrożenie odpowiedniego leczenia znacząco wpływają na rokowania i mogą zwiększyć szanse na długoletnie życie. Istnieją takie nowotwory, w przebiegu których szansa na 5-letnie przeżycie od zdiagnozowania jest naprawdę wysoka.

Według dostępnych danych, do najlepiej rokujących nowotworów złośliwych należą:

Rak tarczycy – choroba o łagodnym przebiegu

Ten nowotwór jest jednym z najlepiej rokujących, ponieważ szansa na 5-letnie przeżycie wynosi ok. 85 proc. Większość przypadków nowotworów tego narządu to rak brodawkowaty (80 proc.) i pęcherzykowy (10 proc.), a szansa na przeżycie pięciu lat wynosi kolejno 95 proc. i 85 proc.

W przypadku nowotworu tarczycy zmiany wykrywane są często przypadkowo podczas zabiegów chirurgicznych, związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządu.

Do charakterystycznych objawów raka tarczycy należą:

 • powiększenie węzłów chłonnych w okolicy szyi,
 • wole,
 • chrypka,
 • duszność.

W przypadku braku przerzutów do węzłów chłonnych ten typ raka może być całkowicie wyleczalny. Wielu ekspertów zaznacza, że badania przesiewowe w kierunku tego nowotworu nie są uzasadnione bez występowania objawów.

Rak jąder – dobrze rokujący nowotwór u mężczyzn

Rak jąder nie jest zbyt częstą dolegliwością mężczyzn, a w naszym kraju rocznie diagnozuje się ok. 800 pacjentów. Ten rodzaj nowotworu rokuje bardzo dobrze nawet w przypadku późnego wykrycia. Szacuje się, że szansa na 5-letnie przeżycie, gdy zostanie wykryty w I stadium wynosi prawie 100 proc., w II stadium – 70-90 proc., a w III stadium ok. 70 proc.

Wśród charakterystycznych objawów raka jąder można wymienić:

 • stwardnienie jądra,
 • uczucie ciężaru,
 • pojawienie się guza.

W przypadku tego raka pierwszym etapem leczenia jest usunięcie jądra z guzem.

Rak skóry – nie wszystkie zmiany skórne to czerniak

Kolejnym nowotworem o stosunkowo dobrych rokowaniach jest rak skóry typu podstawnokomórkowego oraz kolczystokomórkowego. W przypadku tych nowotworów leczenie polega na wycięciu zmiany skórnej. Warto dodać, że ten rak nie powoduje przerzutów, co wiąże się z wysokim wskaźnikiem 5-letniego przeżycia.

W przypadku podstawnokomórkowego szansa na pięcioletnie przeżycie wynosi 100 proc., a kolczystokomórkowego – 90 proc.

Jakie są objawy raka skóry? Przede wszystkim są to widoczne grudkowate zmiany na skórze, ale także:

 • zaczerwienienie skóry,
 • bolesność w miejscu zmiany,
 • ciemniejsza skóra w miejscu występowania nowotworu.

Rak piersi – najczęstszy nowotwór u kobiet

Mimo że w Polsce co roku diagnozuje się ok 19 tys. nowych przypadków raka piersi, to szanse na 5-letnie przeżycie są naprawdę wysokie. W przypadku wczesnego wykrycia (I stadium) nowotworu jeszcze przed przerzutami do węzłów chłonnych szansa na wyleczenie wynosi ok. 90-100 proc. Jeśli nowotwór zostanie wykryty w II stadium to szanse na 5-letnie przeżycie nadal są wysokie i wynoszą ok. 70 proc.

Samobadanie piersi pozwala znacznie szybciej wykryć ewentualne zmiany, zanim zaczną one wywoływać dolegliwości bólowe.

Wśród najczęstszych objawów raka piersi można wymienić:

 • zapadnięcie się brodawki sutkowej,
 • ból piersi,
 • zaczerwienienie skóry,
 • wyciek białej lub żółtej wydzieliny z sutka.

Rak trzonu macicy – złośliwy nowotwór endometrium

Rak trzonu macicy, często nazywany rakiem endometrium jest dość rzadkim nowotworem, jednak wykryty we wczesnym stadium daje szanse na 5-letnie przeżycie w 80-90 proc.

Niestety nie istnieją badania przesiewowe w kierunku raka endometrium, dlatego bardzo ważne jest regularne wykonywanie ginekologicznego badania usg, które pozwoli wykryć ewentualne zmiany.

Jakie są objawy raka trzonu macicy? Wśród charakterystycznych objawów można wymienić:

 • krwawe lub ropne plamienia poza okresem miesiączki,
 • obfite krwawienia miesiączkowe,
 • ból podczas współżycia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowotwory, które najlepiej rokują. Wykryte wcześnie dają szanse na długie życie po wyleczeniu. W tych przypadkach rak nie oznacza wyroku - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński