MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmianie ulegną zasady waloryzacji emerytur? Sprawdź co planuje rząd. Emeryci dostaną nawet kilkanaście procent podwyżki 1.02.2024

ND
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W przyszłym roku zmiana zasad waloryzacji emerytur i rent. Co najmniej 4200 zł więcej do emerytury. Trwają prace nad przepisami dotyczącymi zasad waloryzacji rent i emerytur. Ile pieniędzy dostaną emeryci i renciści? Sprawdź szczegóły zmian i wyliczenia brutto oraz netto Co ulegnie zmianie? Dla kogo będą one bardziej korzystne? Sprawdź!

Spis treści

Jakie zmiany planuje wprowadzić rząd?

Rząd podniesie renty i emerytury o inflację? Tak wynika z najnowszych zapowiedzi wynikających z projektu rozporządzenia rady ministrów. Rząd planuje podnieść emerytury i renty o minimum. Co to oznacza? To minimum oznacza, że świadczenia seniorów w przyszłym roku wzrosną wyłącznie o inflację.

Ile wyniesie wskaźnik inflacji w 2024 roku?

Najnowsze prognozy mówią, że wskaźnik inflacji wyniesie 12,3 proc. "Koszt waloryzacji ogółem w 2024 r. przy ww. prognozowanym wskaźniku szacowany jest na kwotę około 43,6 mld zł (łącznie ze skutkiem finansowym podwyższenia wysokości dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych tzw. 13 i 14 emerytury)" - można wyczytać w dokumencie dołączonych do projektu rozporządzenia.

Waloryzacja emerytur 2024

Minimalna emerytura w 2024 roku wyniesie 1 784 zł brutto, przy 12,3 proc. wskaźniku inflacji. Obecnie minimalna emerytura wynosi 1588,44 zł brutto. Waloryzacja będzie mieć wpływ także na wysokość trzynastek i czternastek. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. 13. i 14. emerytura będą wypłacane co roku.

Minimalna emerytura w 2023 roku

Minimalna emerytura wynosi 1 588,44 zł brutto, czyli 1 445 zł netto. Dzięki waloryzacji w marcu 2023 roku do kwoty 1588,44 zł brutto wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Dodatkowo minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca 2023 wynosi 1191,33 zł brutto, a świadczenie przedemerytalne 1600,70 zł brutto.

Kiedy opłaca się przejść na emeryturę?

Składki, jakie wpłacamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, są dzielone przez przewidywaną długość życia, aby obliczyć naszą przyszłą emeryturę. Wysokość składek oraz kapitału początkowego jest regularnie waloryzowana, a waloryzacja roczna przeprowadzana jest zawsze w czerwcu. Najbardziej korzystnie wychodzi przejście na emeryturę w lipcu.

emerytura górnicza – przysługuje osobie, która nie przystąpiła do OFE lub złoży wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa oraz przed 1 stycznia 2009 r.:- ukończyła 55 lat i udowodniła okres pracy górniczej wynoszący, łącznie z okresami pracy równorzędnej i okresami zaliczanymi do pracy górniczej, co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 5 lat pracy górniczej- ukończyła 50 lat i udowodniła okres pracy górniczej wynoszący, łącznie z okresami pracy równorzędnej i okresami zaliczanymi do pracy górniczej, co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej- bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, która wykonywała pracę górniczą pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 25 lat

Oto lista osób, które mogą przejść na wcześniejszą emeryturę...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmianie ulegną zasady waloryzacji emerytur? Sprawdź co planuje rząd. Emeryci dostaną nawet kilkanaście procent podwyżki 1.02.2024 - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński