Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy. Śpimy dłużej!

bs
Dziś przestawiamy zegarki.
Dziś przestawiamy zegarki. Sebastian Wołosz
Zmiana czasu (wprowadzenie czasu zimowego) ma na celu efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędność energii. Od 2000 roku w całej Unii Europejski czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca.

W nocy w soboty na niedzielę zmieniamy czas na zimowy. To oznacza, że przestawiamy nasze zegarki o godzinę do tyłu.

Wszystko zaczęło się od wprowadzenia czasu letniego. Prekursorami wprowadzenia czasu letniego w 1916 roku byli Niemcy. W Polsce po raz pierwszy wskazówki zegarów przesuwaliśmy w okresie międzywojennym, później w latach 1957-64, a następnie od 1977 roku.

Z kolei w USA dopiero od 2007 roku wskazówki zegarów przestawia się, nie jak do tej pory w pierwszą niedzielę kwietnia i ostatnią niedzielę października, lecz w drugą niedzielę marca i pierwszą niedzielę listopada.

We Wspólnocie Europejskiej wszystkie kraje zmieniają czas w tym samym dniu. Robią to jednak o różnej godzinie zależnej od strefy czasowej, więc dlatego w Polsce przesuwamy wskazówki o godzinie 2.00 (lub 3.00) a nie tak, jak jeszcze kilka lat temu, o północy.

Na całym świecie trwają dyskusje nad wadami i zaletami wprowadzenia czasu letniego. Główną zaletą jest oczywiście oszczędność energii związana ze zmniejszeniem kosztów oświetlenia.

Specjaliści wymieniają oczywiste koszty zmiany czasu, to:
- przestawienie urządzeń elektronicznych,
- zmiany rozkładów jazdy/lotów itp.,
- koszty zmniejszenia produkcyjności pracowników i wypadków przy pracy związanych z potrzebą zaadoptowania organizmu do nowego czasu

Zostały przeprowadzone poważne badania nad wpływem zmiany czasu na częstość wypadków drogowych, np: Ferguson, S.A. et al. (1995). Ostatecznie jednak w o bilansie przeważają zyski związane z oszczędnością oświetlenia. Jednak do kosztów stałych strat (jak zauważają przeciwnicy - głównie w USA) należy doliczyć koszty klimatyzacji, która pracuje intensywniej w godzinach dziennych.

W 2008 roku przeprowadzono badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA). Sprawdzono wysokość rachunków za prąd przed i po 2006 roku (czas letni wprowadzono w tym stanie dopiero w roku 2006). Okazało się, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki wzrosły. Nastapiło to prawdopodobnie z powodu dłuższego używania klimatyzacji, o około 1-4 proc. Badania w Wielkiej Brytanii przeprowadzone również w 2007 roku pokazały natomiast, że dzięki zmianie czasu zużycie energii elektrycznej spada w miesiącach zimowych o około 2 proc.

Najbliższa zmiana czasu zimowego na letni w 2016 roku - Niedziela, 27 marca. O godzinie 2 w nocy przesuniemy zegarki na godzinę 3. Śpimy wtedy o godzinę krócej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński