Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielony Dwór w Szczecinie. Niechciany zabytek. Ogromny piękny budynek, park. Co dalej?

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Zielony Dwór w Zdrojach.
Zielony Dwór w Zdrojach. Sebastian Wołosz
Zielony Dwór w Zdrojach był wystawiany na sprzedaż przez miasto trzy razy w ciągu ostatnich dwóch lat. Bezskutecznie, do przetargu na kompleks budynków otoczonych parkiem nie zgłosił się żaden chętny. Teraz miasto sprawdza, czy może wprowadzić zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, które mogłyby wpłynąć na zainteresowanie potencjalnych inwestorów.

Zielony Dwór w Szczecinie, 2 tys. m² i 9 hektatów

XIX-wieczna nieruchomość znajduje się w Zdrojach przy ul. Walecznych. Budynek główny kompleksu ma dwa tysiące metrów kwadratowych, a parkowe założenie otaczające gmach to dziewięć hektarów terenu. Całość jest pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

Miasto wystawiało nieruchomość na sprzedaż trzykrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat. Za pierwszym razem żądano 12 mln zł. W kolejnych dwóch postępowaniach cena wynosiła 9 mln.

Ze względu na to, że nieruchomość jest zabytkiem, kupujący mógł liczyć na 50-procentową bonifikatę. Ponieważ nieruchomość jest sprzedawana na 99 lat, przyszły właściciel musiał najpierw wpłacić 25 proc. ceny, a potem 3 proc. tej wartości co roku przez 99 lat. Kolejne próby nie cieszyły się zainteresowaniem potencjalnych inwestorów.

POLECAMY TAKŻE: Szczecin ma nowy zabytek. Niezwykły budynek na Pogodnie. Poznaj jego historię. Zobacz zdjęcia

Nowy zabytek w Szczecinie. Klimatyczna willa na Pogodnie

Szczecin ma nowy zabytek. Niezwykły budynek na Pogodnie. Poz...

Kłopotem plan zagospodarowania?

Nieruchomość wymaga jednak remontu, co będzie kosztować przyszłego właściciela ogromne sumy. Według obecnego planu zagospodarowania na jej terenie można prowadzić tylko działalność usługową w zakresie:

  • zdrowia,
  • edukacji,
  • kultury,
  • sportu,
  • rekreacji,
  • opieki społecznej.

Aby zwiększyć atrakcyjność nieruchomości, miasto sprawdza, czy istnieje możliwość wprowadzenia zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Na bazie modelu cyfrowego 3D obszaru działki prowadzone są negocjacje z miejskim i wojewódzkim konserwatorem zabytków na temat możliwości przebudowy obiektów zabytkowych oraz lokalizacji, skali i formy nowej zabudowy z jednoczesnym zachowaniem substancji zabytkowej historycznego założenia sanatoryjno-parkowego.

ZOBACZ TEŻ:

- Działania miasta zmierzają do tego, aby z jednej strony umożliwić racjonalne zagospodarowanie zabytkowego zespołu, z drugiej zapewnić ochronę konserwatorską dawnego ośrodka opiekuńczego wraz z otaczającym go parkiem - mówi Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków w Szczecinie.

Ewentualne zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego muszą zyskać akceptację wojewódzkiego konserwatora zabytków.

W tym tygodniu ma się odbyć spotkanie z przedstawicielami WUOZ w Szczecinie w tej sprawie. Ze strony szczecińskiego magistratu sprawą zajmuje się Biuro Planowania Przestrzennego w konsultacji z miejskiego konserwatora zabytków.

Nieodkryty szczeciński modernizm. Szczecin ma 11 nowych zabytków

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński