MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nieodkryty szczeciński modernizm. Szczecin ma 11 nowych zabytków

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Jedenaście budynków usytuowanych przy ul. Michałowskiego w Szczecinie zostało wpisanych do gminnej ewidencji zabytków. To wille budowane w latach 20. i 30. minionego stulecia.

O nowych szczecińskich zabytkach poinformował Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków: - Wpisu doczekały się modernistyczne wille, wznoszone od drugiej połowy lat 20. do końca lat 30. XX w. przy ul. Michałowskiego. Dawna Gerhart Hauptmann Weg została wytyczona na terenach włączonych do miasta Szczecin w 1911 r.

Nieodkryty szczeciński modernizm. Szczecin ma 11 nowych zabytków

Przy tej malowniczo położonej, na skraju dawnego Lindenhofu i Syrenich Stawów, ulicy powstał zespół interesujących willi nawiązujących do typu tradycyjnego Landhausu, lecz utrzymanych w formach modernistycznych, zróżnicowanych pod względem kształtowania bryły i detalu. Wspólnym mianownikiem większości realizacji jest użycie cegły klinkierowej na całej elewacji lub w tylko w partii detalu.

Zabytki ujęte w Gminnej Ewidencji Zabytków znajdują się pod adresami Michałowskiego 3, 6, 7, 8, 10, 11, 45, 46, 49, 50 i 51.
Wpis do rejestru zabytków pozwoli m.in. uchronić te obiekty przed ewentualnymi przyszłymi nieodpowiedzialnymi przebudowami, obejmie je szczególną ochroną prawną. Jak zauważyła jedna z internautek, miasto spóźniło się z taką ochroną w przypadku budynku przy ul. Michałowskiego 9.

- Rzeczywiście budynek nr 9 nie był chroniony ewidencją. Niestety nie odrośnie. Taki kształt gminnej ewidencji zabytków zastałem po poprzednikach. Postanowiłem sukcesywnie i metodycznie uzupełniać te luki. W związku z budową w pierzei ulicy budynku nie pasującego skalą i formą do charakteru osiedla odstąpiłem od wpisu obszarowego lub ujęcia willi jako zespołu budowlanego. Swoją drogą Biuro Planowanie Przestrzennego Miasta wszczęło procedurę planistyczną na tym obszarze. Razem pracujemy, aby określić optymalne warunki ochrony dla tego obszaru, tak by zachować charakter osiedla - wyjaśnia Michał Dębowski.

ZOBACZ TEŻ: Zabytkowa willa w centrum Szczecina zyska nowy wizerunek. Zostanie uzupełniony o przeszkloną część

Zabytkowa willa przy al. Wojska Polskiego

Zabytkowa willa w centrum Szczecina zyska nowy wizerunek. Zo...

Ulica Wyszaka (Klosterhof) prowadząca w kierunku Odry.  Dziś tędy przebiega Trasa Zamkowa.Zobacz więcej miejsc starego Szczecina! >>>

Wyjątkowe miejsca w Szczecinie. Niektórych już nie ma. Zobac...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński