MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowo i bardzo ekologicznie

Artur Kostecki
Jeśli chcemy, by podłoga w naszym salonie była dobra i trwała, musimy odpowiednio dobrać materiały do jej wykonania i wykończenia. (vox) Dlatego na ułożenie posadzki drewnianej klienci wybierają najczęściej panele drewniane montowane systemem bezklejowym.
Jeśli chcemy, by podłoga w naszym salonie była dobra i trwała, musimy odpowiednio dobrać materiały do jej wykonania i wykończenia. (vox) Dlatego na ułożenie posadzki drewnianej klienci wybierają najczęściej panele drewniane montowane systemem bezklejowym. Archiwum
Coraz większą popularnością cieszą się podłogi drewniane. Producenci dbają, żeby były proste w montażu i łatwe do utrzymania w czystości.

Podejmując decyzję o wyłożeniu podłogi drewnianymi deskami, musimy liczyć się z jednym z najistotniejszych w tym przypadku kryteriów - wytrzymałością drewna. Jeśli myślimy o podłodze, po której każdego dnia mamy stąpać, musimy liczyć się z tym, że najlepszym wyborem będzie drewno twarde.

Drewno drzew liściastych, takich jak dąb, buk, jesion, czereśnia, spełnia te kryteria. Natomiast montując podłogę sosnową, musimy wiedzieć, że będzie ona zdecydowanie bardziej miękka i mniej odporna na wszelkie wgniecenia, ponieważ drewno drzew iglastych jest bardziej delikatne i zdecydowanie bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia.

Sosna doskonale sprawdza się we wnętrzach letnich domków wypoczynkowych, w których nie jest aż tak często narażana na wgniecenia, jak w domach całorocznych. Coraz częściej montuje się także podłogi trójwarstwowe, tworzone najczęściej z liściastych drzew egzotycznych.

Trzy złączone ze sobą warstwy drewna doskonale izolują, zwiększając również wytrzymałość i tak już z natury twardego drewna. Niewątpliwą zaletą jest fakt, iż drewno jest materiałem zdrowym i nade wszystko ekologicznym. Jeśli jest dobrze zakonserwowane - także łatwym w utrzymaniu.

Kolor i pływająca podłoga

Pamiętajmy o kolorystyce, która choć w dużej mierze zależy od naszego gustu i stylu wnętrza, powinna współgrać z wielkością i nasłonecznieniem pomieszczenia. W pomieszczeniach większych, bardziej przestronnych możemy sobie pozwolić na cięższe, ciemniejsze drewno. W mniejszych, mniej nasłonecznionych pokojach, kolor ciemny przytłacza, dlatego lepszym rozwiązaniem może okazać się na przykład jasna sosna.

Panele drewniane nie wymagają cyklinowania i lakierowania. Większość z nich jest fabrycznie wykończona i pokryta kilkoma warstwami lakieru. Montaż paneli jest wyjątkowo łatwy. Należy połączyć ze sobą krawędzie, mocując je na zatrzask. Atutem takiego montażu jest fakt, że uszkodzony panel z zatrzaskiem można w stosunkowo prosty sposób wymienić na nowy.

Podłogę montowaną systemem bezklejowym można zdemontować i przenieść w inne miejsce, na przykład podczas przeprowadzki. Podłoga montowana systemem bezklejowym nazywana jest podłogą pływającą.

Łączymy, łączymy

W korytarzu i kuchni kładziemy glazurę. W salonie panele lub podłogę drewnianą. Jak połączyć te dwa materiały ze sobą, żeby było ładnie i estetycznie?

- Panele tworzą podłogę pływającą, przy której układaniu należy pamiętać o krawędziach dylatacyjnych - mówią konsultanci ze składów budowlanych Vox. -

Dzięki nim podłoga nie odkształca się i może pracować.
W przypadku połączenia płytek z panelami trzeba zachować szczelinę dylatacyjną, aby uniknąć wybrzuszenia podłogi w miejscu łączenia. Dlatego krawędź łączącą dwa rodzaje podłogi wypełniamy elastycznym szczeliwem z silikonem.

Silikon ma za zadanie nie dopuścić do wnikania w szczelinę drobinek kurzu czy piasku. Miejsce łączenia przykrywamy płaską metalową listwą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński