MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarysowania szyb - jak im zaradzić?

mag
Szmatki do przecierania szyb nie mogą mieć twardych szwów i szorstkich włókien.
Szmatki do przecierania szyb nie mogą mieć twardych szwów i szorstkich włókien. Archiwum
Nowe i nieporysowane okna są wizytówką naszych mieszkań i domów. Aby utrzymać ten stan trzeba jednak włożyć odrobinę wysiłku i pracy.

Gdy czyszczenie nie pomaga

Gdy czyszczenie nie pomaga

Jeżeli doprowadzimy do powstania rys to musimy liczyć się z faktem, że bardzo trudno będzie się ich pozbyć. Można je zniwelować przez polerowanie szyb specjalną pastą, jednak jest to zajęcie pracochłonne.
Jeżeli jest to niemożliwe warto wymienić szybę. Należy jednak pamiętać, że może być ona wymieniona przez profesjonalną ekipę montażową.
Pamiętajmy jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest właściwa pielęgnacja i dbałość o okna, która pozwoli cieszyć się nimi przez wiele lat.

Warto więc poznać sposoby, które przyczynią się do utrzymania okien w czystości i zapobiegną ich zniszczeniu.

Nieodłącznym elementem zadbanego wnętrza są czyste okna. Zwracamy na nie szczególną uwagę w okresie przedświątecznym lub przed najważniejszymi uroczystościami rodzinnymi. Są w końcu świadectwem dbałości gospodarzy o własny dom.

Niestety częste mycie szyb przy zastosowaniu niewłaściwych środków chemicznych sprawia, że pojawiają się na nich rysy, które z upływem czasu bardzo wpływają na ich estetykę. Warto więc przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że dłużej będziemy cieszyć się wyglądem naszych okien, zwłaszcza że zakup nowych lub wymiana skrzydła to rozwiązania bardzo kosztowne.

Bez rozkręcania - bez kłopotu

Jeszcze do niedawna każdy z nas męczył się z oknami z rozkręcanymi ramami, które trzeba było myć z czterech stron. Dodatkowo, przy braku dobrych środków chemicznych trzeba było chwytać się domowych sposobów czyszczenia, które często powodowały trwałe zarysowania szyb (pogięte gazety).

Na szczęście nowocześni producenci okien wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i stosują szyby zespolone, co sprawia, że nie męczymy się z kłopotliwym rozkręcaniem i skręcaniem okien. Ogranicza to w dużym stopniu ilość pracy i eliminuje ryzyko zarysowań od wewnętrznej strony szyb.

Podstawy w działaniu

Aby nie porysować delikatnej powierzchni szkła, nie wolno stosować żrących środków do usuwania zanieczyszczeń.

Należy unikać chloru oraz wszelkiego rodzaju silnych środków chemicznych tworzonych na bazie rozpuszczalnika, które mogą uszkodzić warstwę ochronną okna. Do tych polecanych przez producentów okien zaliczamy spraye, pianki czy płyny, które nie rozmazują się na szybach i są w stanie bez kłopotliwego "szorowania" rozpuścić i usunąć brud (tłuszcz, kurz, sadzę).

Dobrym posunięciem jest też stosowanie środków rozpuszczalnych w wodzie. Dobierając materiał, którym rozprowadzimy po szybie środek chemiczny, a następnie wytrzemy go do sucha, trzeba wziąć pod uwagę jego fakturę. Unikać należy materiałów chropowatych, z twardymi szwami czy też o szorstkich włóknach. Pamiętajmy, aby był on czysty i miękki, ponieważ dzięki temu dłużej będziemy mogli cieszyć się wyglądem okien i zmniejszymy liczbę zarysowań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński