Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie organizuje konferencję "Rak piersi praktycznie"

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Październik, to miesiąc walki z rakiem piersi. "Rak piersi praktycznie", to tytuł październikowej konferencji, którą organizuje Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie. Specjaliści ZCO podzielą się na niej praktyczną wiedzą na temat wykrywania i interdyscyplinarnego leczenia raka piersi.

Konferencja nieprzypadkowo została zaplanowana na październik – to przecież miesiąc walki z rakiem piersi. Dlatego właśnie w październiku specjaliści starają się skupić uwagę kobiet na konieczność brania udziału w badaniach profilaktycznych oraz na budowaniu świadomości zdrowego trybu życia.

- A organizując konferencję naukową, chcemy podkreślić wagę profilaktyki raka piersi oraz przybliżyć sposób leczenia tego nowotworu w naszym wyspecjalizowanym ośrodku, certyfikowanym międzynarodową akredytacją Breast Cancer Unit - wyjaśnia dr Małgorzata Talerczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w ZCO.

Szczecińskie Centrum jest pierwszym w Polsce ośrodkiem, który otrzymał pełną pięcioletnią akredytację potwierdzającą utrzymywanie standardów światowych w leczeniu nowotworów piersi. Akredytację przyznano szpitalowi po raz pierwszy w 2013 r. (po raz kolejny w 2018 r.). Certyfikat potwierdza, że w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie pacjentki z rakiem piersi są leczone według ustalonych, najwyższych standardów.

- Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet - w 2021 r. w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie zoperowaliśmy około 1100 pacjentek z diagnozą raka piersi – mówi dr Małgorzata Talerczyk z ZCO - Pacjentki niestety często zgłaszają się do nas zbyt późno, kiedy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. Tymczasem rak piersi wcześnie wykryty jest możliwy do wyleczenia. Właśnie dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne: mammografię i USG oraz pamiętać o comiesięcznym samobadaniu piersi.

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi występuje u kobiet między 50 a 69 rokiem życia – do pań w tym wieku skierowany jest populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi, w ramach którego wykonywana jest bezpłatna mammografia.

- Trwa zaledwie kilka minut, jest bezbolesna, a pacjentki, do których skierowany jest program (czyli panie, które nie miały wykonywanego badania w ramach NFZ w ciągu ostatnich dwóch lat - przyp.lw) nie muszą mieć na nią skierowania - tłumaczy Agnieszka Muchla-Łagosz, specjalista ds. komunikacji ZCO. - Nie obowiązuje też rejestracja.

W szpitalu przy ul. Strzałowskiej mammografia w ramach programu wykonywana jest codziennie, od poniedziałku do piątku. Wystarczy zgłosić się do Zakładu Diagnostyki Obrazowej (mieści się w budynku nr 8, czyli Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi): w poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 8.30-15.30, a w środę w godz. 8-17.

- W ZCO, w budynku Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi, w poczekalni do pracowni mammografii przygotowaliśmy wystawę zdjęć kampanii "Pomacaj się" - przypomina Agnieszka Muchla-Łagosz. - Organizatorzy kampanii od 2019 r. do tej pory sfotografowali 140 kobiet doświadczonych rakiem piersi.

Konferencja "Rak piersi praktycznie" odbędzie się 22 października w Courtyard by Mariott w Szczecinie. Przewodniczyć jej będzie dr Małgorzata Talerczyk.

Marsz Różowej Wstążki w Szczecinie 2022

Marsz Różowej Wstążki przeszedł ulicami Szczecina: "Kobiety ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński