Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe badania w centrum handlowym. Zbadaj piersi i sprawdź tarczycę

OPRAC.:
Anna Brüske-Szypowska
Anna Brüske-Szypowska
Dr Joanna Lewandowska (na zdjęciu) wraz dr n. med. Dorotą Gródecką  z Gabinety Tuwima wykonają darmowe USG piersi
Dr Joanna Lewandowska (na zdjęciu) wraz dr n. med. Dorotą Gródecką z Gabinety Tuwima wykonają darmowe USG piersi mat. prasowe
W sobotę, 22 października, w godzinach 10:00 – 18:00 w Galerii „Galaxy” można będzie skorzystać z bezpłatnych badań skierowanych do kobiet i mężczyzn: USG piersi i USG tarczycy.

Badania będą odbywały się w dwóch specjalnie przygotowanych do tego mobilnych gabinetach lekarskich umiejscowionych na parterze Centrum „Galaxy”. Pomysłodawcą i organizatorem „Profilaktyka nowotworowa Szczecin 2022” jest Stowarzyszenie Fizjosport Szczecin, które od 5 lat działa w celu zwiększenia świadomości z zakresu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.

  • Badania USG Piersi przeprowadzą lekarki - specjalistki ginekologii z „Gabinety Tuwima”.
  • Badania USG Tarczycy przeprowadzą lekarze specjaliści z Kliniki Endokrynologii Chorób Metabolicznych i Chorób Wewnętrznych szpitala SPSK1 w Szczecinie.

Jak będą przebiegać badania?

  • USG piersi - jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne, trwa ok. 10–15 minut. Pacjentka rozbiera się od pasa w górę i kładzie na leżance. Lekarka nakłada specjalny płyn lub żel na głowicę USG i rozpoczyna badanie piersi. Przesuwa głowicę po skórze piersi, a następnie bada okolice dołów pachowych – w ten sposób ocenia stan węzłów chłonnych pod pachami. Wynik badania USG jest znany od razu. Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter badań, ale w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości badana otrzymuje wydruk z obrazem zmian.

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie, wyprzedając raka płuca (WHO 2021r). Co rok nowotwór piersi rozpoznaje się u 12 proc. kobiet na świecie. W Polsce rocznie ok. 20 tys. kobiet dowiaduje się, że choruje, a dziennie w Polsce umiera 19 kobiet. Niestety w Polsce inaczej niż innych krajach europejskich rośnie liczba zgonów. Jaka jest tego przyczyna? Eksperci nie mają złudzeń — kuleje profilaktyka. A to właśnie dzięki regularnym badaniom można wykryć niepokojące zmiany na wczesnym etapie. Wystarczy co miesiąc sprawdzać stan piersi samodzielnie i kontrolować regularnie stan zdrowia wykonując USG piersi oraz mammografię.

  • USG tarczycy - nie wymaga szczególnego przygotowania. Należy jedynie odsłonić szyję i zdjąć biżuterię, która blokuje dostęp do badanego gruczołu. USG trwa około 10 minut i jest bezbolesne, o ile pacjent nie ma dużych guzów i nie odczuwa z tego powodu dyskomfortu. Wyniki badania są dostępne od razu. Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter naszych badań, ale w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości badana otrzymuje wydruk z obrazem zmian.

Choroby tarczycy są jednym z najczęstszych schorzeń, aż 20% populacji na problemy z tym narządem. Na choroby gruczołu tarczowego cierpią głównie kobiety, u których występują one aż dziewięciokrotnie częściej niż u mężczyzn. Są to m.in. guzki, wole i zapalenia tarczycy oraz choroby o podłożu autoimmunologicznym, takie jak choroba Hashimoto oraz Gravesa Basedowa. Skutkiem tych schorzeń może być nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

Rak tarczycy w Polsce diagnozowany jest rocznie u ok. 4 000 kobiet. Statystycznie co 50h umiera kobieta w Polsce na raka tarczycy. Rak tarczycy najczęściej występuje u osób od 40. do 50. roku życia, głównie u kobiet, ale może wystąpić w każdym wieku. Rak tarczycy najczęściej rozpoznawany jest u osób, które nie odczuwają jeszcze żadnych objawów. Jeśli wcześniej pojawią się jakieś dolegliwości, to zwykle są to duszność (wywołana rozrostem guzków), chrypka, dysfagia (trudność w połykaniu) oraz ból szyi i ucisk na okoliczne naczynia krwionośne.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński