MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z Europassem ruszamy po posadę

Irena Boguszewska
Podanie potencjalnemu pracodawcy szczegółowych danych, może zadecydować o rozwoju naszej kariery.
Podanie potencjalnemu pracodawcy szczegółowych danych, może zadecydować o rozwoju naszej kariery. Piotr Czapliński
Starasz się o pracę? Wypełnij Europass. To da ci większe szanse na rynku pracy nie tylko za granicą.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Magdalena Skrzypek, konsultant Centrum Informacji
Europejskiej w Koszalinie:

- W naszym centrum każdy może uzyskać wszelkie informacje na temat dokumentów Europass i pobrać druki. Muszę jednak powiedzieć, że one nie są obligatoryjne przy staraniu się o pracę ani w Polsce, ani w innych państwach Unii. Warto też wiedzieć, że kiedy szukamy pracy, powinniśmy zwrócić uwagę na obyczaje w danym kraju, dowiedzieć się, co zrobić, aby wypaść jak najlepiej w oczach ewentualnego pracodawcy. Na przykład we Włoszech podstawowe dokumenty, czyli CV i list motywacyjny powinny być napisane ręcznie. W Holandii nie mogą zajmować więcej niż dwie strony kartki formatu A4, a list motywacyjny powinien być napisany na papierze w bardzo dobrym gatunku.

Także wielu polskich pracodawców patrzy coraz łaskawszym okiem na kandydatów, którzy przedstawiają komplet właściwych dokumentów.

Europass to zbiór dokumentów, które pozwalają na lepszą prezentację doświadczenia zawodowego i umiejętności przed pracodawcą w Polsce i całej Unii Europejskiej. Został przyjęty przez Parlament Europejski i obowiązuje od 1 stycznia 2005 roku.

Zbiór dokumentów

W skład Europass wchodzi kilka dokumentów. Jednym z nich jest CV, czyli profesjonalny szablon życiorysu, który samodzielnie wypełnia poszukujący pracy. Paszport Językowy służy do precyzyjnego określenia znajomości języków obcych, który także wypełnia kandydat.

Suplement do Dyplomu dostarcza pełnych informacji na temat wiedzy, umiejętności i kompetencji zdobytych podczas studiów, a także szczególnych osiągnięć absolwenta oraz jego uprawnień zawodowych. Suplement do Dyplomu Potwierdzający Kwalifikacje Zawodowe opisuje zakres kompetencji osoby posiadającej dyplom zawodowy. Dokument ten jest wydawany przez okręgowe komisje egzaminacyjne dla absolwentów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych.

Europass - Mobilność jest dokumentem potwierdzającym okresy nauki, szkolenia i staże zrealizowane po 1 stycznia 2005 roku, który prezentuje uzyskane podczas nich umiejętności.

Wystarczy kliknąć

Wzory dokumentów można znaleźć w serwisach internetowych Komisji Europejskiej. Zostały one skonstruowane tak, by poruszanie się po nich było proste, aby odwiedzający strony mogli szybko i sprawnie uzyskać informacje oraz pobrać potrzebne dokumenty.

Tylko w roku ubiegłym ze stron tych pobrano ponad milion formularzy CV i ponad 100 tysięcy Paszportu Językowego.

Informacje dotyczące inicjatywy Europass w Polsce znaleźć można na stronach Krajowego Centrum Europass pod adresem www.europass.org.pl. Niezwykle pomocną częścią serwisu jest FAQ, czyli wyjaśnienie najczęstszych wątpliwości związanych z wypełnianiem i uzyskiwaniem dokumentów Europass.

Aby samodzielnie przygotować CV i Paszport Językowy najlepiej jest odwiedzić europejski serwis internetowy Europass - www.europass.europa.eu. Zwiedzanie strony rozpoczynamy od wyboru języka, mamy bowiem do dyspozycji aż 25 wersji serwisu, w tym oczywiście polską.

On-line

Dokumenty CV i PJ najwygodniej jest przygotować wypełniając formularz on-line. Można wówczas skorzystać z rozbudowanego systemu podpowiedzi i przykładów, dostępnego praktycznie dla każdego pola formularza. Istnieje oczywiście także możliwość ściągnięcia formularzy w formacie MS Word lub OpenOffice i wypełnienia na swoim komputerze.

Dodatkowym ułatwieniem dla opracowujących CV i PJ są, umieszczone zarówno na stronie krajowej jak i europejskiej, przykłady gotowych i poprawnie wypełnionych CV i Paszportów Językowych.

W obu serwisach znajdują się ponadto informacje dotyczące pozostałych dokumentów Europass, m. in. gdzie trzeba się zgłosić, by je uzyskać i jakie należy spełniać kryteria. Ciekawym dodatkiem do serwisu jest blok informacyjny o europejskich inicjatywach wspierających mobilność zawodową pracowników, czy wielojęzyczny terminarz z zakresu kształcenia i szkolenia zawodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński