MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odwołanie od wyniku egzaminu zawodowego praktycznego i pisemnego krok po kroku. Złóż wniosek o weryfikację sumy punktów i poznaj procedurę

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jak odwołać się od wyniku egzaminu zawodowego? Krok po kroku przypominamy całą procedurę związaną z odwołaniem w przypadku egzaminu pisemnego i praktycznego. Złóż wniosek o wgląd do pracy, a następnie wniosek o weryfikację sumy punktów. Dowiedz się, jak wygląda cała procedura odwołania do OKE.

Spis treści

Zasady egzaminu zawodowego. Co trzeba zrobić, żeby go zdać?

Egzamin zawodowy przeznaczony jest dla absolwentów techników i szkół branżowych. Jak informuje CKE, stanowi on formę oceny poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu jednej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie.

uczniowie na egzaminie.
Sprawdź, jak odwołać się od wyniku egzaminu zawodowego. Aneta Żurek/ Polska Press

W związku ze zmianami w podstawie programowej egzamin przeprowadzany jest w trzech formułach:

 • dla osób, które uczyły się według podstawy programowej obowiązującej od września 2012, organizowany jest egzamin zawodowy w formule 2012;
 • dla osób, które uczyły się według podstawy programowej obowiązującej od września 2017, organizowany jest egzamin zawodowy w formule 2017;
 • dla osób, które uczyły się według podstawy programowej obowiązującej od września 2019, organizowany jest egzamin zawodowy w formule 2019.

Egzamin zawodowy składa się z część praktycznej oraz pisemnej. Aby go zdać, należy uzyskać:

 • co najmniej 50 proc. punktów (czyli minimum ‎‎20 punktów) z części pisemnej;
 • co najmniej 75 proc. punktów z części praktycznej.

Odwołanie od wyniku egzaminu zawodowego krok po kroku

Procedura odwołania od wyniku egzaminu zawodowego jest kilkuetapowa. Zgodnie z zasadami można odwołać się zarówno od wyniku egzaminu pisemnego, jak i praktycznego. Sprawdź, w jaki sposób to zrobić:

 • W terminie 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną certyfikatu kwalifikacji zawodowej lub informacji o wynikach egzaminu zawodowego, uczeń lub rodzice niepełnoletniego zdającego mogą zgłosić chęć wglądu do zadań i udzielonych odpowiedzi (w przypadku części pisemnej) lub karty oceny (w przypadku części praktycznej) oraz – opcjonalnie – do dokumentacji z części praktycznej egzaminu.
 • W czasie dokonywania wglądu, zdający lub rodzice niepełnoletniego zdającego mogą wykonywać notatki oraz robić zdjęcia zadań z odpowiedziami, karty oceny lub dokumentacji.
 • W terminie dwóch dni roboczych od dokonania wglądu do pracy, zdający lub rodzice niepełnoletniego ucznia, mogą zwrócić się z wnioskiem o weryfikację sumy punktów. Taki wniosek składa się wraz z uzasadnieniem do określonego dyrektora OKE.
 • Weryfikacji sumy punktów dokonuje się w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku. W przypadku części praktycznej egzaminu zawodowego, której jedynym rezultatem końcowym wykonania zadania egzaminacyjnego jest dokumentacja, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej do weryfikacji sumy punktów wyznacza egzaminatora wpisanego do ewidencji egzaminatorów, innego niż egzaminator, który sprawdzał i oceniał tę część egzaminu zdającego.
 • Uczeń lub rodzic niepełnoletniego zdającego w terminie 14 dni od złożenia wniosku, otrzymuje od dyrektora OKE informację o wyniku weryfikacji sumy punktów.
 • Jeżeli w wyniku weryfikacji suma punktów została podwyższona, dyrektor OKE ustala nowy wynik egzaminu zawodowego oraz anuluje dotychczasowy certyfikat kwalifikacji zawodowej i wydaje nowy.
 • W momencie, gdy suma punktów nie została podwyższona, zdający lub rodzice niepełnoletniego zdającego mogą wnieść odwołanie od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu zawodowego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego w terminie 7 dni od otrzymania informacji o wyniku weryfikacji sumy punktów. W odwołaniu zdający wskazuje zadanie lub zadania egzaminacyjne, co do których nie zgadza się z przyznaną liczbą punktów oraz uzasadnienie, w którym wyjaśni, że rozwiązanie to jest merytorycznie poprawne oraz spełnia warunki określone w poleceniu.
 • Gdy dyrektor OKE uzna, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie w całości, ustala nowy wynik części pisemnej egzaminu zawodowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania, anulowany jest poprzedni wynik i wydany nowy certyfikat.
 • Jeśli jednak dyrektor OKE uzna, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie w części, przesyła dyrektorowi CKE odwołanie wraz z uzasadnieniem w terminie 7 dni od otrzymania odwołania. Jeżeli jednak uzna, że odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie – przesyła taką informację do dyrektora CKE wraz z niezbędnymi dokumentami. O przekazaniu takiego odwołania informuje się ucznia lub rodziców niepełnoletniego zdającego.
 • Decyzja Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego jest ostateczna.

Szczegółowe informacje dotyczące odwołania od wyniku egzaminu zawodowego znajdują się w ustawie o systemie oświaty (art. 44zzzt.).

Gdzie wysłać odwołanie od wyniku egzaminu zawodowego?

Wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej, a następnie wniosek o weryfikację sumy punktów, trzeba złożyć do odpowiedniej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Wszystkie dane oraz mapka poszczególnych OKE znajdują się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Sprawdź, pod jakie OKE podlega twoje województwo.

 • OKE Gdańsk: pomorskie, kujawsko-pomorskie;
 • OKE Jaworzno: śląskie;
 • OKE Kraków: małopolskie, podkarpackie, lubelskie;
 • OKE Łomża: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
 • OKE Łódź: łódzkie, świętokrzyskie;
 • OKE Poznań: wielkopolskie, lubuskie, zachodnio-pomorskie;
 • OKE Warszawa: mazowieckie;
 • OKE Wrocław: dolnośląskie, opolskie.

Kiedy wyniki egzaminu zawodowego i klucze odpowiedzi?

Wyniki egzaminu zawodowego w sesji letniej 2024 uczniowie poznają 30 sierpnia 2024 roku (od godz. 10.00). W przypadku egzaminów w formule 2017 i 2019 można je sprawdzić za pośrednictwem systemu SIOEPKZ.

Z kolei klucze odpowiedzi zostaną opublikowane na stronie CKE w dniu 7 czerwca 2024 r. od godz. 16:00, ale tylko dla formuły 2012 i 2017. W przypadku formuły 2019 klucze odpowiedzi nie są publikowane.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

FAQ - egzamin zawodowy 2024

Najważniejsze informacje na temat egzaminów zawodowych 2024.

Kiedy odbędą się egzaminy zawodowe w sesji letniej?

Formuła 2012 i 2017

 • 4 czerwca 2024 r. - część pisemna
 • 3 - 15 czerwca 2024 r. - część praktyczna

Formuła 2019

 • 4 – 10 czerwca 2024 r. - część pisemna
 • 3 – 19 czerwca 2024 r. - część praktyczna

Kiedy będą wyniki egzaminów zawodowych 2024 w sesji letniej?

Wyniki egzaminów zawodowych będą dostępne od 30 sierpnia 2024 r.

Gdzie można sprawdzić wyniki egzaminów zawodowych?

Wyniki egzaminów dostępne będą w Systemie Informatycznym Obsługi Egzaminów Potwierdzających Kwalifikacje w Zawodzie.

Czy egzamin zawodowy jest obowiązkowy?

Tak. Osoby, które nie przystąpią do egzaminu zawodowego, nie otrzymają świadectwa ukończenia szkoły lub danego semestru. W takiej sytuacji konieczne będzie powtarzanie semestru lub klasy.

Ile trwa egzamin zawodowy?

Czas trwania we wszystkich formułach jest taki sam. Część pisemna egzaminu w formule trwa 60 minut, część praktyczna trwa 120, 150, 180, 210 lub 240 minut.

Kiedy będą wyniki egzaminu zawodowego styczeń 2024?

Wyniki egzaminów zawodowych będą dostępne od 27 marca 2024 roku.

Kiedy są egzaminy zawodowe w sesji Zima 2024?

Egzamin zawodowy w formule 2012 i 2017 w części pisemnej odbędzie się 10 stycznia 2024 roku, natomiast część praktyczna będzie się odbywać między 9 a 20 stycznia 2024. Egzamin zawodowy w formule 2019 w części pisemnej będzie przeprowadzany od 10 do 15 stycznia 2024 r., część praktyczna odbędzie się od 9 do 20 stycznia 2024 roku.

Źródła: Centralna Komisja Egzaminacyjna, ustawa o systemie oświaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odwołanie od wyniku egzaminu zawodowego praktycznego i pisemnego krok po kroku. Złóż wniosek o weryfikację sumy punktów i poznaj procedurę - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński