Wysoka wygrana PGE Spójni Stargard i miejsce w ścisłej czołówce

PGE Spójnia Stargard dobrze wywiązała się z roli faworyta w meczu z Arką Gdynia. Tadeusz Surma
PGE Spójnia Stargard tylko w pierwszej kwarcie spotkania z Arką Gdynia miała kłopot z potwierdzeniem wyższości nad rywalem. W drugiej kwarcie znokautowała arkowców.

Początek spotkania chaotyczny z obu stron. W 2. minucie Adam Bogucki trafił i Arka jedyny raz w tym meczu prowadziła. Spójnia szybciej się jednak uspokoiła i ustabilizowała swoją grę. Goście chętnie rzucali z dystansu, ale niemiłosiernie pudłowali (0/9 w pierwszej kwarcie, a w całym meczu 2/29 za 3 punkty).

W 6. minucie spotkania trener Sebastian Machowski wprowadził na boisko debiutanta – Aleksa Steina. Amerykanin po minucie trafił za trzy i świetnie przywitał się ze stargardzką, wymagającą publicznością. To był zresztą udany debiut, bo Stein grał 18 minut i zdobył 15 punktów przy dobrej skuteczności (4/7 za 2 punkty, 2/3 za 3). Rzucający obrońca do niedawna reprezentował Cibonę Zagrzeb i dał sygnał, że może być dla Spójni wzmocnieniem. A szkoleniowiec i klub jak zapowiadali, tak zrobili: z Arką zagrało sześciu obcokrajowców, za co trzeba będzie zapłacić, ale o dodatkowym wydatku nikt nie będzie pamiętał, jak drużyna będzie w ligowej czołówce.

Spójnia ze Steinem na parkiecie zaczęła w drugiej kwarcie budować przewagę. Goście mieli ogromne problemy z organizacją i skutecznością, a Spójnia trafiała. Do przerwy 48:24, czyli dobry atak i świetna obrona po stronie gospodarzy.

Wynik był rozstrzygnięty, ale Spójnia nie odpuściła. Kolejne dwie kwarty też wygrała i zanotowała w sumie efektowne zwycięstwo. W drugiej połowie była okazja i trener ją wykorzystał – wprowadzając na parkiet wszystkich rezerwowych.

Dzięki wygranej – Spójnia awansowała na 5. miejsce w tabeli. To tym ważniejsze, że przed stargardzianami seria czterech wyjazdowych spotkań z zespołami z czołówki. Już w czwartek mecz w Ostrowie, a później spotkania z Legią, Toruniem i Treflem.

PGE Spójnia Stargard – Arka Gdynia 91:54
Kwarty: 16:12, 32:12, 17:15, 26:15.
Spójnia: Brown 12, Daniels 21 (1x3), Gruszecki 0, Langović 10, Gordon 4 – Stein 15 (2), Łapeta 11, Simons 3 (1), Kowalczyk 6 (2), Grudziński 0, Krużyński 3, Brenk 6.
Arka: Bogucki 17 (1), Pluta 14 (1), Alford 3, Wilczek 2, Kamiński 2 – Hrycaniuk 8, Leday 6, Szumert 2, Wołoszyn 0, Czoska 0, Gordon 0, Marchewka 0.