Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygrać z chorobą

Piotr Jasina, 18 października 2004 r.
Akcja "Różowej i Niebieskiej Wstążki” odbywa się pod egidą Polskiej Unii Onkologii oraz pod patronatem ministra zdrowia Marka Balickiego.
Akcja "Różowej i Niebieskiej Wstążki” odbywa się pod egidą Polskiej Unii Onkologii oraz pod patronatem ministra zdrowia Marka Balickiego. Marcin Bielecki
Podczas sobotniej akcji "Różowa i Niebieska Wstążka" przez Centrum Handlowe Glaxy przewinęło się 60 tys. osób. Większość z nich skorzystała z bezpłatnych badań i porad lekarskich. Przez cały dzień specjaliści z różnych dziedzin medycyny zachęcali do profilaktyki.

"Różowa i Niebieska Wstążka" to ogólnopolska akcja promująca badania profilaktyczne, których celem jest zmniejszenie umieralności na nowotwory złośliwe gruczołu piersiowego u kobiet oraz prostaty u mężczyzn.

Urolodzy, onkolodzy, alergolodzy, dermatolodzy, psychologowie rozmawiali z każdym, kto chciał skorzystać z ich porad. Na miejscu wykonywane były badania spirometryczne, kontrolowano poziom cholesterolu i cukru we krwi, mierzono ciśnienie, sprawdzano pamięć. Porad udzielali genetycy z międzynarodowego centrum genetycznego PAM.

- Najbardziej zależy nam na tym, by ludzie zrozumieli, że wczesne wykrycie nowotworu znacznie zwiększa szanse wyleczenia - mówi dr Małgorzata Foszczyńska-Kłoda, onkolog kliniczny z Regionalnego Szpitala Onkologicznego w Szczecinie. - Tylko profilaktyka onkologiczna zapewnia szybką pomoc. Lekarze wiedzą, jak pomagać, ale ciągle mało jest pacjentów zgłaszających się odpowiednio wcześnie.

Zainteresowanie badaniami, które przeprowadzano w Galaxy było olbrzymie. Starsi sprawdzali przede wszystkim poziom cukru i cholesterolu, w kolejce do zbadania pojemności płuc stali rodzice z dziećmi.

- Nie mogę doprosić się badań od mojego lekarza rodzinnego - mówi Anna Marzec ze Szczecina. - Jak więc mam zadbać o profilaktykę. Nie stać mnie na badania płatne.
Niestety, nie była to opinia odosobniona. Nad takim zachowaniem lekarzy ubolewają onkolodzy.

- Należy dopominać się o skierowania na badania profilaktyczne. Przypominam jednocześnie, że do onkologa można przyjść bez skierowania - dodaje dr Foszczyńska-Kłoda.

Specjalny punkt konsultacyjny uruchomiły panie ze Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii "Agata". Tutaj mogły zgłaszać nie tylko panie, które dotknął nowotwór piersi, ale również ich najbliżsi.

- Przeszłyśmy tę chorobę, jesteśmy żywym dowodem na to, że można sobie z nią radzić i można ją pokonać - mówi Anna Grunwald, przedstawicielka stowarzyszenia. - Najbardziej zależy nam na tym, by ludzie oswoili się z rakiem piersi. Nie tylko panie, które bezpośrednio dotknęła choroba, ale również ich rodziny, znajomi i zupełnie obce osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński