MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory - Szczecin 2019: Program polityków dla naszego regionu

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Od lewej: Marek Gróbarczyk (PiS), Olgierd Geblewicz (KO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Dariusz Wieczorek (SLD)
Od lewej: Marek Gróbarczyk (PiS), Olgierd Geblewicz (KO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Dariusz Wieczorek (SLD)
Wybory parlamentarne 2019: Choć niedzielne wybory dotyczą przyszłości całego kraju, to większość komitetów wyborczych przygotowała w swoich programach cele dla poszczególnych regionów. Sprawdzamy, co obiecują mieszkańcom Szczecina poszczególne partie polityczne. Jaki mają program dla Szczecina i regionu?

Wybory 2019 - Szczecin: Co obiecuje PiS? Kontynuacja rozwoju

Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości podsumowując swoje ostatnie cztery lata wielokrotnie powtarzali, że nigdy do Pomorza Zachodniego nie trafiały z budżetu państwa tak duże środki, jak za ich rządów.

- Pomorze Zachodnie jest polską racją stanu i nasze rządy to był dobry czas dla Pomorza Zachodniego. Chyba najbardziej spektakularna decyzja PO i PSL to likwidacja Stoczni Szczecińskiej. To najbardziej haniebna rzecz jaka mogła wydarzyć się tutaj, w Szczecinie. Nasz cel to odbudowanie stoczni, dzisiaj Platforma Obywatelska nie atakuje mnie czy PiS, tylko stoczniowców, że to, co robią nadaje się na złom. Ich cel to sprzedać, zlikwidować, sprywatyzować, temu postawiliśmy tamę - mówił podczas szczecińskiej konwencji PiS Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz lider listy PiS w szczecińskim okręgu wyborczym.

ZOBACZ TEŻ:

Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych. Wybory do Sejmu i Senatu 2019

- Dokończymy odbudowę Stoczni, powracając do stanu sprzed 2008 roku. Mamy ogromną koniunkturę w portach, pokonaliśmy rekord, o którym nikt sobie nie wyobrażał, miliardy złotych kierowane do budżetu z podatków i danin. To dla nas 5 minut, żeby wybudować terminal kontenerowy w Świnoujściu, to spowoduje, że Szczecin i Świnoujście będzie niezwykle istotnym miejscem na mapie Europy i Świata - kontynuował.

Ponadto partia rządząca zapowiada:

 • wykonanie tunelu pod Świną w Świnoujściu,
 • budowę zachodniego obejścia Szczecina,
 • kontynuację prac na drodze krajowej numer 3 i numer 10,
 • zmodernizowana ma zostać elektrownia Dolna Odra
 • oraz dokończona budowa Polimerów Police.

Zapowiedziana jest również budowa Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Szczecinie, które działałoby w ramach struktury Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

SONDAŻ GS24.PL:

SONDAŻ GS24.pl - województwo zachodniopomorskie

 1. 39.50%
 2. 37.70%
 3. 16.00%
 4. 3.90%
 5. 2.90%

Badanie zostało zrealizowane przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 30 września - 4 października na reprezentatywnej kwotowo próbie 8000 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego.

WIDEO: Znani szczecinianie: Ja głosuję, a Ty? Warto!

Wybory 2019 - Szczecin: Sześć filarów Koalicji Obywatelskiej

Największa partia opozycyjna postanowiła przygotować program dla naszego regionu, który jest oparty na sześciu głównych założeniach.

 1. Dostatnie Pomorze Zachodnie,
 2. Pomorze Zachodnie Połączone,
 3. Zdrowe Pomorze Zachodnie,
 4. Pomorze Zachodnie dla Pokoleń,
 5. Pomorze Zachodnie ekologiczne,
 6. Pomorze Zachodnie silne małymi ojczyznami.

- Chcemy Pomorza Zachodniego dostatniego, dobrze skomunikowanego, zdrowego, czystego ekologicznie i silnego małymi ojczyznami i w końcu chcemy, by Pomorze Zachodnie było spójne społecznie - podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa oraz szef zachodniopomorskiego sztabu Koalicji Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ:

W programie jest:

 • mowa o pomyśle lepszego połączenia komunikacyjnego Szczecina z Polską,
 • dobrych połączeń z Warszawą,
 • o inwestycjach na lotnisku,
 • czystym powietrzu, które jest priorytetem,
 • o zakazie sprowadzania śmieci do Polski,
 • wprowadzeniu kaucji za butelki - także plastikowe,
 • o ochronie lasów.

Koalicja Obywatelska obiecuje też:

 • wsparcie rolnictwa i obszarów wiejskich,
 • mikrogranty społeczne,
 • wzmocnienie kadr służby zdrowia,
 • leczenie w ramach programu in vitro,
 • pomoc dla szpitali powiatowych,
 • promocję turystyczną
 • czy realne działania na rzecz gospodarki morskiej.

ZOBACZ TEŻ:

Wybory 2019 - Szczecin: PSL idzie w ekologię, Kukiz o jednomandatowych okręgów wyborczych

Dla naszego regionu szansą na rozwój mają być odnawialne źródła energii, które w formie elektrowni wiatrowej można ustawić w głębi morza.

- W ten sposób można uzyskać co najmniej dwadzieścia procent potrzebnej do funkcjonowania regionu energii - przekonuje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Pozwoliłoby to również na uniezależnienie się od dostaw źródeł energii z innych państw oraz na rozwój przemysłu hutniczego, w którym powstawałyby elementy farm wiatrowych.

Natomiast Paweł Kukiz, drugi z liderów Koalicji Polskiej skupia się na powtarzaniu znanych z wcześniejszych wypowiedzi postulatów dotyczących wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu oraz na podniesieniu wagi referendum.

- Nie może być tak, że obecnie rządzący mogą odrzucić wyniki referendum i w ten sposób nie słuchać woli obywateli. Referenda muszą mieć moc sprawczą i ich wyniki powinny być wprowadzane w życie - uważa Paweł Kukiz.

W wyborach do Senatu PSL nie wystawiło swoich kandydatów w szczecińskich okręgach i wyraził swoje poparcie dla Tomasza Grodzkiego i Magdaleny Kochan.

Stanisław Gawłowski startujący do Senatu w okręgu koszalińskim nie może liczyć na takie wsparcie.

ZOBACZ TEŻ:

Wybory 2019 - Szczecin: Mieszkania od Lewicy

Jednym z najważniejszym punktów w programie Lewicy, jest ten dotyczący zmiany w przydzielaniu i zarządzaniu mieszkaniami komunalnymi.

- Chcemy stworzyć operatora, który zajmie się odbudową mieszkań komunalnych oraz będzie je wynajmował lub sprzedawał ludziom, którzy potrzebują tanich mieszkań - mówi Dariusz Wieczorek, lider listy Lewicy w okręgu szczecińskim.

Podczas wizyty na Pomorzu Zachodnim Robert Biedroń mówił o decentralizacji instytucji państwowych na wzór innych państw i przenoszeniu ich do różnych miast w Polsce. Szczecin mógłby być jednym z takich miast.

- Szczecin jest ważnym ośrodkiem - mówi Robert Biedroń. - Zależy nam na tym, żeby miasto się nie wyludniało, żeby powstawały tu nowe osiedla oraz inwestycje. To sprawa godnościowa.

Konfederacja Wolność i Niepodległość: Obejście priorytetem

Konfederacja Wolność i Niepodległość w swoich dotychczasowych wystąpieniach przed niedzielnymi wyborami poruszała najczęściej problemy dotyczące spraw krajowych.

Osobną konferencję przeznaczyła na sprawę budowy zachodniego obejścia Szczecina, ale ten postulat pojawia się również w programach innych partii.

- Z zawodu jestem geodetą, więc przy budowie takich dróg uczestniczyłem dość często. Z jednej strony bardzo trudno jest przyśpieszyć prace koncepcyjne. Z drugiej, jeżeli ktoś chce żeby to poszło szybciej, to nie robi się tylko prac koncepcyjnych, tylko idzie się pełną parą, wszystkimi elementami - uważa Marcin Bedka, lider listy Konfederacji.

Zapraszamy na Wieczór wyborczy GS24.pl w niedzielę, 13 października od godz. 21.00!

Dowiedz się więcej

Zadaliśmy kandydatom startującym do Sejmu z pierwszych miejsc* pytania na ważne tematy, dotyczące kościoła, mniejszości, emigrantów i oświaty. Oto co usłyszeliśmy w odpowiedzi. Sprawdź na kolejnych zdjęciach >>>>>*Marek Gróbarczyk, „jedynka” na liście PiS, nie odpowiedział na nasze pytania mimo kilkukrotnych próśb.ZOBACZ TAKŻE: Wybory19: jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Wybory 2019. TOP 4 pytania do kandydatów z naszego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński