MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie. Listonosze jadą z pakietami wyborczymi. Ile osób w Szczecinie tak zagłosuje?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
I mają niewiele czasu. Do północy we wtorek muszą dostarczyć koperty wszystkim, którzy chcą głosować z domu. W Szczecinie taki sposób wybrało prawie 1800 osób.

Przygotowania do wyborów prezydenckich weszły w decydującą fazę. Skompletowano obwodowe komisje wyborcze (w Szczecinie to 2000 osób, które zasiądą w ponad 200 komisjach), a ostatnio przygotowano pakiety wyborcze dla tych, którzy wolą w niedzielę zostać w domu i zagłosować korespondencyjnie.

Pakiet to zestaw kartek, wśród których jest karta wyborcza. Stemplowanie, układanie, pakowanie pakietów zakończyło się w sobotę na parkiecie hali sportowej Szczecińskiego Domu Sportu. Po koperty przyjechał duży pocztowy samochód w asyście policji. Jeszcze w weekend poczta przygotowała pakiety do wydania dla listonoszy. Mają je dostarczyć do wtorku do północy. Zaczęli wczoraj rano. Pukają do mieszkań, a jak kogoś nie zastaną, to zostawią w drzwiach awizo. Pakiet wyborczy będzie do odebrania na poczcie najpóźniej w środę. Potem będzie nieważny.

ZOBACZ TEŻ:

Wyjątek jest dla osób, które w dniu głosowania będą na obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych w związku z koronawirusem. Ci wyborczy otrzymają przesyłkę od listonosza do 26 czerwca. Listonoszy, którzy będą przynosić pakiety wyborcze musi być dwóch. Jeśli przed drzwiami pojawi się jedna osoba, to sygnał, że to nie listonosz z naszą karta do głosowania.

W skład pakietu wyborczego wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego. Wyborca ma prawo odebrać przesyłkę w urzędzie gminy, jeżeli zadeklarował to w zgłoszeniu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gdy wyborca dostanie pakiet wyborczy, oddaje swój głos na dostarczonej karcie do głosowania zgodnie z instrukcją. Potem umieszcza kartę w kopercie z napisem „koperta na kartę do głosowania”, którą zakleja.

Koperty niezaklejone nie będą uwzględniane przy ustalaniu wyników głosowania. Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej. Na kopercie zwrotnej muszą znaleźć się adres i numer właściwej obwodowej komisji wyborczej. Na formularzu oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu umieszczone muszą zostać dane wyborcy: imię i nazwisko, numer ewidencyjny PESEL, własnoręczny podpis. Gdy już wszystko mamy gotowe, zaklejoną kopertę musimy wrzucić do skrzynki na listy (najczęściej czerwone), które znajdują się na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla danego wyborcy. Jest na to czas do 26 czerwca. Pozostali wyborcy, którzy nie boją się iść do komisji, muszą poczekać na oddanie głosu do niedzieli.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński