Wybór samochodu używanego – jak to zrobić z głową i korzyścią dla portfela?

Materiał informacyjny Volkswagen Financial Services

Zakup samochodu używanego nie musi być obarczony ryzykiem. Można mieć auto z pewnego źródła, z wiarygodnym stanem technicznym, w cenie o kilkadziesiąt procent niższej od pojazdu fabrycznie nowego. Wcale nie trzeba kupować takiego auta za gotówkę. Dowiedz się, jak można pozyskać świetne używane auto w korzystnym kredycie lub abonamencie.

Na polskim rynku dominują auta używane. Nic w tym dziwnego, bo większości Polaków dalej nie stać na swobodny zakup nowego pojazdu z salonu. Pensje co prawda rosną, ale równocześnie wzrastają ceny nowych samochodów. Wpływ na to ma wiele rzeczy, na przykład stosowane nowoczesne technologie oraz zaawansowane rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy.

Zainteresowanie autami używanymi rośnie

Jeśli spojrzeć na dane CEPIK, w 2022 roku w naszym kraju zarejestrowano 419,3 tys. aut nowych i 695 tys. aut używanych.

Rok później było to już 475,9 tys. aut nowych (13,2 proc więcej rok do roku) i 737,8 tys. używanych (wzrost o 4,4 proc. rok do roku).

Zainteresowanie autami używanymi rośnie, co potwierdza też badanie „Portfele Polaków pod lupą” na zlecenie Volkswagen Financial Services. Z ostatniej edycji raportu wynika, że 64 proc. badanych myśli o zakupie auta z drugiej ręki. Rok temu było to 63 proc., a dwa lata temu 57 procent.

O jakich autach używanych marzą Polacy?

Największym zainteresowaniem wśród kupujących będą cieszyć się auta w wieku do 5 lat – takie pojazdy rozważa 46 proc. osób chcących kupić używany pojazd. Autami mającymi od 6 do 10 lat zainteresowanych jest 45 procent badanych.

Jakie główne czynniki są najważniejsze przy wyborze samochodu używanego?

Przede wszystkim cena – tutaj nic się nie zmienia. Według badania VW FS „Portfele Polaków pod lupą” dla 55 proc. ankietowanych to najważniejszy czynnik. Na drugim miejscu jest wiek auta (12 proc.) i przebieg (12 proc.).

Badanie „Portfele Polaków pod lupą” pozwoliło poznać nastroje oraz oczekiwania ludzi stojących przed ważnym wyborem dotyczącym zakupu samochodu. Rosnące ceny oraz ciągle wysoka, choć spadająca inflacja znajdują swoje odzwierciedlenie w wynikach tegorocznej edycji. Na wybór samochodu wpływ ma przede wszystkim jego cena, a ta potrafi skutecznie obciążyć domowy budżet. W ofercie Volkswagen Financial Services zapewniamy finansowanie na pewne, sprawdzone auta używane marek Grupy Volkswagen. Samochody są weryfikowane pod względem technicznym, z rzetelną historią, w tym serwisową w ASO, jak również z gwarantowanym przebiegiem – zaznacza Michał Dyc, Dyrektor Departamentu Sprzedaży w Volkswagen Financial Services.

Rynek aut używanych pełen jest niebezpieczeństw

Oszustwa przy sprzedaży aut używanych zdarzają się niestety prawie wszędzie. Potwierdza to VSTAG, brytyjska Grupa Doradcza ds. Bezpiecznego Handlu Pojazdami. Jej zdaniem oszuści często oferują auta w cenach o połowę niższych niż wartość rynkowa. Zdaniem VSTAG wielu Brytyjczyków zapłaciłoby za auto używane od razu, nawet nie widząc go na oczy, byle tylko dostać lepszą ofertę.

Podobnie jest w Polsce – auta powypadkowe czy popowodziowe, w których maskowane są uszkodzenia, też są oferowane taniej niż wynosi ich prawdziwa wartość rynkowa.

Na szczęście są miejsca, w których można kupić samochód w pełni sprawdzony pod każdym względem: pochodzenia, historii użytkowania, stanu technicznego. To salony dealerskie i wyspecjalizowane firmy tworzone przez producentów aut, np. Grupę Volkswagen. Kupując pojazd w takiej firmie, można mieć pewność co do auta. A dodatkowo poczuć się jak kupujący nowe auto i skorzystać z atrakcyjnych dodatków, jak chociażby pakiet ubezpieczenia.

Średnia cena auta u dealera kontra możliwości klientów

Jak podaje Polskie Radio Kierowców1, średnia cena auta używanego u dealera obecnie wynosi ok. 50 tys. zł. Dla 40 proc. klientów to cena akceptowalna.

Jednak zdaniem Polskiego Radia Kierowców(1) 60 proc. klientów szuka auta w cenie do 29 tys. złotych.

Z badania „Portfele Polaków pod lupą” wynika, że 39 proc. badanych chce zapłacić za auto od 25 do 50 tys. zł, 31 proc. od 10 do 25 tys. zł, a 10 proc. badanych mniej niż 10 tys. zł.

Jak to pogodzić? Jak znaleźć rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby kupić nowsze auto, ale na przeszkodzie stoją niewystarczające możliwości finansowe? Pomóc mogą nowoczesne metody finansowania zakupu.

Rosnąca popularność aut używanych powoduje, że niezbędne są zróżnicowane formy finansowania. To dlatego w Volkswagen Financial Services oferujemy rozmaite odmiany kredytów i leasingów dopasowanych do potrzeb niemal każdego klienta indywidualnego lub biznesowego. W celu dokonania właściwego wyboru pomagamy określić, m.in. jak długo planują jeździć danym samochodem, ile przeciętnie pokonują kilometrów rocznie i jaka opłata miesięczna będzie im odpowiadać – tłumaczy Michał Dyc.

Nowoczesne metody zakupu auta używanego – nie musisz płacić gotówką

Warto spojrzeć na ofertę Volkswagen Financial Services, która to firma oferuje finansowanie używanych aut marek takich jak Volkswagen, Škoda, SEAT, CUPRA i Audi.

Za pośrednictwem VW FS można sfinansować samochód używany, korzystając z:

  • Klasycznego kredytu do 84 rat, z wkładem własnym 0 procent (Kredyt KLASYCZNY). To opcja dla tych, którym zależy na niskich kosztach finansowania i niewielkim wkładzie własnym oraz zdecydowali się już na jeden, wymarzony model samochodu (który po spłacie staje się nasz).
  • Kredytu skonstruowanego jak abonament, w którym spłaca się jedynie przewidywaną utratę wartości pojazdu (Kredyt JAK ABONAMENT). Raty są tu wyjątkowo niskie nawet w porównaniu do klasycznego kredytu. Na koniec umowy można wybrać jedną z 3 możliwości: zwrócić samochód do dealera i, jeśli chcemy, zmienić go na inny, zachować sobie auto i spłacić je jednorazowo (kwota znana jest już przy podpisywaniu umowy) lub po prostu pozostać przy nim i kontynuować miesięczne raty.

W trakcie spotkania z dealerem określasz, na ile lat potrzebujesz auto używane i jaką ratę miesięczną jesteś w stanie płacić. Otrzymujesz ofertę finansowania VW FS i korzystasz z auta przez określony czas. Na koniec wykupujesz pojazd na własność albo zwracasz i wybierasz nowy.

Auta używane w finansowaniu od Volkswagen Financial Services są dostępne w sieci dealerskiej Grupy Volkswagen, ale też można je obejrzeć w salonie VW FS STORE w Warszawie, przy ul. Łopuszańskiej 36 (ofertę możesz również sprawdzić online). Czeka w nim wiele kilkuletnich aut kupowanych wcześniej w polskich salonach. Każde z nich jest w 100 procentach sprawdzone i pewne.

Nie trzeba obawiać się zakupu auta używanego. Dzięki Volkswagen Financial Services można mieć auto z drugiej ręki bez ryzyka.


1 https://radiokierowcow.pl/artykul/3137761,rynek-samochodow-uzywanych-w-2023-roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wybór samochodu używanego – jak to zrobić z głową i korzyścią dla portfela? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński