Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolin otwarty na turystów. To jedno z najstarszych miast Pomorza Zachodniego

Redakcja
Gmina Wolin położona jest w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego nad cieśniną Dziwną i jest jedną z największych gmin w województwie o bardzo bogatej historii, kulturze i nieprzeciętnych walorach przyrodniczych.

Wolin to jedno z najstarszych miast Pomorza Zachodniego, którego początki sięgają VIIw n.e., a które w okresie swojej największej świetności było jednym z największych ośrodków miejskich tego rejonu Europy

Miłośników historii zapraszamy:

  • do Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego, gdzie można podziwiać bogate zbiory archeologiczne pochodzące już z czasów prehistorycznych, obejmujące historię świata, Europy, Polski i Wolina,
  • na ścieżkę historyczną, której początek stanowi kamień runiczny, upamiętniający pobyt i śmierć w Wolinie króla duńskiego Haralda Sinozębnego, „”Wzgórze Wisielców” – cmentarzysko kurhanowe z IX-XI w., Wiatrak Holenderski z 1850 r., itd.,
  • do skansenu „Słowian i Wikingów Wolin - Jomsborg- Vineta” znajdujący się na wyspie Ostrów który przenosi nas w czasy wczesno średniowiecznych Słowian. Organizowany corocznie „Festiwal Słowian i Wikingów” przyciąga tysiące turystów z całego świata do Wolina i stał się dobrze rozpoznawalną marką na całym świecie.

Niesłychanie ważnym elementem infrastruktury turystycznej jest wybudowany basen jachtowy w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego służący rozwojowi turystyki wodnej. Historia Wolina – pierwszego Polskiego miasta portowego to również historia żeglarstwa. Oprócz trzydziestu miejsc postojowych dla jachtów w basenie wybudowany został również budynek Mariny z infrastrukturą hotelowo-socjalną oraz salą konferencyjną. Miasto oferuje również kompleks boisk / w tym Orlik i obok siłownię / do uprawiania wszelkich sportów. To dzięki tej bazie sportowej bardzo intensywnie i z dużymi sukcesami rozwijają się nasze liczne kluby sportowe.

Walory przyrodnicze gminy Wolin zachęcają do uprawiania turystyki rowerowej i pieszej, w ramach której można podziwiać zarówno uroki Wolińskiego Parku Narodowego jak i obszary Wyspy Wolin z zachowaną i chronioną przyrodą w ramach programu Natura 2000 z całym bogactwem flory i fauny. To właśnie te walory przyciągają wielbicieli czynnego wypoczynku ale również fotografii i malarstwa.

Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolińska Kępa jest największą imprezą plenerową w formie tzw. archeologii eksperymentalnej w tej części Europy.

- Na całość Festiwalu składa się część historyczna, zlokalizowana na terenie Skansenu, organizowana przez nasze Stowarzyszenie Słowian i Wikingów, konferencja naukowa dot. historii okresu wczesnego średniowiecza Europy i Wolina organizowana przy współpracy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (w tym roku) oraz Uniwersytetu Szczecińskiego, Polskiej Akademii Nauk - Instytutu Archeologii i Etnologii - Oddział w Szczecinie oraz Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych. Korzyści wynikające z tego przedsięwzięcia są ogromne. Wolin podczas Festiwalu odwiedza 30 – 40 tys. turystów, ponad 2000 tys. osób to uczestnicy części historycznej, pasjonaci historii i średniowiecznego stylu życia, którzy tworzą w skansenie prawdziwą atmosferę średniowiecza.

Festiwal ma dwa znaczenia:
pierwsze - to popularyzowanie historii Polski i Europy, w tym dziejów Słowian i Wikingów - w skansenie na wyspie Ostrów,
drugie - to promowanie marki miasta i regionu poprzez bogatą ofertę historyczno-turystyczną, szczególnie atrakcyjną dla dzieci i młodzieży ale równią dorosłych, imprezy towarzyszące festiwalowi, które odbywają się w mieście na błoniach nad cieśniną Dziwną.

Zapraszamy wszystkich Państwa do odwiedzenia Wolina i okolic oraz zaplanowania tu dłuższego pobytu. Z pewnością przywitają Państwa życzliwi, otwarci i przyjaźni mieszkańcy gminy i miasta Wolin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński