Wojsko: Uznanie dla naszych żołnierzy

Sławomir Włodarczyk
Uroczystość miała miejsce w wigilię Święta Wojska Polskiego, w 90. Rocznicę Bitwy Warszawskiej w 1920 roku.
Uroczystość miała miejsce w wigilię Święta Wojska Polskiego, w 90. Rocznicę Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Foto: Departament Prasowo – Informacyjny MON
Udostępnij:
Wpisani do Księgi Honorowej MON - za wierną służbę Rzeczpospolitej

Podpułkownik Rafał Ostrowski, dowódca 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie (za męstwo i ofiarność podczas dowodzenia i koordynowania akcją udzielania pomocy mieszkańcom podtopionych regionów województwa zachodniopomorskiego),

starszy kapral Przemysław Małolepszy, dowódca grupy, starszy ratownik medyczny 1 batalionu inżynieryjnego 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie (za szczególne męstwo i odwagę podczas pełnienia służby w składzie V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie)

oraz pośmiertnie:

sierżant Marcin Poręba, kurier kryptografii sekcji S6 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie (za odwagę i męstwo okupione ofiarą życia podczas służby w składzie PKW w Afganistanie. 4 września 2009 roku poniósł śmierć w wyniku wybuchu miny-pułapki podczas wykonywania zadania bojowego),

kapral Szymon Graczyk, saper patrolu rozminowania 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie (za odwagę i męstwo okupione ofiarą życia podczas służby w składzie PKW w Afganistanie. Zginął 9 października 2009 roku na drodze z bazy Ghazni do Bagram, w wyniku eksplozji ładunku pod pojazdem MRAP Cougar, którym przemieszczał się polski patrol saperski)

i kapral Radosław Szyszkiewicz, kierowca kompanii drogowo-mostowej 2 batalionu inżynieryjnego 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie (za odwagę i męstwo okupione ofiarą życia podczas służby w składzie PKW w Afganistanie. Zginął 9 października 2009 roku na drodze z bazy Ghazni do Bagram, w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego pod pojazdem MRAP Cougar, którym przemieszczał się polski patrol saperski) wyróżnieni zostali przez Bogdana Klicha wpisem do Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej.

Uroczystość - z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego - odbyła się w sobotę 14 sierpnia w ogrodach MON w Warszawie. Wpis do Księgi Honorowej MON jest ceremonią mającą na celu uhonorowanie czynów świadczących o szczególnym zaangażowaniu i ofiarności oraz najszczytniejszych dokonaniach na rzecz umacniania obronności Rzeczpospolitej Polskiej.

Żołnierzom i rodzinom żołnierzy poległych, którym wyrażono uznanie wpisaniem do "Księgi Honorowej Wojska Polskiego" wręczane są dyplomy pamiątkowe, natomiast kopie wpisu są eksponowanie w salach tradycji lub innych zaszczytnych miejscach w jednostkach wojskowych. "Księga Honorowa Wojska Polskiego" przechowywana jest w skarbnicy tradycji wojskowej - Muzeum Wojska Polskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A czym sie pan mjr tak zasłużył dla tej obronności jeśli mogę zapytać, mam nadzieje że czymś więcej niż odznaczeni swego czasu podobnym medalem marynarze ?
a
anonim
Czasami to śmiać mi się chce z rzetelności GS. Pozwolę sobie przypomnieć autorowi artykułu, że odznaczony został również mjr Bartosz CHUDZIŃSKI - Szef Wydziału Prewencji Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie, w uznaniu zasług w rozwoju i umacnianiu obronności Rzeczypospolitej Polskiej oraz za długoletnią, wzorową służbę w Wojsku Polskim, otrzymał srebrny medal ?Za Zasługi dla Obronności Kraju?.
h
her
a gdzie kolejny medal dla słynnego chor. R.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie