Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko i "prywatny pomnik Lecha Kaczyńskiego". Opozycja oburzona. Mamy odpowiedź z MON

Marek Rudnicki
Fot. andrzej szkocki
Po odsłonięciu w Szczecinie pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego opozycja wyrażała oburzenie, że obecne było przy tym wojsko. Wysłała nawet list do szefa MON, żądając wyjaśnień. Dotarliśmy do stanowiska ministerstwa.

Centrum prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej dementuje wszystkie zarzuty wysunięte przez posłów Platformy Obywatelskiej. Wyjaśnia, że zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym Sił Zbrojnych RP w uroczystościach państwowych, wojskowych, patriotycznych i patriotyczno-religijnych może uczestniczyć wojskowa asysta honorowa.

PO pisze do ministra

Posłowie PO (Arkadiusz Marchewka, Sławomir Nitras, Norbert Obrycki i Bartosz Arłukowicz) udowadniali po uroczystości odsłonięcia pomnika, że było to „prywatną, polityczną uroczystością zorganizowaną przez PiS”.

Ich zdaniem na prywatnej i politycznej uroczystości nie miały prawa pojawić się wojsko i straż miejska.

- W tym kontekście - napisali do ministra Mariusza Błaszczaka - należy zadać pytanie o legalność udziału asysty honorowej Wojska Polskiego, skoro nie miało ono (wydarzenie - przyp. red.) charakteru państwowego, natomiast z całą pewnością miało charakter polityczny.

Czytaj więcej: Pomnik Kaczyńskiego w Szczecinie. PO atakuje ministra za kompanię honorową na "prywatnym przedsięwzięciu"

MON wyjaśnia wątpliwości

Uroczystość została zorganizowana przez stronę społeczną, którą reprezentował Społeczny Komitet Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie.

- Świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński był zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP, z tego powodu obecność asysty wojskowej była oczywista - tłumaczy resort obrony.

I dalej tłumaczy: - Wojskowa asysta honorowa każdego roku uczestniczy w setkach uroczystości patriotycznych organizowanych przez organizacje społeczne. Należy podkreślić, że zdarzają się również przypadki organizowania uroczystości w miejscach pamięci, które nie są terenami publicznymi. Dla przykładu, już od kilku lat wojskowa asysta honorowa uczestniczy w uroczystości organizowanej przed pomnikiem Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków, który jest własnością Fundacji Rodziny Nissenbaumów.

W ostatnim czasie była też obecna podczas uroczystości przekazania do Jasnogórskiego Zbioru Sztuki Wotywnej orderów świętej pamięci prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, a także podczas pogrzebów wybitnych polskich artystów i sportowców, w tym Joanny Kulmowej, Marka Karewicza oraz Ireny Szewińskiej.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński