Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Willa Grüneberga może zostać przeniesiona

Sebastian Wołosz
Willa Grüneberga stoi na trasie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju
Willa Grüneberga stoi na trasie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju Sebastian Wołosz
Wykonawca prac przy Szczecińskim Szybkim Tramwaju zapewnia, że przesunięcie willi przy ulicy Batalionów Chłopskich 61 to temat otwarty. Odrzuca informację, że budynek nie wytrzyma przenosin ze względu na kiepski stan techniczny.

Ani na nie, ani na tak

- Sprawa przesunięcia willi jest cały czas tematem aktualnym - mówi Małgorzata Kaliszewska z Biura Prasowego Strabag. - Stan budynku jednak nakazuje bardzo dokładne rozważenie techniki jej alokacji. W tej chwili trwają uzgodnienia z konserwatorem zabytków, który musi udzielić zgody i zatwierdzić sposób przeniesienia budynku. Po uzyskaniu jego decyzji, wraz z inwestorem poinformujemy o szczegółach operacji.

To odpowiedź na nieoficjalne informacje o tym, że willa nie wytrzyma przesunięcia. Zgodnie z zapisami kontraktu, wykonawca SST jest zobowiązany do wykonania projektu wykonawczego określającego szczegółowo technologię przemieszczenia budynku przy ul. Batalionów Chłopskich nr 61.

Nikt z nimi nie rozmawiał

Tymczasem Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków nie potwierdza informacji o tym, że trwają uzgodnienia odnośnie przenosin obiektu.

- Ani wykonawca prac, ani inwestor nie zwrócił się do nas o zgodę - mówi Tomasz Wolender, zastępca Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - My sprawdzamy jedynie, czy inwestycja jest prowadzona zgodnie z ustawą o ochronie zabytków. Wiemy, że gmina ma też gotową ekspertyzę, zgodnie z którą takie przesunięcie zabytku jest możliwe.

Tomasz Wolender podaje przykłady podobnych operacji, które były realizowane w Polsce.

- W połowie ubiegłego wieku i to przy użyciu znacznie bardziej prymitywnych narzędzi niż obecnie - dodaje.

Jak przesuwa się budynki?

Jedna z takich operacji odbyła się w Warszawie. Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbył podróż na rolkach. Po odcięciu od XVII wiecznych fundamentów, w ich miejsce włożono żelbetowy ruszt i sześć torów z 420 rolkami. Zabytek poruszał się 9,3 cm na minutę, po upływie 226 minut przesunęła się o 21 m w głąb działki.

- W Stanach Zjednoczonych przemieszczano latarnie morskie i to na znacznie większe odległości mierzone w kilometrach a nie w metrach - dodaje Wolender.

Co to jest za willa

Przed drugą wojną światową willa była własnością słynnej rodziny Grünebergów, która już od XVIII wieku zajmowała się budową organów. W 1906 r Felix Grüneberg przeniósł Fabrykę Budowy Organów do Finkenwalde (Zdroje). Następnie obok fabryki do 1911 r. przy ul. Langestrasse 61 (ul. Batalionów Chłopskich 61) zbudowano willę, w której zamieszkał Felix Grüneberg wraz z rodziną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński