MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka pętla na Pomorzanach będzie gotowa późną jesienią. Znamy dokładne terminy [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Na nowej pętli,  między Smolańską a Budziszyńską, w połowie jest gotowe nowe torowisko. W optymistycznym wariancie pierwszy tramwaj wjedzie na wielką pętlę na początku listopada tego roku
Na nowej pętli, między Smolańską a Budziszyńską, w połowie jest gotowe nowe torowisko. W optymistycznym wariancie pierwszy tramwaj wjedzie na wielką pętlę na początku listopada tego roku Marek Jaszczyński
Na nowej pętli, między Smolańską a Budziszyńską, w połowie jest gotowe nowe torowisko. W optymistycznym wariancie pierwszy tramwaj wjedzie na wielką pętlę na początku listopada tego roku.

Trwa modernizacja pętli na Pomorzanach, która niemal trzykrotnie zwiększy swoją powierzchnię. Póki co tramwaje korzystają wyłącznie ze starej części torowiska. Znamy stopień zaawansowania prac. W przypadku prac przy budynku socjalnym dla motorniczych i kierowców autobusów, zaawansowanie jest na poziomie 60 procent. Mniej, bo w połowie jest gotowe torowisko tramwajowe i wewnętrzny układ drogowo-torowy. Znacznie lepiej jest z infrastrukturą podziemną.

- Prace kanalizacyjne są gotowe w 90 procentach, pozostaje podpięcie budynku i regulacja włazów - wylicza Wojciech Jachim ze spółki Tramwaje Szczecińskie. - Prace gazowe są gotowe w 95 procentach, pozostała przebudowa gazociągu pod ulicą Smolańską. Prace wodociągowe to 95 procent zaawansowania, pozostała przebudowa wodociągu pod ulicą Smolańską.

Jak zapewnia inwestor planowany termin oddania do użytku zmodernizowanej pętli to 1 listopada 2024 roku. Po przebudowie układu torowego na pętli, będzie możliwość wyjazdu z każdego toru w dwóch kierunkach (al. Powstańców Wielkopolskich i ul. Kolumba). Będzie pięć peronów, dodatkowo wewnątrz rozbudowywanej pętli wydzielone zostaną miejsca parkingowe. Wybudowany zostanie wspólny peron tramwajowo-autobusowy, tor odstawczy, a także miejsca postojowe dla autobusów. Zabraknie tylko jednego ważnego pomieszczenia. Budynek na pętli tramwajowej Pomorzany nie będzie miał kasy biletowej. Likwidacja kasy na Pomorzanach wynika z oszczędności. W zamian organizator transportu zbiorowego ustawi automat biletowy.

- Będzie w nim można kupić papierowe bilety do skasowania w pojeździe, ale także doładować Szczecińską Kartę Aglomeracyjną (bilet jest ważny od momentu kupienia w biletomacie) - informuje Kacper Reszczyński z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. - Najbliżej pętli Pomorzany funkcjonuje biletomat w okolicach skrzyżowania al. Powstańców Wielkopolskich i ul. Milczańskiej.

Staramy się rozwijać bezobsługową sprzedaż biletów i zachęcamy pasażerów do korzystania z pięciu aplikacji na telefon. Można w nich kupić wszystkie bilety oprócz tych z ulgą rodzinną. Aplikacje są wygodne, bo dostępne 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku.

Wiemy, które linie wjadą na nową pętlę? **

- Po zakończeniu przebudowy ul. Kolumba na starą trasę wróci 3 i 6, a po zakończeniu przebudowy al. Powstańców Wielkopolskich 11 i 12 - wyjaśnia Reszczyński.

Kiedy zaplanowano zakończenie prac?
- Na ulicy Kolumba to będzie czwarty kwartał tego roku, natomiast planowany termin ukończenia całej inwestycji, łącznie z przebudową alei Powstańców Wielkopolskich to lipiec 2025 roku - mówi Wojciech Jachim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński