Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych w woj. zachodniopomorskim

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W całym kraju w ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych
W całym kraju w ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych archiwum
Liczba zwolnień lekarskich wystawionych w 2023 r. w Zachodniopomorskiem z powodu zaburzeń psychicznych i zachowania wyniosła niemal 63 tys. Dla porównania w 2022 r. było ich 56,4 tys.

Jeśli chodzi o liczbę dni absencji chorobowej w ubiegłym roku w województwie zachodniopomorskim, którą spowodowały zaburzenia psychiczne i zachowania, to przekroczyła ona 1,2 mln. W 2022 r. natomiast wyniosła nieznacznie powyżej 1,1 mln.

W całym kraju w ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń z tej grupy. Ubezpieczeni spędzili na tych zwolnieniach 26 mln dni absencji chorobowej. Z kolei w 2022 r. wystawiono 1,3 mln takich zwolnień na 23,8 mln dni absencji chorobowej. Do tej grupy chorobowej zaliczane są m.in. depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości i reakcje na ciężki stres.

W Zachodniopomorskiem w 2023 r. najwięcej zwolnień, bo prawie 27,4 tys., lekarze wystawili z powodu reakcji na ciężki stres i zaburzeń adaptacyjnych. Natomiast 10,8 tys. w związku z innymi zaburzeniami lękowymi. Kolejną najczęstszą przyczyną e-ZLA były epizody depresyjne – 8,7 tys.

- Oczywiście najwięcej zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zachowania wystawiono w województwie mazowieckim. Tam wystawiono takich zwolnień 210 tys. Na drugim miejscu w województwie wielkopolskim, gdzie wystawiono 180 tys. takich zwolnień, a w województwie śląskim ponad 169 tys. - mówi Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego i podkreśla, że liczba zwolnień lekarskich związana jest ściśle z liczbą zamieszkującą dane województwo mieszkańców (populacją).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński