Ważne zmiany w badaniach prenatalnych od 5 czerwca 2024

Reklama
Od 5 czerwca 2024 roku wprowadzono istotne zmiany w zakresie dostępności badań prenatalnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Aktualnie każda kobieta w ciąży ma prawo do bezpłatnych badań prenatalnych, niezależnie od wieku i historii ciąż. W tym zakresie z dniem 05 czerwca 2024r. zostały zniesione jakiekolwiek kryteria. Wcześniej dostęp do tych badań był ograniczony do kobiet powyżej 35. roku życia lub tych z podwyższonym ryzykiem wad genetycznych I innych komplikacji. Aktualnie wszelkie ograniczenia zostały zniesione.

Badania prenatalne finansowane przez NFZ ograniczone zostały do badań wykonywanych w I i II trymestrze ciąży. Badania prenatalne w III trymestrze są zalecane i wysoce rekomendowane do wykonania, jednakże pacjentka może je zrobić jedynie w ramach usług komercyjnych. Badania te bowiem nie są finansowane z NFZ.

Jeżeli chodzi o zakres badań prenatalnych, to nie uległ on zmianie. W ramach badań prenatalnych mamy badanie ultrasonograficzne (USG), testy biochemiczne: test podwójny (PAPP-A, beta-hCG) i test potrójny (AFP, beta-hCG, estriol) oraz nieinwazyjne badania prenatalne (NIPT): analiza wolnego DNA płodowego z krwi matki, pozwalająca na wykrycie najczęstszych wad chromosomalnych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Pataua. W przypadkach podwyższonego ryzyka lub nieprawidłowych wyników badań przesiewowych dostępne są bardziej zaawansowane badania diagnostyczne, takie jak amniopunkcja i biopsja kosmówki (CVS), również finansowane przez NFZ.

Korzyści dla pacjentek wynikające z samych badań prenatalnych są oczywiste. Po pierwsze wczesne wykrycie wad i chorób płodu, co umożliwia ewentualne przygotowanie się do wyzwań związanych z opieką nad dzieckiem z wadą wrodzoną lub chorobą genetyczną. Z samych zmian zaś w zakresie finansowanie badań przez NFZ korzyści polegają na zwiększeniu ich dostępności.

Badania prenatalne, w tym te finansowane przez NFZ można wykonać w Gabinety Cukrowa Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Szczecinie przy ul. Kwiatkowskiego 1/27 lok. 6. W zespole Gabinety Cukrowa są ginekolodzy i perinatolodzy posiadający odpowiednie certyfikaty umiejętności, potwierdzające wymagane w tym zakresie kompetencje zawodowe.

Gabinety Cukrowa Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka 

ul. Kwiatkowskiego 1/27 lok. 6;

71-004 Szczecin 

tel.: +48 606783533 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński