MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mamo: Zdrowie samo się nie robi! NFZ dla wszystkich mam

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalny kalendarz, który wskaże jakie badania profilaktyczne powinny zrobić - odpowiednio do wieku i stanu zdrowia
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalny kalendarz, który wskaże jakie badania profilaktyczne powinny zrobić - odpowiednio do wieku i stanu zdrowia archiwum gs24.pl
Zdrowie samo się nie robi. Trzeba o nie dbać. Jak? Lekarze nie mają wątpliwości: profilaktycznie! Jeśli nie wiesz, jakie badanie wybrać, skorzystaj z kalendarza badań na stronie Akademia NFZ. Zaznacz, że jesteś kobietą, przyznaj się, ile masz lat i kliknij przycisk "sprawdź". Kalendarz prawdę Ci powie - wygeneruje listę zalecanych badań.

Wszystkim mamom, młodszym, starszym i... przyszłym Narodowy Fundusz Zdrowia z okazji Dnia Matki przygotował (oprócz życzeń) specjalny kalendarz, który wskaże jakie badania profilaktyczne powinny zrobić - odpowiednio do wieku i stanu zdrowia. Wszystko pod hasłem: Zdrowie samo się nie robi.

Program wczesnego wykrywania raka piersi

Jeśli jesteś kobietą w wieku od 45 do 74 lat i w ciągu ostatnich 2 lat nie miałaś mammografii w ramach programu profilaktyki zdrowotnej, zrób to badanie – bez skierowania, za darmo i szybko.

Kobiety młodsze (przed 45 rokiem życia) i starsze (po 74 r. ż.) mogą poprosić o skierowanie na mammografię lekarza specjalistę, np. ginekologa. W Zachodniopomorskiem działa jedenaście stacjonarnych pracowni mammograficznych: trzy w Koszalinie, jedna w Kołobrzegu, sześć w Szczecinie i jedna w Szczecinku.

Ponadto po całym województwie kursują pracownie na kółkach, czyli mammobusy, które robią co miesiąc od 80 do 100 postojów. Ich harmonogram można znaleźć na stronie internetowej Oddziału NFZ lub pod numerem bezpłatnej, całodobowej infolinii NFZ 800 190 590, czynnej siedem dni w tygodniu.

Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy

Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy adresowany jest do kobiet w wieku 25-64 lat, które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat.

Kobiety z czynnikami ryzyka, np. przyjmujące leki immunosupresyjne lub zakażone HPV wysokiego ryzyka, mogą wykonać profilaktyczną cytologię co 12 miesięcy. Badanie wykonuje lekarz specjalista w gabinecie ginekologiczno-położniczym. Takich gabinetów mamy w województwie ponad 120. Do ginekologa idzie się bez skierowania. Trzeba się jedynie umówić na wizytę.
Z badania mogą również skorzystać panie mające mniej lub więcej lat niż adresatki programu.

Kolonoskopia profilaktyczna

Lekarze zalecają, by mamy w wieku 40-49 lat lub w wieku 50-65 lat, u których w rodzinie rozpoznano nowotwór jelita grubego, wykonały profilaktycznie kolonoskopię - w ramach programu profilaktyki raka jelita grubego.

Jeśli jednak kobieta nie jest adresatką programu profilaktycznego, a odczuwa problemy z układem trawiennym, powinna porozmawiać z lekarzem POZ - on może na to badanie wystawić skierowanie. Wykonuje się je w dowolnej, wybranej przez siebie pracowni. Z tym układem nie ma żartów. Nowotwór jelita grubego, to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważna jest kolonoskopia i wczesne wykrycie choroby.

Program Profilaktyka 40 PLUS

Jeśli skończyłaś, droga mamo, 40 lat, skorzystaj z darmowej diagnostyki w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS. Namów do tego również sąsiadkę, która ma 62 lata i babcię, której właśnie stuknęła 90. - w tym programie nie ma ograniczenia wieku.

Mówimy sobie: jestem zdrowa, po co mi te badania? No właśnie po to, by się o tym przekonać. By nie przegapić czegoś naprawdę ważnego. Dlatego wypełnij na swoim IKP ankietę i się zarejestruj. Morfologia krwi obwodowej, poziom we krwi cholesterolu, glukozy, kwasu moczowego, oznaczenie hemoglobiny, kreatyniny, badanie moczu – to wszystko nie zajmie dużo czasu. A przyniesie same korzyści.

Profilaktyka chorób układu krążenia (ChUK)

Program jest adresowany do mam w wieku 35-65 lat. Jeśli paliły papierosy, mało się ruszają, wykonują siedzącą i stresująca pracę, jedzą co i kiedy popadnie, mają nadwagę i skacze im ciśnienie - powinny się umówić do swojego lekarza POZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński