MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur będzie wiele kosztować seniorów. Tyle więcej oddadzą do NFZ i skarbówki

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Podwyżka składki zdrowotnej i podatek od emerytury. Tyle NFZ i skarbówka pobiorą z emerytury po waloryzacji.
Podwyżka składki zdrowotnej i podatek od emerytury. Tyle NFZ i skarbówka pobiorą z emerytury po waloryzacji. 123rf.com/alfexe
Za nami pierwsze wypłaty emerytur po marcowej waloryzacji w 2024. Podwyżka o 12,12 proc. oznacza tym razem także wyraźną podwyżkę podatków. Dziennik „Fakt” wylicza, ile z emerytury seniorów dostanie teraz skarbówka i NFZ. Mowa o nawet kilkuset złotych co miesiąc. Sprawdź przykłady.

Spis treści

Waloryzacja emerytur 2024. Pierwsze przelewy już na kontach

Od piątku 1 marca trwają wypłaty wyższych emerytur po waloryzacji 2024. W lutym emerytury wypłacane będą według znanego kalendarza z jedną modyfikacją:

  • 1. dnia miesiąca - piątek
  • 5. dnia miesiąca - wtorek
  • 6. dnia miesiąca - środa
  • 10. dnia miesiąca - niedziela (wypłaty w piątek dwa dni wcześniej)
  • 15. dnia miesiąca - piątek
  • 20. dnia miesiąca - środa
  • 25. dnia miesiąca - poniedziałek

Zatem zmianie ulegną wypłaty emerytur, które planowane są na 10 marca. Ci seniorzy otrzymają swoje wyższe emerytury już w piątek 8 dnia marca.

Zobacz także:Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce? Mamy nowe dane. Suma robi wrażenie!

Podwyżka emerytur to wyższe podatki

Waloryzacja emerytur, jak donosi dziennik Fakt, wyliczana jest od kwoty brutto, co oznacza, że podwyżki świadczeń na rękę są jednak niższe od zapowiadanych. A jakie podatki pobierane są od emerytury? Seniorzy otrzymujący świadczenia z ZUS lub KRUS opłacają:

  • składkę zdrowotną - 9 proc.
  • zaliczkę na podatek dochodowy - 12 lub 32 proc.

Wysokość podatku zależy od kwoty przychodów, a opłacają go tylko seniorzy, których przychody przekroczą kwotę wolną od podatku. Ta dotyczy seniorów, których łączne świadczenie nie przekracza 2300 zł brutto. Oznacza to, że od emerytury 2300 zł brutto pobierana jest tylko składka zdrowotna (9 proc. z 2300 zł, czyli 207 zł co miesiąc). Pozostali emeryci, których świadczenia są wyższe, podatek zapłacą, a ci z nich, którzy skorzystają z ulg podatkowych, mogą otrzymać zwrot podatku w PIT.

Świadczenia seniorów w marcu 2023 w ramach waloryzacji emerytur wzrosły o 12,12 proc., a te podwyżki oznaczają także wyższe składki. Fakt wylicza, że po waloryzacji emerytura 2300 zł wzrosła do blisko 2580 zł brutto, co oznacza wyższą składkę zdrowotną i wejście na podatek. Senior nie otrzyma zatem emerytury wyższej o blisko 300 zł, bo jego składka zdrowotna wzrośnie do ponad 232 zł, a zapłaci także podatek PIT w kwocie 9 zł.

Ile podatku od emerytury po waloryzacji?

W rządzie trwają rozmowy na temat podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Na ten moment najbardziej prawdopodobny scenariusz przewiduje stopniowe dochodzenie do tej kwoty, dlatego warto jeszcze nie odzwyczajać się od 30 tys. zł zwolnienia z podatku.

Emerytura 2500 zł brutto oznaczała dotychczas 2275 zł na rękę. Obecnie kwota netto to w tym przypadku 2511 zł, bo podatek wynosi tutaj 36 zł, a składka zdrowotna 252 zł. Jeszcze wyższe kwoty odda państwu senior, którego świadczenie wynosi 3000 zł brutto. Od niego państwo pobierze 104 zł podatku oraz 302 zł składki zdrowotnej.

Po waloryzacji emerytur każdy senior dorzuci więcej do Narodowego Funduszu Zdrowia. Więcej osób zapłaci także podatek do skarbówki. To wszystko oznacza, że podwyżki emerytur na rękę będą znacznie mniej spektakularne, niż wskazują na to kwoty brutto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Waloryzacja emerytur będzie wiele kosztować seniorów. Tyle więcej oddadzą do NFZ i skarbówki - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński