MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W województwie zachodniopomorskim powstaną kolejne linie autobusowe. Podpisano umowę z ośmioma samorządami [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Wideo
od 16 lat
Osiem zachodniopomorskich samorządów otrzymało dotacje na tworzenie połączeń autobusowych. - Utworzymy pięć linii, którymi będziemy dowozić dzieci do szkół - zapewnia Monika Kuźmińska, burmistrz gminy Węgorzyno.

W środę wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podpisał umowy z ośmioma zachodniopomorskimi samorządami na obsługę 20 linii komunikacyjnych o łącznej długości 740 km - wszystko w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Pieniądze otrzymały gminy Chociwel, Węgorzyno, Myślibórz, Maszewo, Widuchowa i Nowogródek oraz powiaty: Drawsko i Wałcz.

- W sumie z Funduszu Autobusowego przekazaliśmy w tym roku ponad 25 mln zł, które trafiły do samorządów województwa na obsługę 296 linii komunikacyjnych o długości 10 126 km - twierdzi Zbigniew Bogucki. - To rzeczywiste wsparcie jednostek samorządu terytorialnego, które są organizatorami publicznego transportu zbiorowego.

Wojewoda przypomniał, że w ramach Funduszu województwo zachodniopomorskie otrzymało aż 45 780 432 zł na utworzenie połączeń autobusowych.

- Niestety niektórzy włodarze nie skorzystali z możliwości wsparcia i połowa tej sumy, 20 mln zł, trafiła do innych regionów, np. województwa mazowieckiego. Mam nadzieję, że w przyszłości nasze samorządy chętniej będą korzystać z tej, wydaje mi się, bardzo atrakcyjnej oferty.

Przypomnijmy, że Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA) został ustanowiony w 2019 r., by finansowo wspierać gminy i powiaty w realizacji tzw. zadań własnych dotyczących zapewnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego - konkretnie przewozów autobusowych.

- Dzięki dotacjom z Funduszu powstają nowe linie komunikacyjne, a mieszkańcy - przede wszystkim z mniejszych miejscowości - mają możliwość dotarcia środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury - tłumaczy wojewoda.

Zbigniew Bogucki zauważył, że zwiększenie siatki połączeń autobusowych stwarza także możliwość znalezienia pracy w miejscowościach, do których dojazd był dotychczas utrudniony lub niemożliwy.

- To duże wsparcie naszego budżetu - przyznaje burmistrz Monika Kuźmińska. - Otrzymane dzisiaj 230 tys. zł przeznaczymy na zakup biletów autobusowych. Nie tylko dla uczniów. Także dla dorosłych mieszkańców naszej gminy i to również w dni wolne. Dzięki dotacji możliwe będzie dowożenie uczniów do szkół w Węgorzynie i Runowie Pomorskim. Pieniędzy wystarczy na opłacenie przewozów od września do końca grudnia.

Największą dotację otrzymała wczoraj gmina Chociwel, 293 tys. zł. Dopłata zostanie przeznaczona na obsługę czterech linii komunikacyjnych o łącznej długości 169 km. Z kolei gmina Maszewo otrzymała 5,5 tys. zł na obsługę dwóch linii komunikacyjnych o długości 37 km.

- Jedna linia umożliwi naszym mieszkańcom dotarcie z Godowa do Maszewa a druga, taki był wniosek mieszkańców, z Maszewa do Szczecina - przyznaje burmistrz Paweł Piesio.

Przypomnijmy, że do końca 2023 r. dopłata z Funduszu została ustalona na 3 zł do 1 wozokilometra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński