W Warszawie o profilaktycznej diecie przeciwcukrzycowej

Mat. partenra
Nie tylko bezpłatne badania poziomu cukru we krwi są istotne podczas naszych białych sobót, czyli dyżurów profilaktycznych, jakie odbywają się w ramach kampanii społecznej sieci sklepów Netto. Równie ważna jest edukacja prozdrowotna, prowadzona przez wykwalifikowane pielęgniarki diabetologiczne i dietetyczki.

Nie inaczej było podczas ostatniej (19 listopada 2016 r.) akcji w sklepie NETTO w Warszawie przy ulicy Wał Miedzeszyński 69. Z badań poziomu glukozy we krwi skorzystało tam 220 osób. Wiele osób zasięgnęło porad dietetycznych, jakich udzielała dietetyczka pani Paulina Meksuła.

O co była najczęściej pytana?

– Najczęściej powtarzające się pytanie dotyczyło tego, czy wystarczy ograniczyć użycie cukru lub go w ogóle wyeliminować z diety, żeby ustrzec się cukrzycy – mówi pani Meksuła. - Pytanie to sygnalizuje niski poziom świadomości, jeśli chodzi o profilaktykę diabetologiczną. Ta świadomość wzrasta, ale wciąż pozostawia wiele do życzenia. Oczywiste jest, że im mniej słodzimy albo im mniej spożywamy produktów słodzonych, tym mniej cukru wprowadzamy do organizmu. Ale nie tylko on jest odpowiedzialny za powstawanie choroby. Cukrzyca typu II, czyli najczęściej występująca, nazywana popularnie nabytą, pochodzi głównie z nadmiaru węglowodanów w naszym menu. Kiedy rozmawiam z pacjentami, dziwią się często, że białe pieczywo, które tak lubią, jest w nie mniejszym stopniu niż cukier odpowiedzialne za powstawanie choroby. Namawiam ich do tego, by na początku przyjrzeli się, co jedzą i jak jedzą. Bywają osoby, które pierwszy posiłek jedzą w południe, a obiad dopiero późnym popołudniem. To kardynalny błąd. Niezwykle ważne jest, byśmy jedli w równych, mniej więcej trzygodzinnych odstępach czasu, a pierwszy posiłek, czyli śniadanie – niekoniecznie zresztą obfite – byśmy zjedli najpóźniej 30 minut po przebudzeniu. Regularność posiłków zmniejsza apetyt, a to pierwszy krok w stronę nie tylko szczupłej sylwetki, ale także prawidłowej pracy trzustki.

Jak podkreśla pani Paulina, w propagowaniu wiedzy o cukrzycy pomaga internet, ale zdarzają się publikacje, które dezinformują:

- Kontaktu z dietetykiem internet nie zastąpi. Warto systematycznie wykonywać badania profilaktyczne i w razie pierwszych symptomów zagrożenia stanem przedcukrzycowym, poradzić się co do właściwego odżywania. Nie we wszystkich przychodniach diabetologicznych dietetyczki pracują na stałe, ale zdecydowana większość przychodni ma umowy o współpracy ze specjalistami od żywienia, więc istnieje możliwość odbycia konsultacji w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli uważamy, że rozmowa z dietetyczką jest nam niepotrzebna, zapoznajmy się chociaż z materiałami drukowanymi, poświęconymi zapobieganiu cukrzycy – takimi, jakie zaoferowaliśmy tutaj podczas naszego dyżuru.

Trzeba przyznać, że publikacje tego typu cieszyły się powodzeniem wśród osób, które uczestniczyły w akcji w sklepie NETTO w Warszawie przy ulicy Wał Miedzeszyński 69. Największe wzięcie miały gotowe zestawy diet z różnymi dziennymi poziomami kalorii.

Wideo