Grunty zakupi spółka KSO, powołana specjalnie przez trzy firmy do realizacji inwestycji za ponad 50 mln euro. Konsorcjum tworzą niemiecki Bilfinger Belger (62,5 proc. udziałów), gdyńska stocznia Crist (25 proc.) i Fundusz Mars (12,5 proc.) należący do Agencji Rozwoju Przemysłu. Mars jest właścicielem szczecińskiej remontówki.
Inwestor wybuduje na zakupionym terenie nowoczesny zakład produkujący fundamenty morskich siłowni wiatrowych.
Teren, który Gryfia sprzedaje, nie był wykorzystywany do produkcji. Zakład, który na nim powstanei zatrudni 400 pracowników.
W ciągu najbliższych 10 lat rynek będzie potrzebował nawet 5,5 tysiąca tego typu fundamentów. Szczecińska fabryka ze względu na dobrą lokalizację, najnowocześniejsze technologie oraz wykwalifikowane kadry, w znacznej części wywodzące się ze szczecińskiego przemysłu stoczniowego, zamierza odegrać istotną rolę w rywalizacji o obiecujący rynek wielkogabarytowych konstrukcji stalowych dla sektora energetyki morskiej (off-shore).
Bilfinger Berger jest międzynarodowym koncernem świadczącym usługi dla przemysłu i rynku nieruchomości oraz w obszarze infrastruktury. Spółka istnieje od 1880 roku, jej przychody w 2011 r. wyniosły 8,5 mld euro, zatrudnia na całym świecie blisko 60 tys. pracowników. BB jest jednym z europejskich liderów w zakresie instalacji konstrukcji dla elektrowni wiatrowych.
- Mamy atrakcyjne tereny dla inwestorów, które dla nas stanowią jedynie obciążenie - podkreślał prezes Gryfii Patryk Michalak. - I takich terenów będziemy się pozbywać, w sumie około 30 ha.