Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie normy trującego gazu przekroczone 16-krotnie

Marek Rudnicki [email protected]
Z badań jakie w Szczecinie przeprowadziło Biuro Studiów i Pomiarów Proekologicznych „Ekometria” z Gdańska wynika, że emisja benzo(a)pirenu (rakotwórczej substancji) przekracza w niektórych punktach miasta aż 16 razy.
Z badań jakie w Szczecinie przeprowadziło Biuro Studiów i Pomiarów Proekologicznych „Ekometria” z Gdańska wynika, że emisja benzo(a)pirenu (rakotwórczej substancji) przekracza w niektórych punktach miasta aż 16 razy. Fot. Marcin Bielecki
Benzo(alfa)Piren to groźna substancja rakotwórcza. Szczecińska Energetyka Cieplna wyjaśnia, że nie jest największym jej emitentem.

W marcu opublikowaliśmy materiał "Trują każdego dnia", dotyczący emisji B(a)P czyli benzo(a)pirenu. To groźna substancji rakotwórcza, która emitowana jest do powietrza przez paleniska domowe i przedsiębiorstwa energetyczne. Na zlecenie urzędu marszałkowskiego emisja była mierzona przez Biuro Studiów i Pomiarów Proekologicznych "Ekometria" z Gdańska. Z pomiarów tych wyszło, że (wyniki stacji pomiarowych przy ul. Piłsudskiego i Wincentego Pola) w Szczecinie przekroczone zostały w rażący sposób normy emisji. Jeśli norma wynosi 1 ng/m3, w mieście emisja B(a)P wynosi od 1,1 aż do do 16,84 ng/m3, czyli są miejsca gdzie normy przekraczane są nawet ponad 16 razy. Z badań biura z Gdańska wynika, że niemal cały Szczecin narażony jest na opady zawierające B(a)P.

O tym właśnie pisaliśmy w materiale "Trują każdego dnia". Pisaliśmy również, że do atmosfery najwięcej szkodliwej substancji wypuszcza ZEDO, tj. Elektrownia Szczecin , Elektrownia Pomorzany i Szczecińska Energetyka Cieplna. Oto co w imieniu Szczecińskiej Energetyki napisała do nas Danuta Misztal, specjalista ds. komunikacji SEC stwierdzając:

"Nieprawdą jest, aby SEC emitował do atmosfery największą ilość substancji szkodliwych. Program ochrony powietrza dla strefy aglomeracja Szczecin, na który powołuje się autor artykułu, jednoznacznie wskazuje indywidualne źródła ogrzewania (piece na węgiel i drewno) oraz komunikację samochodową jako źródła największej emisji substancji szkodliwych i zanieczyszczenia powietrza w Szczecinie."

W opracowaniu jaki otrzymaliśmy od Urzędu Marszałkowskiego jednoznacznie stwierdzono: "Rodzaje emisji i główni emitenci w aglomeracji to emisja wysoka (punktowa), ze źródeł zlokalizowanych w obszarze miasta, głównie w jego południowej części oraz wzdłuż rzeki Odry w kierunku na północ (ZEDO S.A. Elektrownia Pomorzany i Elektrownia Szczecin, Szczecińska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. ciepłownie rejonowe przy ul. Sąsiedzkiej i ul. Dąbskiej, "FOSFAN" S.A., Huta Szczecin S.A.59, Stocznia Szczecińska Nowa Sp. z o.o. - badania były robione, gdy stocznia jeszcze istniała - Telefonika Kable S.A., Zakłady Mięsne AGRYF S.A.). Wymienia się też emisje ze źródeł powierzchniowych (lokalne kotłownie i indywidualne paleniska domowe), ze źródeł liniowych (transport samochodowy) oraz emisje niezorganizowane (wysypiska, magazynowanie węgla itp.).

Przedstawiciel SEC-u w swoim piśmie opisuje działania firmy, które wpłynęły na poprawę ochrony powietrza i środowiska naturalnego. "Zlikwidowano lokalne kotłownie opalane węglem, a obiekty podłączono do sieci ciepłowniczej lub zmieniono paliwo na gazowe. Przeprowadzono modernizację Ciepłowni Rejonowej Dąbska w zakresie obniżenia emisji substancji szkodliwych i poprawy jakości powietrza w regionie. Połączono systemy ciepłownicze na prawobrzeżu Szczecina, a Ciepłownię Rejonową Gierczak zlikwidowano, co wpłynęło na obniżenie ceny za ciepło u odbiorców dotychczas zaopatrywanych z CR Gierczak. W SEC wdrożony został także System Zarządzania Jakością ISO 9001:2000 w celu administrowania oraz pomiarów i badań laboratoryjnych z zakresu korzystania ze środowiska. Wdrożenie systemu zostało potwierdzone jest Certyfikatem TÜV SÜD Management Service GmbH".

Bądź na bieżąco - zasubskrybuj news'y ze Szczecina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński