V Wojewódzki Kongres Kobiet w Sosnowcu. Pola Negri to Monika Rosa na dworcu w Sosnowcu ZDJĘCIA

tos/mat.prasowe
Kongres Kobiet Województwa Śląskiego poprzedził happening „Metropolki bez granic” - na dworcach w Katowicach i w Sosnowcu. Podczas happeningu powróciła do Sosnowca Pola Negri (w jej postać wcieliła się posłanka Nowoczesnej Monika Rosa) i jak przed stu laty na sosnowieckim dworcu rozegrały się wydarzenia, w następstwie których aktorka została w Sosnowcu na dwa lata.
Kongres Kobiet Województwa Śląskiego poprzedził happening „Metropolki bez granic” - na dworcach w Katowicach i w Sosnowcu. Podczas happeningu powróciła do Sosnowca Pola Negri (w jej postać wcieliła się posłanka Nowoczesnej Monika Rosa) i jak przed stu laty na sosnowieckim dworcu rozegrały się wydarzenia, w następstwie których aktorka została w Sosnowcu na dwa lata. Lucyna Nenow
Udostępnij:
Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej, wcieliła się w Polę Negri, która przyjechała na dworzec w Sosnowcu i spotkała hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego. Happening był częścią Kongresu Kobiet Województwa Śląskiego. "Niepodległe. Byłyśmy! Jesteśmy! Będziemy! - pod takim hasłem w piątek, 18 maja, w Sosnowcu odbył się V Kongres Kobiet Województwa Śląskiego. Impreza odbywa się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i jednocześnie setnej rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych.

- Hasło tegorocznego Kongresu: Niepodległe! Byłyśmy! Jesteśmy! Będziemy! wskazuje na stworzenie przestrzeni do dyskusji o udziale kobiet w walkach o niepodległość Polski i prawa wyborcze. Do podjęcia tego tematu, oprócz rocznicy wydarzeń, skłoniła organizatorki nieobecność kobiet na kartach walk o niepodległość i prawa obywatelskie. Powoduje to, iż walkę o niepodległość, działalność charytatywną w XIX i XX w kojarzy się tylko z mężczyznami. Tymczasem kobiety odegrały w tych obszarach niebagatelną rolę. Dlatego Kongres podejmuje ten ważki temat – mówi współorganizatorka wydarzenia Halina Sobańska.

W programie Kongresu były wykłady, dyskusje, wystawa, koncert muzyczny, projekcja filmu fabularnego o uzyskaniu praw wyborczych przez Szwajcarki, toast i tort za 100-lecie.

Kongres poprzedził happening „Metropolki bez granic” - na dworcach w Katowicach i w Sosnowcu. Podczas happeningu powróciła do Sosnowca Pola Negri (w jej postać wcieliła się posłanka Nowoczesnej Monika Rosa) i jak przed stu laty na sosnowieckim dworcu rozegrały się wydarzenia, w następstwie których aktorka została w Sosnowcu na dwa lata.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Kongres Kobiet Województwa Śląskiego ma charakter regionalny i jest agendą ogólnopolskiej inicjatywy – Kongresu Kobiet, który na trwałe wpisał się do polskiego życia publicznego i odbywa się raz w roku - w tym roku w Łodzi. Formuła Kongresu Województwa Śląskiego zakłada organizację spotkań kongresowych w różnych miastach województwa, w celu stworzenia kobietom zamieszkującym różne jego rejony możliwość udziału w wydarzeniu.

W 2016 r. miejscem organizacji Kongresu Kobiet Województwa Śląskiego była Dąbrowa Górnicza, w roku 2017 - Katowice, a w roku 2018 - zaplanowaliśmy Kongres w Sosnowcu.

IV Kongres Kobiet Województwa Śląskiego

Silesia jest kobietą: IV Kongres Kobiet Województwa Śląskiego

Wydarzenie ma charakter wielokulturowy, wielopokoleniowy i integracyjny. Będzie mieszanką młodości i dojrzałości. Planujemy, iż weźmie w nim udział ok. 300 osób.

Organizatorkami Kongresu są regionalne pełnomocniczki kongresu kobiet, środowiska kobiece województwa śląskiego, a także stowarzyszenia Aktywne Kobiety z Sosnowca, Szlak Kobiet z Tychów oraz Przestrzenie Dialogu z Gliwic. Organizację wydarzenia wspiera duże grono wolontariuszek i wolontariuszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: V Wojewódzki Kongres Kobiet w Sosnowcu. Pola Negri to Monika Rosa na dworcu w Sosnowcu ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie