Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa antyprzemocowa: Izolacja domowych bokserów zagwarantowana nowymi przepisami

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Weszły w życie przepisy ustawy antyprzemocowej. Posłowie przyjęli ją pod koniec kwietnia, a prezydent podpisał ją w maju. Zgodnie z nowym prawem, sprawca przemocy, po wydaniu odpowiedniego nakazu przez policję będzie musiał bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz dostanie zakaz zbliżania się do niego.

Dzięki zmianom w ustawie o policji mundurowi zyskują możliwość niemal natychmiastowego izolowania sprawcy znęcania się fizycznego bądź psychicznego nad domownikami. Agresor będzie mógł dostać od razu, w czasie interwencji nakaz opuszczenia domu, czy mieszkania, a także - jak to wskazano w znowelizowanych przepisach - jego okolicy.

19489401

- Chodzi o to, by osoba znajdująca się w jednym domostwie z tyranem była pewna, że po zgłoszeniu aktu przemocy, wobec agresora zostaną podjęte natychmiastowe działania. Sprawy nie będą się ciągnąć miesiącami i latami. Ochrona ofiar będzie natychmiastowa. Te rozwiązania wspierają ofiary, które będą mogły liczyć na pomoc - podkreśla Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Policjanci zostali wyposażeni, m.in. w nowe druki „nakazu” i „zakazu” na mocy zarządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. Na miejscu policjant będzie musiał również wypełnić protokół wykonania czynności. I musi to zrobić, zanim sprawca otrzyma nakaz opuszczenia lokalu. Przepisy przewidują m.in. że agresor musi również zdać klucze do domu. Opuszczając lokal może zabrać ze sobą rzeczy osobiste.

W przypadku gdy agresor nie będzie miał gdzie się ulokować, ma zostać mu zaproponowane miejsce w noclegowni. Jeśli nie będzie chciał skorzystać z tego rozwiązania, to będzie zobowiązany wskazać policjantom miejsce pobytu.

Dział Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie udzielił w ubiegłym roku pomocy blisko 900 ofiarom przemocy w rodzinie.

Do najczęściej zgłaszanych problemów w tym zakresie należą przemoc psychiczna, przemoc fizyczna i zaniedbanie. MOPR prowadzi hostel, w których schronienie mogą znaleźć ofiary przemocy domowej. Z tego powodu w 2019 roku tego typu zdarzeń było 33.

Jednorazowe pobicie nie będzie uznawane za przemoc? Kontrowersje wokół nowego projektu rządowego.

"Jeden raz to nie przemoc?" - pytają oburzeni internauci. Rz...

- Wprowadzenie nowych przepisów może zapewnić lepszą ochronę ofiarom przemocy. Do tej pory najczęściej to właśnie osoby doznające przemocy musiały opuszczać swój dom i poszukiwać schronienia u rodziny, przyjaciół lub zgłosić się np. do hostelu dla ofiar przemocy prowadzonego przez nasz Ośrodek. To są zawsze bardzo trudne i stresujące sytuacje. Teraz powinno się to zmienić – mówi Marta Giezek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie.

W 2018 roku pokrzywdzonych na skutek przemocy w rodzinie w całym województwie zachodniopomorskim było 4665 osób, z czego 3734 stanowiły kobiety. Ujawniono 4357 sprawców. Ponad połowa (2830 osób) z nich była pod wpływem alkoholu. Przeważnie też po argument siły sięgali mężczyźni, choć wśród sprawców było też 399 kobiet.

WIDEO: Maski w pracy i na stołówce. Nowe rozporządzenia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński