Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemoc domowa rośnie w izolacji. Dzieci cierpią, telefon zaufania jest przeciążony

o
Kwarantanna sprawia, że przemoc domowa rośnie. Telefon zaufania odbiera coraz więcej telefonów od dzieci.
Kwarantanna sprawia, że przemoc domowa rośnie. Telefon zaufania odbiera coraz więcej telefonów od dzieci. 123f.com
Niemal dwa razy więcej niż zwykle interwencji konsultantów w skrajnie niebezpiecznych sytuacjach odnotowano w marcu. Izolacja wymuszona przez pandemię koronawirusa sprawia, że dzieci cierpią z powodu przemocy domowej. Psychologowie ostrzegają, że poziom agresji będzie rosnąć.

Dzieci doświadczają szczególnych trudności w związku z izolacją wywołaną pandemią koronawirusa. O poważnych problemach najmłodszych mówią w Onecie pracownicy telefonu zaufania. W marcu odebrali ponad 5 tys. telefonów i ponad 1,1 tys. wiadomości tekstowych od dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. Wiele z nich na co dzień doświadcza przemocy.

Brak kontaktu z rówieśnikami i partnerami, lęk dotyczący epidemii i niemożność odpoczęcia na chwilę od rodziny, z którą przed koronawirusem przebywali rzadko – to częste problemy zgłaszane przez dzieci kontaktujące się z telefonem zaufania. Młode osoby często martwią się też o swoich rodziców, którzy pracują w ochronie zdrowia czy w sklepie, stracili pracę bądź są przewlekle chorzy.

- Dzwoniło 13-letnie dziecko, którego mama jest pielęgniarką. Boi się, bo mama jest jedynym prawnym opiekunem. Gdy wychodzi do pracy, dziecko zastanawia się, czy już zostało samo. Nas pytało, czy trafi wówczas do domu dziecka – mówi Onetowi Paula Włodarczyk, koordynatorka telefonu zaufania.

Dzieci w wieku 13-15 lat stanowią ponad połowę szukających pomocy w telefonie zaufania. Stresuje je m.in. chaos wokół edukacji on-line i egzaminu ósmoklasisty.

W wyjątkowo trudnej sytuacji są jednak dzieci, które na co dzień doświadczają przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej. Onet podaje, że w marcu pracownicy telefonu zaufania musieli aż 76 razy – dwukrotnie częściej niż zwykle – interweniować w skrajnie niebezpiecznych sytuacjach: doświadczaniu przez dziecka przemocy bądź próbie samobójczej. Jak mówi Paula Włodarczyk, na miejsce jest wtedy wzywana policja i pogotowie.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do premiera, by zmieniono przepisy dotyczące opuszczania domu, odnoszące się do osób poniżej 18. roku życia. Obecnie niepełnoletni mogą wyjść z domu jedynie pod opieką osoby dorosłej. Paula Włodarczyk zwraca uwagę na to, że taka sytuacja odcina dzieci od pomocy, gdy doświadczają przemocy, ale też – po prostu – od możliwości odetchnięcia od rodziny i pobycia przez chwilę w samotności.

Obecne rozwiązanie – ogłoszone przez premiera – budzi nasz ZDECYDOWANY sprzeciw. Przedmiotowo traktuje i dyskryminuje dzieci i młodzież, w szczególny sposób ograniczając im wolność – czytamy w komunikacie fundacji.

O sytuacji dzieci, które zostały zamknięte w domach z osobami stosującymi przemoc i agresję, Onet porozmawiał też z psychologiem. Agata Woyciechowska zwraca uwagę na to, że izolacja nie daje możliwości na ujście napięcia rodzącego się między ludźmi, zaś u oprawcy zwiększa się poczucie siły. Z kolei odosobnienie sprawia, że ofiar nie mogą uzyskać wsparcia, którym może być choćby rozmowa z kolegą czy nauczycielem.

Nie tylko przemoc wobec dzieci nabiera na sile w czasie izolacji. Eskaluje również przemoc wobec dorosłych – zaznacza Onet.

Aplikacja dla ofiar przemocy Avon Alert w ciągu kilku tygodni kwarantanny odnotowała aż 38 proc. wzrostu aktywności – mówi Anna Werstler, dyrektor marketingu Avon Cosmetics Polska. Kobiety w wieku ok. 40 lat to grupa najczęściej szukająca pomocy.

Również UNICEF informuje o wzroście przemocy domowej. Pracownicy organizacji ze wszystkich krajów, w których występuje koronawirus mówią o tym, że sytuacja dzieci staje się coraz trudniejsza – informuje Onet.

Problem agresji w społeczeństwie może ponadto dalej się nasilać. Agata Woyciechowska ostrzega, że wskazują na to doświadczenia historyczne: czas buntu przychodzi o okresie pozornej akceptacji nowej sytuacji.

Źródło: Onet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński