USA nałożyły kolejne miażdżące sankcje na Rosję. Dotkną m.in. mediów i Gazprombanku

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Nowe sankcje są najnowszym wysiłkiem Stanów Zjednoczonych mającym na celu zwiększenie presji na prezydenta Rosji Władimira Putina po ataku jego kraju na Ukrainę
Nowe sankcje są najnowszym wysiłkiem Stanów Zjednoczonych mającym na celu zwiększenie presji na prezydenta Rosji Władimira Putina po ataku jego kraju na Ukrainę Adam Jankowski/Polska Press
Udostępnij:
Stany Zjednoczone nałożyły w niedzielę sankcje przeciwko trzem rosyjskim stacjom telewizyjnym, zakazały Amerykanom świadczenia usług księgowych i doradczych dla Rosjan oraz nałożyły restrykcje na kierownictwo Gazprombanku (dyrektorzy Alexy Miller i Andrey Akimov).

Departament Stanu USA także w niedzielę ogłosił szereg zakazów wizowych i nową politykę ograniczeń wizowych dla ponad 2 500 rosyjskich urzędników wojskowych i sił wspieranych przez Rosję na Ukrainie.

Departament Stanu poinformował również, że wyznaczył osiem rosyjskich firm związanych z morzem i dodał 69 statków do listy sankcji Departamentu Skarbu USA.

Nowe sankcje są najnowszym wysiłkiem Stanów Zjednoczonych mającym na celu zwiększenie presji na prezydenta Rosji Władimira Putina po ataku jego kraju na Ukrainę. Sankcje pojawiły się, gdy prezydent Joe Biden spotkał się wirtualnie z przywódcami G7 i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby omówić wojnę toczącą się na Ukrainę.

Środki skierowane przeciwko kierownictwu Gazprombanku były pierwszymi z udziałem gigantycznego rosyjskiego eksportera gazu, ponieważ Stany Zjednoczone i ich sojusznicy unikają podejmowania kroków, które mogłyby doprowadzić do zakłóceń w dostawach gazu do Europy, głównego klienta Rosji.

– To nie jest pełny blok. Nie zamrażamy aktywów Gazprombanku ani nie zakazujemy żadnych transakcji z Gazprombankiem – powiedział dziennikarzom wysoki rangą urzędnik administracji Bidena. – Sygnalizujemy, że Gazprombank nie jest bezpieczną przystanią, więc sankcjonujemy niektórych z ich czołowych menedżerów biznesowych, aby stworzyć efekt mrożący – dodał.

Stany Zjednoczone i Europa nałożyły miażdżące sankcje na Rosję od czasu jej inwazji, wymierzone w banki, przedsiębiorstwa i osoby prywatne, próbując pogrążyć rosyjską gospodarkę i ograniczyć zasoby wykorzystywane do przyspieszenia wojny.

reuters.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ten rok szkolny był trudny, ale lepszy od ubiegłego

Wideo

Materiał oryginalny: USA nałożyły kolejne miażdżące sankcje na Rosję. Dotkną m.in. mediów i Gazprombanku - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie