Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd Marszałkowski chce kupić nowe pociągi. Szybkie i z internetem

Archiwum
Nowe tabory miałyby zastąpić częściowo stare, zużyte składy.
Nowe tabory miałyby zastąpić częściowo stare, zużyte składy. Archiwum
Nasze województwo chce wspólnie z lubuskim kupić dziewięć elektrycznych zestawów trakcyjnych. Mają rozwijać prędkość 160 km/h.

Dziewięć EZT ma być kupionych w ramach tzw. Zachodniej Grupy Zakupowej. Siedem z nich trafi do nas, pozostałe będą obsługiwać połączenia w Lubuskiem. Szacunkowa wartość zamówienia to 220 mln złotych.

Pierwsze dwa elektryczne zespoły trakcyjne mają trafić do nas jeszcze w 2013 roku, kolejne 4 w 2014, a trzy ostatnie przyjadą w 2015 roku. Cztery EZT będą kursowały w relacji Świnoujście Szczecin Główny - Poznań, a na trasę Szczecin Główny Słupsk zostaną skierowane dwa nowe pojazdy. Jeden z siedmiu EZT pozostanie w rezerwie technicznej.

- Warto dodać, że poziom dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to próg 50 procent, ale nadal jest otwarta perspektywa jego wzrostu do 75 procent - mówi Maria T. Markiewicz z zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. - Dlatego w przetargu zawarto warunek wykorzystania prawa opcji, które umożliwi zamówienie dodatkowo do 8 elektrycznych zespołów trakcyjnych w przypadku zwiększenia poziomu dofinansowania.

Nowe ezety mają m.in. być przystosowane do poruszania się z maksymalną. prędkością eksploatacyjną do 160 km/godz. Oczekuje się, że pod względem bezpieczeństwa pojazdy muszą w pełni spełnić "Wymagania zderzeniowe dla pudeł pojazdów szynowych" (tzw. cztery scenariusze zderzeniowe: 1. zderzenie dwóch analogicznych pojazdów (masa 185 ton), prędkość 36 km/h; 2. zderzenie pojazdu ze standardowym wagonem towarowym (masa 80 ton), prędkość 36 km/h, 3. zderzenie pojazdu o masie 185 ton z cysterną (naczepą) o masie 15 ton, prędkość 110 km/h, 4. zderzenie pojazdu o masie 185 ton z małą przeszkodą (samochód, zwierzę).

Pojazdy mają ponadto gwarantować co najmniej 190 stałych miejsc siedzących (max. pojemność pojazdu co najmniej 360 osób), być wyposażone w układ klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji, a także muszą być przyjazne dla osób o niepełnej sprawności ruchowej.

Każdy pojazd ma być objęty dostępem do szerokopasmowego internetu WIFI, wyposażony w gniazdka elektryczne (oznaczone piktogramem) zasilane prądem o napięciu 230 V i natężeniu umożliwiającym ładowanie baterii telefonów komórkowych, a także zasilanie komputerów osobistych w ilości 1 szt. na 2 stałe miejsca siedzące.

Oferty można składać do 7 maja. Przy wyborze wykonawcy podstawowym kryterium będzie cena oraz termin dostawy pierwszych trzech EZT.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński