Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersyteckie Centrum Zabiegowe dla Dzieci w Szczecinie. Wielka inwestycja PUM

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Wideo
od 16 lat
Są pieniądze na budowę Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci w Szczecinie. W poniedziałek Katarzyna Sójka, minister zdrowia, przekazała umowę, na mocy której inwestycja uzyskała finansowanie z powołanego przez Ministra Zdrowia Funduszu Zdrowia. A to oznacza, że ta wielka (i ważna!) budowa może się wkrótce rozpocząć.

Budynek, Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci powstanie na terenie szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie (w miejscu, gdzie obecnie działa parking). Jego budowa być może ruszy już w przyszłym roku. Ruszy, bo są na to pieniądze, dokładnie 297 mln zł, które trafią do Szczecina z utworzonego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Funduszu Zdrowia. Symboliczny czek przekazała rektorowi Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i dyrektorowi szpitala minister zdrowia Katarzyna Sójka.

- Dziś podpisałam również umowę dotyczącą finansowania tej inwestycji - powiedziała podczas briefingu zorganizowanego holu Międzywydziałowego Centrum Dydaktyki PUM przy pl. Polskiego Czerwonego Krzyża. - Pieniądze pochodzą z funduszu, z którego finansowane są najważniejsze projekty związane z ochroną zdrowia. Szczecin otrzyma z niego prawie 300 mln. zł, bo uważamy, że Uniwersyteckie Centrum Zabiegowe dla Dzieci jest takim naprawdę ważnym projektem.

Zdaniem posła Czesława Hoca (wiceprzewodniczącego sejmowej komisji zdrowia), przydzielenie dotacji właśnie szczecińskiej uczelni medycznej nie jest przypadkiem.

- Pomorski Uniwersytet Medyczny stał się bowiem jedną z najważniejszych uczelni medycznych w Polsce - zauważył. - Między innymi dzięki kadrze, np. profesorowi Leszkowi Saganowi, Mieczysławowi Walczakowi, Bogusławowi Machalińskiemu, Jarosławowi Peregut-Pogorzelskiemu czy Andrzejowi Bohatyrewiczowi.

O sukcesach szczecińskiej uczelni wspomniał również w swoim wystąpieniu rektor PUM, prof. Bogusław Machaliński.

- Jesteśmy numer jeden w kraju pod kątem efektywności naukowej - podkreślił.

- A SPSK nr 1 PUM jest największym szpitalem pediatrycznym w regionie - dodał Konrad Jarosz, dyrektor placówki.

Przypomnijmy, że szpital przy ul. Unii Lubelskiej, to jedna z największych i najnowocześniejszych placówek ochrony zdrowia w województwie zachodniopomorskim. Wykonuje wiele unikatowych procedur specjalistycznych w ramach stacjonarnej i ambulatoryjnej opieki medycznej. W szpitalu są hospitalizowani pacjenci najtrudniejsi, wymagający wysokospecjalistycznej wiedzy i znakomitego sprzętu. Placówka dysponuje 773 łóżkami (planowane Centrum obejmie oddziały i kliniki dysponujące 101 łóżkami dziecięcymi). Szpital hospitalizuje rocznie średnio ponad 90 tys. pacjentów i udziela im ponad 200 tys. porad ambulatoryjnych. W ramach struktury organizacyjnej szpitala funkcjonuje 50 jednostek działalności medycznej (kliniki, oddziały, pododdziały, zakłady i pracownie) oraz 79 poradni przyklinicznych - w tym 23 specjalistyczne poradnie dla dzieci i młodzieży.

Uniwersyteckie Centrum Zabiegowe

Uniwersyteckie Centrum Zabiegowe dla Dzieci mieścić się będzie w nowym pięciokondygnacyjnym budynku - jedna kondygnacja, pod ziemią, pełnić będzie funkcje magazynowe, techniczne i komunikacyjne. Znajdą się tam również pomieszczenia szatni, pracownie RTG dla dzieci, pracownie USG dla dzieci oraz pomieszczenia przystosowane do funkcjonowania rezonansu magnetycznego dla obsługi małych pacjentów. Na parterze budynku zlokalizowane zostaną: Szpitalny Oddział Ratunkowy i Poradnie. Wyżej, na pierwszym piętrze, działać będą bloki operacyjne i oddział jednego dnia. Na drugim piętrze rozmieszczone zostaną: Oddział Chirurgii i Odział Intensywnej Terapii. Najwyższą kondygnację (trzecie piętro) zagospodarują: Oddział Ortopedii i sale konferencyjno-dydaktyczne. Zgodnie z planem, nad dachem budynku zaplanowano wykonanie lądowiska dla helikopterów LPR.
Ze względu na wielkość planowanej inwestycji i jej bezpośrednie oddziaływanie na funkcjonowanie szpitala, budowa została podzielona na tzw. zadania realizacyjne.

Zadanie nr 1.

Budowa Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci.

Do nowego budynku UCZD przeniosą się kliniki pediatryczne:
1) Klinika Chirurgii Dziecięcej, Onkologicznej, Urologii i Chirurgii Ręki
2) Klinika Ortopedii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu
3) Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci
4) Szpitalny Oddział Ratunkowy – część dziecięca

Przypomnijmy, że obecnie kliniki te mieszczą się w budynku zbudowanym w latach 30 ub. w. Na dodatek został zniszczony w wielkim pożarze w 1998 r. Zdaniem specjalistów, żadne prace adaptacyjne nie są teraz w stanie zapewnić warunków odpowiadających aktualnym wymogom i normom budowlanym. Na podstawie przeprowadzonych analiz uznano, że jedynym rozwiązaniem tego problemu jest budowa nowego, przystosowanego do potrzeb dzieci budynku szpitala.

Zadanie nr 2.

Przebudowa istniejących klinik pediatrycznych.

Pomieszczenia po przeniesionych klinikach zabiegowych do nowego UCZD, zajmą dwa oddziały pediatryczne: Klinika Gastrologii z Poddziałem Alergologii Dziecięcej oraz Klinika Pediatrii, Chorób Rzadkich i Neurologii Dziecięcej, w których wykonywana jest diagnostyka, leczenie i porady genetyczne dzieci (i ich rodzin) dotkniętych chorobami rzadkimi. Przebudowa rozpocznie się po wybudowaniu budynku UCZD i przeniesieniu do nowej lokalizacji istniejących oddziałów: Kliniki ortopedii i Traumatologii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu (zlokalizowanego na II piętrze skrzydła D) oraz Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Onkologicznej, Urologii i Chirurgii Ręki (znajdującym się w skrzydle budynku A na II piętrze).

Zadanie nr 3.

Budowa centrum logistycznego, magazynowego oraz komunikacji podziemnej wraz z zagospodarowaniem terenu.
Powstanie budynku centrum zapewnieni odpowiednie zaplecze magazynowe oraz prawidłową komunikację z poszczególnymi częściami szpitala. Bez tego (w tak wielkim szpitalu), nie jest możliwe efektywne dystrybuowanie materiałów oraz narzędzi medycznych i niemedycznych do poszczególnych odbiorców - klinik i oddziałów szpitala. Efektem powstania centrum będzie połączenie nowego budynku UCZD z dotychczasową infrastrukturą szpitala.

Zadanie nr 4.

Zakup specjalistycznego sprzętu (medycznego, niemedycznego, biurowego, magazynowego, technicznego i aparatury medycznej), do nowo powstałych obiektów oraz starych, zmodernizowanych pomieszczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński