MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulga na leki 2023 – kto może ją otrzymać i jak z niej skorzystać? Odzyskaj swoje pieniądze. Sprawdź, kiedy możesz dostać leki za darmo

Monika Góralska
Monika Góralska
Rozliczając się z podatku nie zapomnij o uldze na leki. Składając PIT-37, PIT-36 lub PIT-28 dołącz do niego wypełniony PIT-O.
Rozliczając się z podatku nie zapomnij o uldze na leki. Składając PIT-37, PIT-36 lub PIT-28 dołącz do niego wypełniony PIT-O. peopleimages12/123rf.com
W czasie wszechobecnej inflacji i wzrostu cen leków, ale także zwiększenia się podstawowych wydatków wiele osób szuka oszczędności. Nie musisz jednak rezygnować z leków, których potrzebujesz, ponieważ możesz skorzystać z ulgi na leki lub darmowych leków dla seniorów. Sprawdź, jak odzyskać pieniądze wydane na leki i obniżyć koszty wydatków na leczenie.

Spis treści

Ulga na leki – jak z niej skorzystać?

Ulga na leki jest częścią ulgi rehabilitacyjnej, z której może skorzystać osoba niepełnosprawna lub jej opiekun, który ma tę osobę na swoim utrzymaniu i ponosi koszty związane z jej leczeniem.

Osobami niepełnosprawnymi są wyłącznie osoby, posiadające:

  • orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (lekki, umiarkowany, znaczny) lub
  • decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  • orzeczenie o niepełnosprawności, w przypadku osoby poniżej 16. roku życia, albo
  • orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.

Sprawdź: Co dalej z darmowymi lekami? Problem będzie rozwiązany w połowie 2024 r.

Natomiast jako opiekun osoby niepełnosprawnej możesz skorzystać z ulgi na leki i ulgi rehabilitacyjnej na niepełnosprawnego współmałżonka, dziecko własne lub przysposobione, dziecko obce przyjęte na wychowanie, pasierba, rodzica, rodziców współmałżonka, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięcia lub synową. W tym przypadku jednak są również brane pod uwagę dochody osoby niepełnosprawnej, które w roku 2022 nie mogły przekroczyć 16 061,28 zł.

Aby skorzystać z ulgi na leki, trzeba posiadać pisemne zalecenie lekarza o konieczności stosowania danego leku na stałe lub tymczasowo. Ulga na leki rozliczana jest w określony sposób i jest to różnica pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu, a kwotą 100 zł. Do odliczenia sumuje się wszystkie wydatki poniesione w każdym miesiącu w ciągu roku podatkowego, odliczając od każdej miesięcznej kwoty 100 zł.

Przykładowo: Jeśli pacjent wydał na leki w styczniu 180 zł. to kwota odliczenia będzie wynosiła 80 zł. (180 zł. - 100 zł. = 80 zł.). Jeśli w kolejnych miesiącach wyda w lutym 300 zł. (300 zł. - 100 zł. = 200 zł.), a w marcu 250 zł. (250 zł. - 100 zł. = 150 zł.) to w sumie od podatku za 2022 r. będzie mógł odliczyć 430 zł. (80 + 200 + 150 = 430 zł.)

Pamiętaj, że od dochodu możesz odliczyć tylko wydatki na leki, do których nie należą np. suplementy diety czy środki opatrunkowe. Z ulgi rehabilitacyjnej i tym samym objętej nią ulgi na leki skorzystasz, odliczając wydatki na leki dla osoby niepełnosprawnej od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2022 rok. PIT musisz złożyć do 2 maja 2023 r. Składając PIT-37, PIT-36 lub PIT-28 musisz dołączyć do niego wypełniony PIT-O.

Dowiedz się też na temat:

Leki dla seniorów za darmo. Jak skorzystać z programu „Leki 75 plus”?

Wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 75 lat oraz są ubezpieczeni, mają prawo do otrzymania leków na choroby wieku podeszłego za darmo. Wiek pacjenta weryfikowany jest przez lekarza na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia. W obecnym wykazie bezpłatnych leków dla osób starszych dostępnym na stronie Ministerstwa Zdrowia znajduje się 2057 pozycji. Wykaz darmowych leków dla seniorów obejmuje leki, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia refundacyjnego są wydawane innym pacjentom za odpłatnością ryczałtową 50 proc. lub 30 proc.

Wszystkie bezpłatne leki są wydawane na receptę, którą wypisuje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarka uprawniona do wystawiania recept. Aby lek został wydany bezpłatnie lekarz na recepcie w polu „kod uprawnień dodatkowych”, musi wpisać symbol „S”. Dodatkowe informacje oraz pełną listę bezpłatnych dla seniorów leków znajdziesz na oficjalnej stronie Leki 75+.

Źródła:
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Wsparcie dla osób starszych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ulga na leki 2023 – kto może ją otrzymać i jak z niej skorzystać? Odzyskaj swoje pieniądze. Sprawdź, kiedy możesz dostać leki za darmo - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński