MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Układamy płytki na podłogach ogrzewanych

mag
Płytki na ogrzewanej podłodze wymagają specjalistycznych zapraw i spoin.
Płytki na ogrzewanej podłodze wymagają specjalistycznych zapraw i spoin. Archiwum
Inwestorzy coraz częściej decydują się na ogrzewanie podłogowe w mieszkaniach, biurach czy warsztatach.

Ma ono liczne zalety, zwłaszcza przy stosowaniu wykładzin z płytek ceramicznych.
Jednak do wykonania takiej posadzki i przyklejania płytek należy zastosować odpowiednie materiały. Muszą się one charakteryzować dobrą przewodnością ciepła i zdolnością jego akumulacji, a także odpowiednią wytrzymałością w trudnych warunkach częstych i dużych zmian temperatury.

Przyjmuje się, że na podłogi ogrzewane mogą myć stosowane zarówno płytki prasowane, jak i ciągnione. Zaleca się jednak, aby były to wyroby mocno spieczone, o małej nasiąkliwości wodnej. Warunki te spełniają płytki gresowe, klinkierowe i kamionkowe należące do grup AI, AIIa, BIa, BIb i BIIa. Oznaczenia te podawane są przez producentów na opakowaniach płytek.

Materiały wiążące

Zaprawy klejące stosowane w pracach na podłogach ogrzewanych, używane są zarówno do mocowania płytek ceramicznych, jak i do mocowania elektrycznych mat grzewczych w przypadku ich umieszczenia bezpośrednio pod płytkami.

Z uwagi na specyficzne warunki eksploatacji, zaprawy te muszą wykazywać odporność na długotrwałe działanie podwyższonej temperatury oraz charakteryzować się dużą elastycznością.

Ten ostatni wymóg związany jest z koniecznością przeniesienia sił ścinających powstających w wyniku różnicy rozszerzalności cieplnej podkładu podłogowego i płytek.

Zalecenia wykonawcze

Elementy grzewcze mogą być umieszczone w jastrychu, tworząc tzw. podkład grzewczy lub w warstwie kleju do mocowania płytek. W przypadku podkładu grzewczego, przed przystąpieniem do układania płytek należy upewnić się, czy ma on właściwą wilgotność oraz czy został odpowiednio wygrzany.

Wstępne podgrzanie jastrychu cementowego zaleca się wykonać nie wcześniej niż po 28 dniach od wykonania, a jastrychu anhydrytowego - wg zaleceń producenta, jednak najwcześniej po 7 dniach.

Sposób postępowania dotyczący zwiększania, utrzymywania i obniżania temperatury, jest najczęściej podawany w instrukcji systemu ogrzewania podłogowego.

Zmierz wilgotność

Po wygrzaniu wstępnym, a przed przystąpieniem do mocowania płytek, należy wykonać pomiar wilgotności podkładu. Wilgotność jastrychu cementowego nie może przekraczać 2 proc., a jastrychu anhydrytowego - 0,5 proc. (najlepiej jednak, jeśli nie będzie ona przekraczać odpowiednio 1,5 proc. i 0,3 proc.). Należy pamiętać, że ogrzewanie nie powinno służyć do suszenia podkładu, aby nie spowodować jego uszkodzenia. Płytki zaleca się układać metodą kombinowaną.

Dzięki temu można uzyskać lepsze przewodzenie ciepła na powierzchnię wykładziny. W przypadku mat grzewczych umieszczonych bezpośrednio pod płytkami, maty te należy ułożyć na warstwie kleju naniesionego na podłoże. Następnie maty pokrywa się równomiernie warstwą kleju i całość pozostawia do wyschnięcia - na ok. 24 godziny.

Na tak przygotowanej warstwie grzewczej mocuje się płytki ceramiczne stosując także metodę kombinowaną. Należy bezwzględnie pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych przy elementach konstrukcyjnych (ścianach, słupach, schodach), a także w miejscach dylatacji podkładu. Ich brak może spowodować sfalowanie lub podniesienie się całej wykładziny, względnie odspajanie lub pękanie pojedynczych płytek. Włączenie ogrzewania podłogowego możliwe jest dopiero po 28 dniach od zakończenia robót wykładzinowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński