Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej zachorowań na neuroboreliozę. Ukąszenie kleszcza grozi zapaleniem mózgu i śmiercią

M.S.
Rumień wędrujący to charakterystyczny objaw boreliozy. Pojawić się może po 7-10 dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza, powiększa się, tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę. Szacuje się, że występuje u 40-50 proc. chorych.
Rumień wędrujący to charakterystyczny objaw boreliozy. Pojawić się może po 7-10 dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza, powiększa się, tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę. Szacuje się, że występuje u 40-50 proc. chorych. pixabay.com.pl./zdj. ilustracyjne
Ukąszenie kleszcza może nieść za sobą tragiczne skutki. - W 2022 roku od stycznia do końca marca odnotowano już 49 przypadków boreliozy, w tym 2 przypadki neuroboreliozy. Jest to podobny wynik do zachorowań ubiegłego roku, w którym było 41 przypadków zachorowań na boreliozę, jednakże bez przypadków neuroboreliozy – informuje Wiesław Kostuj, rzecznik prasowy WSSE w Poznaniu.

Borelioza w Wielkopolsce

W kwietniu tego roku (od 01.04 do 15.04) odnotowano już 7 przypadków boreliozy, w tym 1 neuroboreliozy. W 2019 roku zachorowań było 640, w 2020 r. 633, a w 2021 r. 603; w tym 11 neuroboreliozy (postać nerwowa boreliozy).

Rumień wędrujący to charakterystyczny objaw boreliozy. Pojawić się może po 7-10 dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza, powiększa się, tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę. Szacuje się, że występuje u 40-50 proc. chorych.

Zaczerwienie, które może pojawić się zaraz po ukłuciu, jest stanem zapalnym spowodowany ukąszeniem przez zwierzę i nie jest typowym objawem boreliozy. Rumień wędrujący najczęściej pojawia się w miejscu ukąszenia. Miejscowej zmianie skórnej towarzyszą często objawy uogólnione, takie jak: zmęczenie, ból mięśni, gorączka, ból głowy, sztywność karku.

Brak rozpoczęcia leczenia może prowadzić w konsekwencji do wystąpienia fazy późnej (nawet po kilku latach od ukłucia) obejmującej m.in.: zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych oraz mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca. Decyzję o sposobie i czasie leczenia podejmuje lekarz.

Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Najwięcej kleszczy obserwuje się w lasach w pobliżu wysokich traw, krzewów i niskich drzew. Pajęczaki schodzą często do gruntu, chłonąc wilgoć, gdyż są wrażliwe na wysychanie. W porze suchej i przy wysokiej temperaturze kleszczy jest mało.

Najłatwiej je spotkać po deszczu oraz rano lub wieczorem, kiedy utrzymuje się rosa. Kleszcze do przetrwania potrzebują miejsc o odpowiedniej wilgotności i temperaturze, nie bezpośrednio nasłonecznionych, w związku z tym można je spotkać również w miejskich parkach i przydomowych ogródkach czy trawnikach.

W celu uniknięcia ukąszenia kleszcza zaleca się stosowanie odpowiednich środków odstraszających oraz stosowanie odzieży zakrywającej jak najwięcej części ciała.

Kleszcze nie wkłuwają się w skórę zaraz po kontakcie, zamiast tego szukają ciepłego i wilgotnego miejsca, w którym skóra będzie odpowiednio miękka. Niezależnie od stosowanych środków ochronnych bardzo ważne jest dokładne obejrzenie ciała, szczególnie pach, pachwin, skóry pod biustem, zgięć podkolanowych i łokciowych, okolic uszu, skóry głowy. Możliwe jest również, że po powrocie do domu kleszcz wędrować będzie jeszcze po ubraniu, w związku z tym zaleca się zmienić odzież bezpośrednio po powrocie.

Po zauważeniu ukąszenia przez kleszcza należy natychmiast delikatnie go usunąć. Pęsetą ująć kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, nie ściskać kleszcza zbyt mocno, by nie wycisnąć jego wydalin. Kleszcza nie należy wykręcać lub próbować wycisnąć.

Przed usunięciem kleszcza, nie smarować miejsca wkłucia żadną substancją. Po usunięciu kleszcza miejsce ukłucia należy zdezynfekować odpowiednim preparatem. Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu. Wszelkie objawy typowe dla boreliozy należy skonsultować z lekarzem.

Czy istnieje bezpieczna ilość wypijanego alkoholu, która nie wiąże się ryzykiem uzależnienia? Według Światowej Organizacji Zdrowia standardowa porcja czystego alkoholu to 250 mililitrów piwa o mocy 5 proc. W naszej galerii znajdziecie odpowiedzi na pytania, co dzieje się z organizmem, gdy pijemy piwo.Czytaj dalej --->

Takie są skutki picia piwa. Czy jedno dziennie nam szkodzi? ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej zachorowań na neuroboreliozę. Ukąszenie kleszcza grozi zapaleniem mózgu i śmiercią - Głos Wielkopolski

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński