Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa remont kościoła w Kołbaczu

Wioletta Mordasiewicz
Po zakończeniu remontu, z wieży kościelnej w Kołbaczu będzie możnapodziwiać jezioro Miedwie i Puszczę Bukową.
Po zakończeniu remontu, z wieży kościelnej w Kołbaczu będzie możnapodziwiać jezioro Miedwie i Puszczę Bukową. Wioletta Mordasiewicz
Kościół w Kołbaczu jest jednym z najstarszych ceglanych zabytków na Pomorzu Zachodnim. Niegdyś był on siedzibą cysterskiego zakonu.

Kołbacz to miejscowość oddalona nieco ponad trzydzieści kilometrów od Stargardu. Znajduje się w niej cenny zabytek, poklasztorny kompleks. Jego historia sięga drugiej połowy XII wieku.

- Kiedyś nasza wieś była bardzo ważna - mówią mieszkańcy Kołbacza. - Teraz jest zwykłą wsią. Całe szczęście, że mamy tu ten piękny zabytek. Dobrze, że jest remontowany. W dawnych czasach Kołbacz rzeczywiście był ważnym ośrodkiem politycznym Księstwa Pomorskiego. Często bywali tam szczecińscy książęta.

Zakon cystersów sprowadził tam szczeciński kasztelan Warcisław II Świętoborzyc. Zaczęła się wtedy budowa świątyni. Trwała ponad 130 lat. Jest to późnoromański i gotycki kościół, jedyny na Pomorzu Zachodnim, który został zbudowany całkowicie z cegły. Zakonnicy z Kołbacza z roku na rok powiększali swój stan posiadania.

- Klasztor zapewne był miejscem wiecznego spoczynku Świętoborzyców, a w XIV-XV w. niektórych przedstawicieli szczecińskiej linii Gryfitów - czytamy na stronie www.szlakcysterski.org. - Książęta darczyńcy prosili zwykle o modlitwy w rocznicę zgonu.

Cystersi często otrzymywali legaty testamentowe od książąt i rycerstwa. Opaci byli często świadkami czynności prawnych książąt. Byli na przykład wysyłani w misjach dyplomatycznych do Stolicy Apostolskiej. Zakon cystersów po reformacji został zlikwidowany. W 1534 roku dynastia Gryfitów zdecydowała się przejść na luteranizm. Klasztorne mienie, w tym i świątynia stała się miejscem letniego odpoczynku książąt.

W 1662 roku Kołbacz nawiedziły pożary, przez co świetność tej miejscowości znacznie ucierpiała. Z czasem rozebrano kościelne nawy boczne, a w głównej, składającej się z pięciu pięter, zrobiono spichlerz. Parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu przejęła kościół w 1994 roku.

Ozdobą kościoła jest jego zachodnia fasada. Na jej szczycie znajduje się promienista rozeta. Do obecnych czasów zachowały się też dwa gotyckie budynki gospodarcze tj. stodoła i owczarnia. Poklasztorny kompleks, poza funkcją sakralną, spełnia też funkcje kulturalne. Kościół w Kołbaczu jest obecnie remontowany.

Wartość robót oszacowana jest na półtora miliona złotych. W ich ramach ma dojść do rekonstrukcji wieży, która zawaliła się podczas wichury.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński