Torowa rewolucja w Szczecinie. Mnóstwo zmian, Sprawdziliśmy jak się jeździ. ZDJĘCIA

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny

Wideo

Plac Rodła w Szczecinie jest od soboty wielkim place budowy. To efekt kolejnego etapu tzw. rewolucji tramwajowej. Zmian w organizacji ruchu dla kierowców, ale głównie pasażerów jest kilkadziesiąt. Warto się z nimi zapoznać przed wyruszeniem w trasę. My sprawdziliśmy już jak się jeździ, Oto nasz raport.

Na początek dobra wiadomość. Dziś otwarty zostanie wjazd do Szczecina od Trasy Zamkowej do pl. Żołnierza na wprost. Przez ostatnie kilka tygodni był zamknięty z powodu trwającej przebudowy pl. Żołnierza.

W sobotę od rana rewolucja torowa objęła pl. Rodła. Mimo, że ruch ok. godz. 10 nie był duży tworzyły się niewielkie korki na skrzyżowaniu al. Wyzwolenia i Piłsudskiego. To efekt tego, że od rana nie ma już przejazdu przez pl. Rodła w kierunku Niebuszewa z obu tych ulic.

Rondo od tej strony zostało zamknięte i trwa usuwanie starych szyn tramwajowych i przebudowa skrzyżowania. Utrudnienia potrwają kilka tygodni. Naprawdę ciężko może być od poniedziałku. Kto może omijać tą część miasta, niech tak robi. Dla tych , którzy muszą tędy jeździć przedstawiamy poniżej wszystkie zmiany.

Najważniejsze zmiany dla kierowców:

 • Nie ma skrętu w lewo na pl. Rodła dla kierowców (także autobusów i taxi) którzy jadą ulicą Piłsudskiego od pl. Grunwaldzkiego. Na rondzie nie skręca w kierunku Niebuszewa. Muszą jechać prosto ul. Piłsudskiego w kierunku ul. Matejki.
 • Podobnie na rondo - w kierunku Niebuszewa - nie wjadą samochody (autobusy, taxi), którzy jadą al. Wyzwolenia z kierunku Bramy Portowej. Na skrzyżowaniu z ul. Piłsudsiego muszą skręcić w prawo w kierunku ul. Matejki.
 • Ulice Piłsudskiego i al. Wyzwolenia przed dojazdem do pl. Rodła mają zwężone jezdnie. Są na nich już żółte znaki poziome. Warto zwracać na nie uwagę.
 • Zwężona jezdnia jest też na odcinku między pl. Rodła a pl. Żołnierz, gdzie nadal trwają prace remontowe.

Zmiany dla pasażerów:

Tych jest zdecydowanie więcej. Rano widzieliśmy jak niektórzy pasażerowie byli zdezorientowani. Na przystankach czekali na nich pracownicy zarządu dróg, pomagając dotrzeć do celu.

Tramwaje

 • Kursowanie linii tramwajowych 2, 3 i 4 zostało zawieszone.
 • Wstrzymano ruch tramwajowy na odcinku Brama Portowa — pl. Rodła — Dubois.
 • Tramwaje linii 1 kursują według specjalnego rozkładu jazdy na trasie Głębokie — pl. Rodła — Las Arkoński — Zajezdnia Pogodno (wybrane kursy skrócone do Lasu Arkońskiego, tor zewnętrzny), bez zmiany częstotliwości.
 • Tramwaje linii 5 kursują według specjalnego rozkładu jazdy na trasie Krzekowo — pl. Rodła — Las Arkoński (tor zewnętrzny), bez zmiany częstotliwości.
 • Tramwaje linii 6 kursują na stałej trasie według specjalnego rozkładu jazdy bez zmian częstotliwości.
 • Tramwaje linii 7 kursują na stałej trasie: w dni powszednie według specjalnego rozkładu jazdy z częstotliwością co 4–8 min w godzinach szczytu, poza szczytem bez zmian; w soboty bez zmiany częstotliwości; w dni świąteczne bez zmiany częstotliwości.
 • Tramwaje linii 8 kursują na stałej trasie według specjalnego rozkładu jazdy, bez zmiany częstotliwości.
 • Tramwaje linii 10 kursują na dotychczasowej trasie (Gumieńce — Potulicka) według specjalnego rozkładu jazdy, bez zmiany częstotliwości.
 • Tramwaje linii 11 kursują według specjalnego rozkładu jazdy na trasie Ludowa — Jana z Kolna — Wyszyńskiego — Krzywoustego — Pomorzany, bez zmiany częstotliwości.
 • Tramwaje linii 12 kursują na dotychczasowej trasie (Las Arkoński — Pomorzany) według specjalnego rozkładu jazdy, bez zmiany częstotliwości.

Komunikacja zastępcza

 • Uruchomiono autobusową komunikacja zastępcza linii 835 w relacji Dworzec Główny — Nowa — Brama Portowa — al. Niepodległości — al. Wyzwolenia — Piłsudskiego (z powrotem: Malczewskiego) — Malczewskiego — Parkowa — Dubois — Stocznia Szczecińska. Na trasie uruchomiono przystanki:
 • Dworzec Główny (nr 22511) — przystanek końcowy i początkowy, wspólny z linią 70 w kierunku Pargowa,
 • Plac Tobrucki (nr 22611, 22612) — dotychczasowe przystanki linii 3,
 • Brama Porto**wa (nr 10814) w kierunku Stoczni Szczecińskiej — zlokalizowany w ciągu al. Niepodległości przy restauracji KFC,
 • Brama Portowa (nr 10812) w kierunku Dworca Głównego — przystanek na torowisku tramwajowym, dotychczasowy przystanek linii 3,
 • Plac Żołnierza Polskiego (nr 11330) w kierunku Stoczni Szczecińskiej — zlokalizowany w ciągu al. Niepodległości przy posesji 32–33,
 • Plac Żołnierza Polskiego (nr 11311) w kierunku Dworca Głównego — wspólny z liniami 86, 522, 529, 531 i 532,
 • Plac Rodła (nr 11531) w kierunku Stoczni Szczecińskiej — zlokalizowany w ciągu al. Wyzwolenia przy salonie Orange,
 • Plac Rodła (nr 11510) w kierunku Dworca Głównego — zlokalizowany w ciągu al. Wyzwolenia przed skrzyżowaniem z ul. Piłsudskiego,
 • Matejki (nr 13131, 13121) — wspólne z linią 525,
 • Parkowa (nr 13221, 13211) — wspólne z linią 525,
 • Dubois (nr 13312, 13332) — wspólne z linią 525,
 • Antosiewicza (nr 16511) w kierunku Stoczni Szczecińskiej — wspólny z liniami 6, 11, 53, 60, 67, 525 i 526,
 • Stocznia Szczecińska (nr 16421) — przystanek końcowy i początkowy, przed budynkiem dyspozytorni.
 • Wybrane kursy będą realizowane na wydłużonej trasie do/z pętli „Ludowa”. Na tym odcinku autobus pojedzie ulicami: Nocznickiego, Stalmacha, Druckiego-Lubeckiego, Ludową (z powrotem: Blizińskiego). Uruchomione zostaną następujące przystanki:
 • Lubeckiego (nr 16312, 16311) — wspólne z liniami 6, 11, 67, 525 i 526,
 • Stocznia Remontowa nż (nr 15911) w kierunku Ludowej — wspólny z liniami 11, 67 i 80,
 • Lubeckiego Wiadukt nż (nr 16211) w kierunku Dworca Głównego — wspólny z liniami 67 i 80,
 • Ludowa (nr 16031) — przystanek końcowy i początkowy, peron wewnętrzny pętli.
  Kursy wykonywane są z częstotliwością:
 • w dni powszednie: do godz. 6 co 7–8 minut, do godz. 20 co 6 minut, po godz. 20 co 10 minut,
 • w soboty do godz. 9 i po godz. 18 co 10 minut, w pozostałym okresie co 6 minut,
 • w dni świąteczne do godz. 11 i po godz. 18 co 12 minut, w pozostałym okresie co 10 minut.

Zmiany w kursowaniu linii autobusowych

 • Autobusy linii A, B, C, G, H, 522, 529, 531 i 532 między przystankami „Brama Portowa” a „Plac Rodła” w kierunku pl. Rodła kursują przez pl. Żołnierza Polskiego, pl. Hołdu Pruskiego i ul. Matejki.
 • Przystanek krańcowy „Plac Rodła” dla linii A zlokalizowany jest przy wejściu do hotelu Radisson Blu (dotychczasowy przystanek krańcowy linii G, nr 11521). Bez zmian obowiązuje zatrzymanie na przystanku „Plac Rodła” w ciągu al. Wyzwolenia (w kierunku prawobrzeża, nr 11535).

Przystanek „Plac Rodła” dla linii B w kierunku os. Arkońskiego zlokalizowany jest przy budynku ZUS (dotychczasowy przystanek krańcowy linii 107, nr 11523).

Przystanek krańcowy „Plac Rodła” dla linii C i H zlokalizowany jest przy budynku ZUS (dotychczasowy przystanek krańcowy linii 107, nr 11523). Bez zmian obowiązuje zatrzymanie na przystanku „Plac Rodła” w ciągu al. Wyzwolenia (w kierunku prawobrzeża, nr 11535).

Przystanek krańcowy „Plac Rodła” dla linii G zlokalizowany jest na przystanku linii A, B, C i H w ciągu al. Wyzwolenia (nr 11535). Nie obowiązuje zatrzymanie na przystanku przy wejściu do hotelu Radisson Blu.

Przystanek „Plac Rodła” dla linii 522 i 532 w kierunku Warszewa, Rostockiej, Osowa i os. Arkońskiego zlokalizowany jest przy budynku ZUS (dotychczasowy przystanek krańcowy linii 107, nr 11523).

Przystanek krańcowy „Plac Rodła” dla linii 529 zlokalizowany jest przy budynku ZUS (dotychczasowy przystanek krańcowy linii 107, nr 11523). Bez zmian obowiązuje zatrzymanie na przystanku „Plac Rodła” w ciągu al. Wyzwolenia (w kierunku Krzekowa i Jaworowej, nr 11535).

Przystanek „Plac Rodła” dla linii 531 w kierunku Krzekowa zlokalizowany jest w ciągu ul. Piłsudskiego za pl. Rodła (przystanek linii 70 w kierunku Urzędu Miasta, nr 11543).

Autobusy linii 90 między przystankami „Brama Portowa” a „Plac Lotników” w kierunku Urzędu Miasta kursują przez pl. Zwycięstwa, ul. Świętego Wojciecha i ul. Jagiellońską, z pominięciem pl. Żołnierza Polskiego. Przystanek „Brama Portowa” przeniesiony został na peron wspólny z liniami 9, 10, 61 i 87 w kierunku pl. Zwycięstwa (nr 10832). Dodatkowo został uruchomiony przystanek „Plac Zwycięstwa” (nr 10711) wspólny z liniami 61, 75 i 87. Zawieszony został przystanek „Plac Żołnierza Polskiego” (nr 11332).

Na linii 107 nastąpiło odwrócenie kierunku zawracania w rejonie pl. Rodła – od przystanku „Matejki” obowiązuje przejazd przez ul. Malczewskiego, al. Wyzwolenia, pl. Rodła, ul. Piłsudskiego, ul. Matejki do przystanku „Matejki”. Przystanek krańcowy zlokalizowany jest w ciągu ul. Piłsudskiego na odcinku pomiędzy skrzyżowaniami z al. Wyzwolenia i ul. Roosevelta, na wysokości restauracji KFC (nr 11529). Linia 107 nie będzie obsługiwać przystanku „Malczewskiego”.

Bilety
Pasażerowie posiadający bilety na linię 11 uprawnieni są do korzystania z przejazdu po trasie objazdowej, tj. Ludowa — Jana z Kolna — Wyszyńskiego — Krzywoustego — Pomorzany oraz liniami pokrywającymi się ze stałą trasą linii.
Pasażerowie linii zawieszonych, tj. 2, 3, 4 uprawnieni są do korzystania z przejazdu liniami pokrywającymi się ze stałą trasa linii oraz komunikacji zastępczej — linii 835 (relacja: Dworzec Główny — Nowa — Brama Portowa — al. Niepodległości — al. Wyzwolenia — Piłsudskiego (z powrotem: Malczewskiego) — Malczewskiego — Parkowa — Dubois — Stocznia Szczecińska).

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

.....

Nieudacznicy z urzędu miasta!Gamonie i debile! Won na zbity pysk Krutyni.

d
duma prawobrzeza

komunikacja w tym miescie to katastrofa 2 godziny miedzy lewobrzezem a prawobrzezem w godzinach szczytu zamiast opowiadac bajki myslec dalekowzrocznie i planowac koniecznie inwestycje transportowe przez rozlewisko odry i regalicy czas Jurczykow i innych nieudacznikow daje sie teraz we znaki

T
Telesfor Smiechowski

To wszystko jest konieczne ale później odczujemy poprawę.Na Dw.Nieb.bedą przyjeżdżać pociągi dalekobieżne więc ta trasa jest ważna.

Dodaj ogłoszenie