MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To idzie młodość

ARTUR KOSTECKI
Na otwarcie własnego biznesu, młodzi Polacy decydują się coraz częściej.
Na otwarcie własnego biznesu, młodzi Polacy decydują się coraz częściej.
Założenie własnej firmy jest dziś drogą, którą chętnie podążają miliony młodych osób na całym świecie.

Okazuje się, że taka droga kariery staje się coraz bardziej osiągalna i popularna również w Polsce.

Według ekspertów Akademii PARP aż 68% młodych Polaków jeszcze na studiach myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej. Na przeszkodzie staje jednak ogrom biurokracji, podatki, wysokie składki na ubezpieczenie zdrowotne, skomplikowane i często zmieniające się przepisy. Młodzi Polacy są ciągle jeszcze bardzo ostrożni w podejmowaniu decyzji o zakładaniu własnego biznesu. Przyczyną tego jest często brak wiedzy praktycznej oraz kłopoty z pozyskaniem finansowania, w szczególności ze źródeł pozabankowych.

Jak to robią inni?

Z badań wynika jednak, iż pomimo tych wszystkich utrudnień jesteśmy najbardziej przedsiębiorczym narodem w Unii Europejskiej, świetnie odnajdującym się nie tylko na rodzimym rynku, ale także na rynkach zachodnich. Przejawem tego jest fakt, że większość powstałych w ciągu ostatnich pięciu lat firm w Wielkiej Brytanii została założona przez Polaków, którzy nie ukończyli jeszcze 38. roku życia. Tak dobry wynik świadczy oczywiście jak najlepiej o przedsiębiorczości młodych Polaków, ich zdolności i gotowości do podejmowania ryzyka, ale jest też wynikiem rozbudowanego w Wielkiej Brytanii systemu pomocy młodym przedsiębiorcom.

Potencjalni biznesmeni mogą liczyć na pomocną dłoń państwa oraz licznych organizacji promujących przedsiębiorczość. W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich jedenastu lat liczba inkubatorów biznesu wzrosła ponad dziesięciokrotnie.

W Polsce też już można

Również w Polsce, naprzeciw młodym biznesmenom powoli zaczynają wychodzić instytucje publiczne oraz prywatne. Przykładem jest Akademia PARP, czyli system bezpłatnych szkoleń internetowych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Warto wspomnieć także o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości. Polskie AIP to największa sieć akademickich inkubatorów przedsiębiorczości w Europie, świadczących usługi proinnowacyjne. AIP realizują projekty społeczne i biznesowe na skalę ogólnopolską i regionalną, gromadząc najwybitniejszych ekspertów młodej przedsiębiorczości oraz rozwijając Innowacyjną Gospodarkę w Polsce.

Większość banków na polskim rynku również dostosowuje swoje oferty kredytowe tak, aby były atrakcyjne dla młodych przedsiębiorców. Banki nastawione na młodych, do udzielania kredytów wymagają znacznie niższego niż zwykle zabezpieczenia oraz zapewniają korzystne warunki jego spłaty. Naprzeciw potrzebom polskich przedsiębiorców wychodzi też Unia Europejska oferując we współpracy z niektórymi bankami refundację części kosztów poniesionych na inwestycje.

Kreatywność i znajomość rynków

Jeszcze 10 lat temu ponad jedna trzecia przedsiębiorców decydowała się na własny biznes z przymusu na skutek bezrobocia bądź trudnej sytuacji zawodowej. W dzisiejszej Polsce decyzję o założeniu własnej firmy podejmują głównie ludzie kończący studia i nie wyobrażający sobie pracy innej, niż na własny rachunek. Młodzi polscy biznesmeni są grupą niezwykle kreatywną, dostrzegającą potrzeby rynku, a także gotową do podejmowania ryzyka. W Polsce firmy prowadzone przez młodych przedsiębiorców, którzy rozpoczęli swoją działalność zaraz po studiach specjalizują się głównie w edukacji, handlu, IT, ochronie zdrowia i pomocy społecznej, pośrednictwie finansowym, produkcji i usługach. Kierunek ukończonych studiów i zawód wyuczony nie determinują charakteru działalności młodych przedsiębiorców. Biznesmenami zostają zarówno informatycy jak i humaniści. Tymczasem absolwenci marketingu i zarządzania, częściej wybierają stanowiska w korporacjach.

Podstawowym problemem młodych przedsiębiorców jest brak doświadczenia oraz wykształcenia czysto biznesowego. Pozostają im więc szkolenia, na które w początkowej fazie rozwoju firmy, po prostu nie ma czasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński