MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten program wydłuża życie. Umiera o połowę mniej osób, które miały zawał [wideo]

Anna Folkman
Program Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca jest realizowany w szpitalu na Pomorzanach od 2018 roku. Dzięki niemu chorzy żyją dłużej, wracają do pracy, zmieniają tryb życia. Od września jeszcze więcej osób w regionie, które są po zawale, uzyska taką pomoc. KOS-Zawał uruchomiono właśnie w Drawsku. Za rok dołączyć ma Koszalin.

- Przyczyną połowy zgonów w Polsce są choroby serca, udary, cukrzyca. Po trzech latach od zawału umierało dotychczas ok. 30 proc. pacjentów. To był impuls, by coś zrobić i zmniejszyć te liczby - mówi prof. Jarosław Kaźmierczak ze szpitala na Pomorzanach w Szczecinie, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

ZOBACZ TEŻ:

Po wielu konsultacjach na szczeblu rządowym powstała kompleksowa opieka koordynowana nad zawałowcami, czyli KOS - Zawał. Program obejmuje hospitalizację, rehabilitację kardiologiczną połączoną z edukacją, elektroterapię - wszczepianie urządzeń stymulujących pracę serca i opiekę koordynowaną nad pacjentem 12 miesięcy po zawale. Jeśli kardiolog wystawi pacjentowi zaświadczenie o ponownej zdolności do pracy, szpital dostaje premię motywacyjną od NFZ.

- Zadaniem programu jest zapewnienie opieki chorym po zawale serca i zmniejszenie ryzyka kolejnych zawałów i chorób sercowo - naczyniowych - dodaje prof. Kaźmierczak. - Wyniki pokazują, że roczna śmiertelność u osób w KOS - Zawał spadła o połowę w stosunku do chorych po zawale, którzy nie byli w programie. Żaden lek, żadne postępowanie medyczne nie jest w stanie tak zmniejszyć śmiertelności.

Zobacz na kolejnych slajdach, jakie czynniki sprzyjają rozwojowi nowotworów oraz które z nich możesz wyeliminować, by zmniejszyć zagrożenie zachorowania na raka.

12 przyczyn rozwoju nowotworów. Sprawdź, które z nich możesz...

W 2018 roku w naszym województwie włączono do programu ponad 10 tys. pacjentów na 77 tys. którzy mieli zawał i nie byli włączeni. By dostęp do świadczeń był większy uruchomiono kolejny ośrodek w Drawsku a następne są w planach.

Świadczenia kardiologiczne w naszym województwie zabezpiecza 49 poradni kardiologicznych, mamy osiem ośrodków kardiologicznych, w tym pięć ośrodków interwencyjnych. Dwa obecnie realizują koordynowaną opiekę dla pacjentów po zawale.

- W pierwszym kwartale przyszłego roku dołączyć ma Koszalin - zapowiada Dariusz Ruczyński, dyrektor NFZ w Szczecinie.

- Zawał przeszedłem 21 lipca tego roku. To był dwukrotny zawał serca w ciągu jednego dnia. Lekarze ze szpitala na Pomorzanach uratowali mi życie a dzięki opiece w ramach programu KOS -Zawał czuję się dużo lepiej i zmieniłem nawyki. Rzuciłem palenie, pilnuję diety po konsultacji z dietetykiem, uczestniczę w rehabilitacji na rowerkach i w ćwiczeniach na macie. Jestem pięć dni w tygodniu na rehabilitacji w szpitalu a w weekendy sam jeżdżę na rowerze. Mam dla kogo żyć. Mam wspaniałe wnuczęta.

Poprosiliśmy dwa szpitale znajdujące się w Polsce o podanie zarobków pracowników. Szpital eprzesłał nam średnie zarobki następujących pracowników (na umowach o pracę i na kontraktach): lekarzy rezydentów, niższego personelu medycznego, innego personelu średniego, techników, farmaceutów, diagnosów laboratoryjnych, położnych pielęgniarek i lekarzy medycyny.Kto ile zarabia? Czytaj na następnych slajdach >>>

Tak zarabiają lekarze i pielęgniarki w polskim szpitalu. Zob...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński