Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Kameralny na Świętego Mikołaja [zdjęcia]

Małgorzata Klimczak, [email protected]
Brama Portowa w Szczecinie zyskała nowe życie. Od 6 grudnia będzie tu działać Teatr Kameralny ze sceną na około 80 osób. Jak zapewnia Michał Janicki, aktor, reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Kameralnego, w tym budynku będzie miejsce dla polskich dramaturgów. Będą także koncerty i wystawy. Wcześniej w tym miejscu przez 38 lat działała Cepelia. Zabytkowy budynek przeszedł generalny remont, żeby mógł pełnić rolę teatru.
Brama Portowa w Szczecinie zyskała nowe życie. Od 6 grudnia będzie tu działać Teatr Kameralny ze sceną na około 80 osób. Jak zapewnia Michał Janicki, aktor, reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Kameralnego, w tym budynku będzie miejsce dla polskich dramaturgów. Będą także koncerty i wystawy. Wcześniej w tym miejscu przez 38 lat działała Cepelia. Zabytkowy budynek przeszedł generalny remont, żeby mógł pełnić rolę teatru. Andrzej Szkocki
6 grudnia obejrzymy premierową sztukę w Bramie Portowej.

Teatr Kameralny w Bramie Portowej w Szczecinie

Pierwszą premierą w tym miejscu będzie "Czarowna noc" Mrożka.

- Chcemy tutaj grać polską dramaturgię, czyli Grochowiaka, Gombrowicza, Różewicza, Białoszewskiego, Mrożka, Głowackiego mówi Michał Janicki, dyrektor Teatru Kameralnego. - Myślę, że nie ma mowy o jakimkolwiek ryzyku, bo mamy świetny polski dramat. Wiele miniatur na tej scenie będzie miało swoje drugie życie. Krzysztof Bizio wspominał, że może coś mieć na naszą małą scenę. Spektakle będą grane tak często jak czas nam pozwoli. Warunki, które udało się tutaj stworzyć, sprawiają, że drzwi teatru będą otwarte dla artystów z różnych dziedzin sztuki. Będą koncerty, wystawy, prezentacje młodzieży.

Przygotowania do uruchomienia Teatru Kameralnego w nowej siedzibie trwały prawie rok. Brama Portowa wymagała gruntownego remontu. Pomieszczenie zostało osuszone, odgrzybione, wymieniono tynki oraz naprawiono dach. Wewnątrz powstała scena, zaplecze i toalety. Jeste też miejsce na małe biuro. Tam będzie możliwość prowadzenia prób czytanych. Ściany są doskonałym miejscem do prezentacji współczesnej sztuki.
Na widowni zmieści się około 80 osób. .

Zabytkowa Brama

Budynek z pierwszej połowy XVIII wieku przez 38 lat był siedzibą Cepelii, która nie prowadziła tu prac konserwatorskich. Kilka miesięcy temu jego nowym gospodarzem został Teatr Kameralny Szczecińskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. To właśnie Towarzystwo sfinansowało remont wewnątrz budynku, natomiast remont dachu i zabytkowych ścian sfinansowano z dotacji Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego.

Remont prowadziła firma Konsart.

- Kiedy podejmowałem decyzję o przejęciu tej siedziby, konsultowałem się z panem Jurkiem z Konsartu mówi Michał Janicki. Wiedziałem, że on jest ekspertem od zabytków, ale także teatromanem, więc będzie wiedział jak to wszystko powinno wyglądać i czy poradzimy sobie z tym remontem. Dzięki wielu przyjaciołom udało nam się poprowadzić ten remont przy jak najmniejszych kosztach, za co im jestem wdzięczny. Bez tej pomocy byłoby naprawdę trudno.

Scena prowadzona przez znanego szczecińskiego aktora, Michała Janickiego istnieje już od 14 lat, jednak do tej pory funkcjonowała w tymczasowych pomieszczeniach, m.in. przy pl. Żołnierza Polskiego, przy ul. Podgórnej.
Działalność Teatru Kameralnego to projekty teatralne, muzyczne i teatralno-muzyczne, spektakle, koncerty, wystawy, festiwale, konkursy, warsztaty dla młodzieży i seniorów.

Teatr zainauguruje swoją działalność spektaklem "Czarowną noc" Sławomira Mrożka, 7 grudnia zagra tutaj klarnecista Jean-Marc Fessard.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński