MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te letnie kwiaty posiej już w kwietniu. Zobacz, co można już posiać do gruntu w ogrodzie, a z czego zrobić sadzonki

Redakcja RegioDom
Redakcja RegioDom
Wideo
od 7 lat
W kwietniu coraz więcej roślin można siać do gruntu. Należą do nich popularne kwiaty, które latem ozdobią nasze ogrody. Niestety kwiecień to kapryśny miesiąc, jeśli chodzi o pogodę i wczesny siew bywa ryzykowny. Są jednak kwiaty, które są w miarę odporne na zimno, są też takie, z siewem których należy poczekać do końca miesiąca. Podpowiadamy, jakie kwiaty można posiać bezpośrednio do gruntu w kwietniu, a z jakich przygotować rozsadę.

Spis treści

W kwietniu można wysiewać kwiaty już nie tylko na rozsady, ale także do gruntu. Pamiętajmy jednak, że w tym miesiącu pogoda jest kapryśna. Dlatego plan trzeba dostosować do warunków.

Należy wziąć pod uwagę terminy wschodu poszczególnych roślin. Informacje o nich są podane przez producenta na opakowaniu. Trzeba też pamiętać, że termin siewu uzależniony jest przede wszystkim od pogody, wrażliwości siewek na niskie temperatury oraz od ich terminu kwitnienia.

W kwietniu trzeba pamiętać o posianiu letnich kwiatów. Dużo można siać od razu do gruntu, ale z niektórych lepiej zrobić sadzonki.
W kwietniu trzeba pamiętać o posianiu letnich kwiatów. Dużo można siać od razu do gruntu, ale z niektórych lepiej zrobić sadzonki.

Kiedy sieje się kwiaty?

Siew uzależniony jest od wymagań danej rośliny. Pierwszy siew można wykonać już w marcu, gdy puści mróz, ale zdarzają się jeszcze przymrozki. Siewki muszą być wówczas odporne na te przymrozki, a ziemia przygotowana na przyjęcie nowych roślin. Mniej odporne nasiona, które potrzebują cieplejszej gleby do kiełkowania, wysiewa się z reguły w kwietniu lub w maju. Niektóre gatunki roślin wysiewa się już jesienią, żeby wzeszły zaraz po zimie (np. maczek kalifornijski, kosmos, ostróżeczka, chaber bławatek czy ubiorek).

Proste jak wysiew do gruntu

Wysiewanie kwiatów oraz innych roślin bezpośrednio do gruntu jest najłatwiejsze i najszybsze. Nie trzeba wtedy poświęcać dodatkowego czasu i pracy na wysiew nasion najpierw do skrzyneczek lub doniczek na parapecie czy w szklarni, ewentualnie pod tunelem.

Jakie kwiaty wysiać w kwietniu do gruntu?

Najwcześniej, bo już na początku kwietnia, można posiać:

 • chabry bławatki,
 • nagietki,
 • groszek pachnący.

Przez cały kwiecień można wysiewać:

 • smagliczki nadmorskie,
 • szarłaty,
 • wilce trójbarwne.

Pod koniec kwietnia lub na początku maja posiejmy:

 • aksamitki,
 • dziwaczki,
 • godecje,
 • słoneczniki,
 • lwie paszcze (wyżlin większy),
 • nachyłki.

Niektórzy ogrodnicy wysiewają w pierwszej połowie kwietnia również nasturcję. – Proponowałbym to jednak zrobić pod koniec kwietnia albo nawet w maju, ponieważ jest to roślina ciepłolubna – radzi ekspert. – Podobnie jest z fasolą ozdobną. Lepiej poczekać z jej wysiewem do ostatnich dni kwietnia, bo ona szybko wyrasta z ziemi.

Pielęgnacja młodych roślin

Gdy już młode rośliny pojawią się na powierzchni ziemi, powinno się je należycie pielęgnować. Odpowiednia dbałość zapewni bowiem im lepszy, bo silniejszy, ale też zdrowszy start. Jeżeli nadal obawiamy się o dosyć niskie temperatury nocą, ale również o mocne słońce w ciągu dnia, wtedy młode rośliny warto okryć, choćby gazetą. Istnieją też specjalne daszki dla takich roślin.
Agrowłóknina ochroni je także przed przed chłodem, wichurą, ulewą oraz gradem. Gleba powinna być wilgotna, ale nadmiar wody szkodzi młodym roślinom. Ciężar wody niejako ugina je do dołu. Wcześniej, gdy nasiona kiełkowały, też nadmiar wody mógł być dla nich przeszkodą. Jeśli strumień wody był zbyt mocny, mogła ona wypłukać nasiona z gleby.

Kwitnące krzewy w ogrodzie wyglądają zjawiskowo. A wiele z nich jest łatwych w uprawie.

Najpiękniejsze kwitnące krzewy do ogrodu. Polecamy 15 takich...

Jakie kwiaty wysiać w kwietniu na rozsady?

Jest też kilka roślin, które wprawdzie można posiać już bezpośrednio do gruntu, ale z rozsady wcześniej zakwitną. Należą do nich te kwiaty, które sieje się pod koniec kwietnia. Ich sadzonki można przygotować w domu już na początku miesiąca i mieć pewność, że pogoda im nie zaszkodzi. Należą do nich:

 • aksamitki,
 • kosmosy
 • lwie paszcze.
 • astry chińskie,
 • cynie,
 • kleome cierniste.

Zobacz, jakie kwiaty posiać w kwietniu

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te letnie kwiaty posiej już w kwietniu. Zobacz, co można już posiać do gruntu w ogrodzie, a z czego zrobić sadzonki - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński